10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Windows 7 RC

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Windows 7 RC

windows7rc
windows7rc
Paweł Cebula
14.05.2009 16:00

Wielkimi krokami zbliża się nowa wersja Windowsa 7, który ma być pewnego rodzaju odcięciem od okrytej złą sławą Visty. Na początku maja, Microsoft wydał wersję kandydującą do stabilnej, a więc bardzo zbliżoną do tej, która trafi finalnie na sklepowe półki. Co powinieneś wiedzieć o Windowsie 7 zanim zainstalujesz go na swoim dysku twardym?

Wielkimi krokami zbliża się nowa wersja Windowsa 7, który ma być pewnego rodzaju odcięciem od okrytej złą sławą Visty. Na początku maja, Microsoft wydał wersję kandydującą do stabilnej, a więc bardzo zbliżoną do tej, która trafi finalnie na sklepowe półki. Co powinieneś wiedzieć o Windowsie 7 zanim zainstalujesz go na swoim dysku twardym?

Praktycznie każda osoba, która dysponuje odpowiednim komputerem i dostępem do Internetu, ma możliwość wzięcia udziału w testach najnowszego systemu Microsoftu. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z systemem, który stanie się pewnym "standardem" pod który będą projektowane nowe aplikacje itp.

  1. Jakie wymagania musi spełniać mój komputer?
windows7wymagania
windows7wymagania

To pierwsze pytanie jakie stawiamy sobie przed zmianą, czy aktualizacją systemu operacyjnego. Posiadacze najnowszych komputerów nie mają się czego obawiać, w przeciwieństwie do osób, które korzystają ze starszych urządzeń dysponujących słabszymi procesorami, mniejszą ilością pamięci RAM, starszą kartą graficzną, czy mniejszą ilością wolnego miejsca na dysku. Minimalne wymagania Windowsa 7 zależą w dużym stopniu od tego, z jakiego rodzaju architektury zamierzamy korzystać, ale wskazane jest:

  • 1GHz procesor (32- lub 64-bitowy)
  • 1GB pamięci RAM (dla wersji 32-bitowej), 2GB (dla 64-bitowej)
  • 16GB wolnego miejsca na dysku (wersja 32-bitowa), 20GB (wersja 64-bitowa)
  • Karta graficzna DirectX 9 z WDDM 1.0 lub nowszymi

Nie każdy jednak wie, jaki procesor, ilość pamięci RAM, czy grafikę posiada. W takiej sytuacji można się posiłkować Windows 7 Upgrade Advisor, który wskaże nam, które elementy komputera spełniają wymagania, a które nie.

W moim wypadku udało mi się uruchomić Windowsa 7 RC na MacBook Air (Mac OS X Leopard), przy użyciu Paralells. Komputer mój dysponuje wyłącznie procesorem Intel C2D 1.6GHz, 2GB pamięci DDR2, ale Windows 7 działa naprawdę bardzo sprawnie i płynnie.

  1. Gdzie mogę pobrać Windowsa 7 RC?

Windows 7 RC od pewnego czasu krąży w sieciach P2P i tam oczywiście można znaleźć ten system - nawet w wersjach językowych, które nie są jeszcze w ogóle dostępne. Jeżeli jednak chcemy mieć całkowitą pewność odnośnie pochodzenia systemu (unikamy różnego rodzaju zagrożeń), to najlepiej pobrać ją ze strony Microsoftu. Wystarczy, że wskażemy język, wersję (32/64-bity) jaką chcemy pobrać, a następnie zalogujemy się przy użyciu Windows Live ID - jeżeli go nie posiadamy, to rejestracja zajmie nam dosłownie kilka sekund. Po wszystkim otrzymamy możliwość pobrania obrazu .ISO (prawie 2,5 GB), a także nasz indywidualny klucz, który będziemy podawać w trakcie instalacji.

  1. Jak wyglądają kwestie lokalizacyjne?

Na etapie testów - czy to wersji beta, czy rc - Microsoft ma w zwyczaju wydawanie tylko najpopularniejszych wersji językowych: angielskiej, niemieckiej, japońskiej, francuskiej, hiszpańskiej. Możemy zatem poruszać się wyłącznie w interfejsie działającym w jednym z powyższych języków. Oczywiście możliwe jest kombinowanie z różnego rodzaju spolszczeniami, ale efekt tego może być dość różny.

Na pewno nie należy się obawiać braku możliwości wykorzystywania polskich znaków diakrytycznych (np. ę, ą, ś, ć). Na początkowym etapie instalacji wybieramy tylko odpowiednią klawiaturę i wszystko będzie działać jak należy.

  1. Czy możliwy jest upgrade?
windowsantyimeupgrade
windowsantyimeupgrade

Upgrade do Windowsa 7 RC jest możliwy z Windowsa 7 Beta, Visty i XP. Jednak ten ostatni wymaga użycia pewnego rodzaju narzędzi, które tylko w niewielkim stopniu ułatwią przesiadkę.

  1. Jak długo mogę korzystać z Windowsa 7 RC

Z Windowsa 7 RC można będzie korzystać przez niemal 13 miesięcy, bo aż do czerwca 2010 roku. System będzie oferował pełną funkcjonalność wyłącznie do marca 2010 roku, a od tego miesiąca zacznie się proces stopniowego wygaszania funkcjonalności systemu - np. będzie on się restartował po dwóch godzinach nieustannej pracy. Do tego czasu, użytkownicy mają jednak dostęp do bardzo funkcjonalnej wersji Ultimate "Siódemki".

  1. Czy system jest w pełni bezpieczny dla mojego komputera?

Najpoważniejszym zagrożeniem dla każdego komputera jest sam użytkownik. Jeżeli jest on w stanie umiejętnie zabezpieczyć swojego "peceta", to ma on spore szanse na całkiem komfortowe korzystanie nawet z tej testowej wersji systemu. Niektórzy jednak obawiają się, że fakt iż jest to dopiero wydanie RC (Release Candidate - kandydujące do stabilnej), może doprowadzić do uszkodzenia komputera. Takiego ryzyka jednak nie ma, jest to w pełni bezpieczna wersja i nie niesie żadnych zagrożeń dla sprzętu.

  1. Czym jest tryb XP
xpmode
xpmode

Tryb XP jest bardzo ciekawym dodatkiem do Windowsa 7 - pozwala on na równoległe uruchomienie wirtualnego komputera z Windowsem XP w trakcie korzystania z "siódemki". Ma to być pewnego rodzaju rozwiązanie problemu kompatybilności niektórych aplikacji, działających poprawnie wyłącznie pod kontrolą Visty lub XP.

Korzystanie z tego trybu będzie jednak możliwe dla 3 "najwyższych" wersji Windowsa (Enterprise, Professional, Ultimate). Konieczne będzie również posiadanie Windowsa XP i Windows Virtual PC. Nie należy również zapominać o odpowiednim sprzęcie - dla przykładu nasz procesor będzie musiał obsługiwać Intel Virtualization Technology, lub AMD-V).

  1. Co z moimi aplikacjami?

Duża część popularnych aplikacji już działa poprawnie pod kontrolą Windowsa 7. Należy jednak pamiętać, że część programów nadal nie jest (w ogóle lub w pełni) kompatybilna z najnowszym systemem. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do problemów z poprawnym i stabilnym funkcjonowaniem systemu operacyjnego. Z czasem jednak pojawiać się będą kolejne aktualizacje popularnych programów, w których główną zmianą będzie właśnie poprawne działanie pod kontrolą Windowsa 7.

  1. Co ze sterownikami?
menedzerurzadzen
menedzerurzadzen

Windows już od dłuższego czasu standardowo oferuje sporą liczbę sterowników, które umożliwiają poprawną komunikację między urządzeniami a systemem operacyjnym. Jeżeli więc korzystasz z popularnych kart graficznych, drukarek, monitorów, myszek i klawiatur - to nie masz się czego obawiać. Posiadacze nieco mniej popularnych elementów, będą musieli szukać sterowników kompatybilnych z Windowsem 7 na stronie producenta urządzeń. Najwięksi producenci już od dłuższego czasu pracują nad kolejnymi wydaniami "driverów".

W moim wypadku miała miejsce dość dziwna sytuacja - po instalacji wersji "beta" W7 wszystko działało poprawnie na moim MacBooku Air. Po instalacji "RC" niepoprawnie wykrywany jest monitor, karta dźwiękowa i sieciowa. Na szczęście po chwili szukania i kombinowania wszystko działa jak należy.

  1. Czy warto?

To już indywidualna decyzja każdego użytkownika. Jeżeli jesteś jednak ciekaw co Microsoft zdążył już opracować, jak faktycznie sprawuje się nowy system, czy jest zasobożerny - to zachęcam. Oczywiście konieczne jest posiadanie chociażby podstawowej znajomości języka angielskiego - zarówno na etapie instalacji, jak i użytkowania systemu.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)