Rzeczywistość augmentowa. Nowy pomysł na HDTV?
SZYMON ADAMUS • dawno temuTelewizory HD nawet bardzo duże i z jeszcze wyższą rozdzielczością niż dzisiaj zawsze będą tylko oknem do innego świata. Nasze przejście do rzeczywistości wirtualnej jest tutaj słabsze niż na przykład po nałożeniu hełmu VR czy poruszaniu się po specjalnie przystosowanym pomieszczeniu. Najlepszym przykładem na to jak dzisiejsze, tradycyjne ekrany są prymitywne, jest rzeczywistość augmentowa. Połączenie tego co realne i sztuczne.
Czy w przyszłości podobne rozwiązania znajdą zastosowanie także w HDTV?
Połączenie realnego obrazu z cyfrowo generowanymi treściami to idealne rozwiązanie na przykład do stworzenie nowoczesnego przewodnika GPS. Połączenie komórki z GPS-em z odpowiednim oprogramowaniem mogłoby zaowocować pokazywaniem nam nie tylko kierunków, ale i opisów miejsc. Wyobraźcie sobie, że szukacie restauracji w okolicy. GPS mówi Wam gdzie ona jest, a po dojściu na miejsce pokazuje też menu, zdjęcia z sali, filmy. Oczywiście można to wyświetlić na ekranie komórki, ale po podłączeniu do niej zewnętrznego, noszonego na głowie wyświetlacza możemy też te same informacje widzieć "na własne oczy".
To tylko czyste dywagacje fantastyczno-naukowe, ale być może za kilkaset lat ludzie będą używali 6 zmysłów. Poza pięcioma podstawowymi dodane zostanie jeszcze zespolenie z maszyną przedstawiające widzianą rzeczywistość w zupełnie nowej odsłonie. Dzisiaj patrząc na obraz w galerii sztuki podziwiamy ruchy pędzla malarza, kolory, detale. W przyszłości, za pomocą ekranu w okularach lub soczewce kontaktowej może będziemy w tym samym czasie zapoznawać się z życiorysem autora i wymieniać uwagi z innymi odwiedzającymi.
Zobacz również: LG InnoFest
Ale wróćmy na ziemię. W chwili obecnej podobne pomysły kończą się na prezentacjach multimedialnych i zabawnych filmikach znalezionych na You Tube.
Czy jednak HDTVmaniacy mają szansę uszczknąć trochę augmentowej rzeczywistości też dla siebie? Pozytywnie nastrajają wzmożone prace nad panelami 3D. W ostatnich kilku latach widzieliśmy istny wysyp pomysłów i rozwiązań mających wnieść nieco wypukłości do naszych paneli. Kilku producentów pracuje też nad systemami sterowania telewizorem za pomocą gestów.
Wydaje się, że do garnka wystarczyłoby wrzucić jeszcze tylko mini wyświetlacze zakładane na głowę, odpowiedni soft i voila! Możemy podczas oglądania filmów korzystać z usług BD Live w taki sposób by nie był to tylko głupi dodatek, ale coś praktycznego.
Kilka pomysłów:
- informacje o aktorach wyświetlane w przestrzeni między nami, a ekranem,
- opcje odtwarzacza i telewizora wiszące w powietrzu i obsługiwane gestami,
- listy dialogowe pod telewizorem,
- menu Blu-ray rozwijające się poza granice telewizora,
- animacje pokazujące dźwięk przestrzenny otaczający nas ze wszystkich stron.
A Wy jakie opcje łączące rzeczywistość realną i wirtualną dodalibyście do kina domowego?
Źródło: Fot. Leonard Low — Commons Wikimedia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze