Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2, Phenom II co wybrac?

Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2, Phenom II co wybrac?

Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2, Phenom II co wybrac?
Łukasz Rzedzicki
14.05.2009 18:00

W ubiegłym tygodniu zajmowaliśmy się procesorami z oferty firmy Intel - dzisiaj przyjrzymy się bliżej ofercie AMD. Oferta ta  jest równie bogata co konkurencji więc wybór również nie jest tak łatwy i oczywisty jak jeszcze kilka lat temu gdy na rynku każdy z producentów procesorów miał po 2-3 modele procesorów w swojej ofercie.

W ubiegłym tygodniu zajmowaliśmy się procesorami z oferty firmy Intel - dzisiaj przyjrzymy się bliżej ofercie AMD. Oferta ta  jest równie bogata co konkurencji więc wybór również nie jest tak łatwy i oczywisty jak jeszcze kilka lat temu gdy na rynku każdy z producentów procesorów miał po 2-3 modele procesorów w swojej ofercie.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na fakt, iż w ofercie AMD znajdują się aż trzy różne podstawki i są nimi: AM2, AM2+ oraz AM3. Najstarszą z nich jest AM2, która w 2006 roku zastąpiła Socket 939 i 940. Najnowszy socket AM2+ oraz AM3 stworzone zostały do obsługi wielordzeniowych procesorów.  Warto zaznaczyć iż AM2+ jest kompatybilne z układami AM2. Najnowsze procesory przeznaczone na gniazdo AM3 są w stanie pracować z płytach AM2+ dzięki możliwości współpracy z pamięciami DDR2 i DDR3. Niestety nie możliwe jest uruchomienie układu AM2/AM2+ na płycie AM3 ze względu na brak obsługi pamięci DDR3.

Jak już zdarzyliście pewnie zauważyć najnowszym i najbardziej przyszłościowym gniazdem jest AM3 oferujące wsparcie dla szybkich pamięci typu DDR3.

Zasadniczy podział procesorów ze stajni AMD:

AM3

  • AMD Phenom II Quad Core
  • AMD Phenom II Triple Core

Czterordzeniowy procesor ze stajni AMD z obsługą DDR3  - model Phenom II X4  810 -  2600 MHz z 2MB pamięci L2 i 4MB pamięci L3 można kupić już za około 700-750zł czyli porównywalnie do modelu Quad Core 2,33GHz od firmy Intel. Wybór należy do Was. Natomiast model 3 rdzeniowy Phenom II 710 2.6GHz, będący powiedzmy wprost odpadkiem z wadliwych modeli X4 dostępny jest w cenie nieco ponad 500zł co jest odpowiednikiem cenowym dwurdzeniowego Intel Core2 Duo E7400 2,80GHz.

Skupiając się na tych produktach AMD pamiętajcie, że stosowanie 3 lub 4 rdzeniowych układów ma sens w przypadku intensywnego wykorzystywania komputera z wymagającymi aplikacjami. Do procesorów Phenom II warto dołożyć porządną płytę główną i 4GB pamięci RAM co z systemem Vista 64bit zapewni dobre wykorzystanie nietaniej mocy obliczeniowej 4 jednostek CPU. Dla 4 procesorów najnowsze gry to za mało, obecnie nie ma na rynku gier z kodem zoptymalizowanym pod czterordzeniowe układy CPU. Przy zakupie komputera należy mocno się zastanowić czy warto dokładać ponad 1000zł dla porządnej płyty, DDR3 i Phenoma II. Czy nie lepiej zainwestować ten 1000zł w lepszą kartę grafiki.

przedział cenowy: 520zł - 1100zł

AM2+

  • AMD Phenom Quad Core
  • AMD Phenom Triple Core

W tym segmencie sytuacja jest nieco odmienna. Za stosunkowo małe pieniądze można wyposażyć się w komputer z wydajną jednostką z czterema rdzeniami. Obecnie ciekawą propozycją jest AMD Phenom Quad-Core 9650 BOX taktowany zegarem 2.3GHz. Procesor ten kosztuje nieco ponad 500zł, solidna płyta główna około 400zł, a pamięci RAM DDR2 są tanie jak przysłowiowy barszcz i 4GB możemy mieć poniżej 200zł. Zbudowanie dobrej platformy czterordzeniowej na bazie AMD będzie sporo tańsze jak na intelu. Niestety Intelowski Quad Core jest droższy o co najmniej 200zł, zaś solidne płyty główne o kolejne 200-300zł. Trzyrdzeniowe Phenomy można zakupić już za 300zł jednak ja odradzałbym zakup tych układów. Z wielu powodów, o których można by pisać. Raz to, że kawałek krzemu z którego są zrobione nie był wolny od wad, dwa to, że raczej mało jaka aplikacja jest robiona pod 3 rdzenie. Gry optymalizowane są pod 1 lub 2 rdzenie, natomiast profesjonalne aplikacje korzystają raczej z parzystych ilości rdzeni. Nawet za czasów jednordzeniowych procesorów w wieloprocesorowych płytach głównych stosowało się parzyste ilości procesorów. Poza tym to co nieparzyste nie jest zwykle zbyt owocnie przyjmowane, wolimy gdy "coś" jest w parach. Zdecydowanie polecam Quad Core'a od AMD, za układem przemawia cena i wysoka moc obliczeniowa za nią ofertowana. Będzie to lepsze rozwiązanie niż droższy dwurdzeniowy model od konkurencji. Procesor ten będzie stanowił solidną podstawę do gier, obróbki multimediów czy telewizji najwyższej rozdzielczości.

przedział cenowy: 300zł - 700zł

AM2

Jedno i dwurdzeniowe procesory AMD są zdecydowanie najtańsze. Już na wstępie zapomniałbym o modelach jednordzeniowych bo to już przeżytek. Procesory te taktowane są niżej niż młodsi bracia, włącznie z magistralą, a pamięci podręcznej również mają mniej. Najtańszy model AMD Athlon 64 X2 5200+ BOX 2700MHz można już zakupić za 250zł więc rozglądanie się za czymś o 50zł czy 100zl tańszym i prawie dwukrotnie wolniejszym jest bezsensu. Bardzo dobrym zakupem za nieco ponad 300zł jest AMD Athlon 64 X2 6000+ BOX wysokotaktowany zegarem 3100MHz.

Świetny procesor do wymagającej Visty i najnowszych gierek. Warunkiem wykorzystania jego mocy jest dobra karta graficzna. Najlepiej by był to minimum GeForce 9800GT lub Radeon 4850 z pamięciami DDR3.

  • AMD Athlon 64 X2
  • AMD Athlon 64
  • AMD Sempron

przedział cenowy: 150zł - 350zł

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)