Genetycznie zmodyfikowane wirusy odzyskują metale

Naukowcom udało się tak genetycznie zmodyfikować wirusy, że łączą się one z cząstkami metali/minerałów, nie powodując przy tym zmiany właściwości tych ostatnich. Oczyszczenie  kompleksu mineralnego z wirusa jest podobno proste.

Czy przemysł wydobywczy — a kto wie, czy przypadkiem również i przemysł związany z odzyskiem surowców oraz procesy oczyszczania wody -  czeka rewolucja na skalę globalną?

Wyobraźcie sobie, że "programujecie" genetycznie wirusa na wybiórcze wiązanie się np. z platyną…

Wirusy daje się modyfikować w taki sposób, że powstają szczepy/rasy/odmiany  (wiem, że to niebiologiczne stwierdzenie — z uwagi na specyficzny charakter tych tworów łączących świat ożywiony z nieożywionym. Może trafniej byłoby napisać: wersje?). Uzyskane w ten sposób szczepy wirusów łączą się wybiórczo ze ściśle określonym metalem lub minerałem — za sprawą pewnych białek znajdujących się w kapsydzie czyli płaszczu, który okrywa materiał genetyczny wirusa.

Profesor Scott Dunbar, szef zespołu, któremu udało się opracować tę nowatorską metodę pozyskiwania minerałów, jest przekonany, że technologia z użyciem podrasowanych genetycznie wirusów umożliwi w niedalekiej przyszłości wysoce selektywny odzysk metali z odpadów i w procesie oczyszczania wody.

Czy doczekamy czasów, że na produktach obok ikonki recyklingu pojawi się obrazek przedstawiający wirusa?

Fot.: sxc

Źródło: Clean Technica

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać