Róża w kolorze nieba
KIRA CZARCZYŃSKA • dawno temu • 1 komentarzNaturalnie niebieska róża przez wieki była marzeniem ogrodników. Czyniono cuda żeby ją uzyskać — dopiero jednak w naszych czasach, kiedy poznaliśmy trochę genetykę, okazało się, ze te próby z góry skazane były na porażkę.
Kwiaty róży nie mają po prostu genu odpowiadającego za produkcję niebieskiego barwnika ? delfinidyny. Mało tego — pH płatków róży wynosi 4,5--5,5, a przy kwaśnym odczynie delfinidyna różowieje. Stąd genetycy mieli przez całe lata twardy orzech do zgryzienia.
Zostawmy jednak genetyków — niebieskie róże widujemy przecież na co dzień, prawda? Są one po prostu kwiatami sztucznie barwionymi. I możemy je sobie zrobić samodzielnie.
Wbrew pozorom "zrobienie" niebieskiej róży nie jest takie znów skomplikowane. Trzeba tylko nabyć biały kwiat, a najlepiej kilka — po pierwsze lepiej się prezentują kiedy jest ich więcej, po drugie nie zawsze kolor wyjdzie nam tak równomierny, jakbyśmy chcieli.
Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny
Białym różom — ciętym! — nacinamy następnie "w gwiazdkę" ogonek — dzięki temu lepiej będą absorbować wodę, a to nam jest potrzebne do ich barwienia. Do wody, w której mają sobie postać, dolewamy nieco atramentu. Im go więcej, tym barwa będzie bardziej intensywna — można ją też jednak regulować po prostu wyjmując kwiat z wody w odpowiednim momencie.
Róże muszą w wodzie z atramentem postać przez kilka godzin. Ponieważ najpierw barwią się płatki, po pewnym czasie zaczną nabierać ślicznego koloru nieba.
W podobny sposób można użyć również innego rodzaju "barwników" - farbek do jajek czy nawet farb plakatowych. Z olejnymi oczywiście nie kombinujemy…
Jeśli marzy nam się czarna róża — bo te nazywane czarnymi są po prostu bardzo głęboko purpurowe — zamiast atramentu dolewamy tuszu. W podobny sposób, stosując inne barwniki, uzyskać można także różę np. zieloną.
Podeślijcie fotki jak już poeksperymentujecie :]
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze