Uniwersalna kostka rubika z Pentagonu

Naukowcy z DARPA pracują nad materiałem, który da się uformować w dowolnie wybrany kształt. Wygląda na to, że niedługo doczekamy się prawdziwego T1000.

‘Uniwersalna kostka rubika” ma w przyszłości umożliwić np. stworzenie pojazdów, które będą mogły przystosować się do każdych warunków terenowych. W zasięgu ręki wydają się być także samoloty zmieniające kształt i roboty mogące przeniknąć przez najmniejsze luki w zabezpieczeniach (T1000).

Pojemnik z nieprzekształconą materią może być w każdej chwili zamieniony w części zapasowe lub potrzebne narzędzia. Możliwości jest naprawdę wiele.

Nad tego typu tworzywem pracuje kilka ekip naukowców. Badacze z Harvardu zajmują się wspomnianą kostką rubika. Inni naukowcy starają się zmusić duże ilości syntetycznego DNA do wiązania się ze sobą i formowania „molekularnych zapięć”.

Grupa z MIT postawiła na „samo składające się origami. Maszyny te są wykonane ze specjalnego tworzywa z wbudowanymi aktualizatorami danych. Są w stanie złożyć się dowolny trójwymiarowy obiekt.

Darpa spodziewa się zakończyć projekt "Programowalnej Materii" w ciągu najbliższych 5 miesięcy. Po tym czasie światło dzienne ma ujrzeć 4 do 5 programowalnych obiektów.

Intel działa na własną rękę i zapowiada, że uda mu się opracować tworzywo, które będzie w stanie replikować każdą istotę i obiekt. Tak zbudowanych obiektów będzie można dotykać i wchodzić z nimi w szeroko rozumianą interakcję.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje podejrzewam, że przemysł rozrywkowy nastawiony na dorosłego konsumenta także będzie bardzo zainteresowany pomysłami naukowców.

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

Źródło: Wired

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot