Google przyspieszy sieć?

Google przyspieszy sieć?

speedometer
speedometer
Mateusz
24.06.2009 21:20

Google chce, aby strony www działały szybciej i sprawniej. Czy ta inicjatywa ma szanse na realizację?

Google chce, aby strony www działały szybciej i sprawniej. Czy ta inicjatywa ma szanse na realizację?

Na oficjalnym blogu pojawiło się nagranie wideo (zamieszczone na samym dole tego wpisu), w którym czołowi inżynierowie Google przedstawiają nowy cel firmy. Jest nim przyspieszenie Internetu i sprawienie, aby był jeszcze wydajniejszy. W ciągu ostatnich lat już nie raz słyszeliśmy o takich zamiarach, ale jak podkreśla serwis TechCrunch, teraz jest to możliwe.

Aby pomóc w osiągnięciu tego celu, Google udostępniło nową sekcję w Google Code, która nazywa się po prostu Speed. Znajduje się tam szereg tutoriali i artykułów (m.in. o kompresji gzip czy optymalizacji kodu JavaScript), mających umożliwić deweloperom optymalizację kodu stron www. Oczywiście udostępniono także narzędzia, które mają do tego posłużyć.

Google przedstawiło także przyczyny, które sprawiają, że sieć ma problemy ze zwiększeniem swojej szybkości. Wśród nich znajdziemy niezgodność witryn z aktualnymi standardami, stare protokoły (zaprojektowane 10-15 lat temu), przeglądarki (które dopiero od niedawna zaczęły być tworzone tak, aby szybko przeglądać strony), czy też serwery, które nie były optymalizowane pod kątem szybkości działania.

Nie ma mowy o tym, że stanie się cud i z dnia na dzień cała sieć będzie szybsza. Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Bill Coughran, jeden z głównych inżynierów w firmie w zamieszczonym na stronie wideo stwierdza, że będzie to długi i żmudny proces. Zaznaczył jednak, że może się to opłacić i wpłynąć na prędkość działania sieci i jej wydajność.

Inicjatywa godna pochwały, ale trudna do zrealizowania. Być może jednak, uda się zrealizować jej założenia chociaż w części.

Let's make the web faster

Źródło: TechCrunch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Google Shell
Google Shell
Łukasz Jasiński
Google Scholar
Google Scholar
Łukasz Jasiński
Komentarze (0)