Conficker: Armagedonu nie było
K FALERNOWA • dawno temu
Conficker, znany także jako Downadup, był ostatnio prawdziwym bohaterem medialnym. Szkody, które miał poczynić 1 kwietnia, zapierały dech w piersiach i skłaniały do zastanowienia się, czy nie lepiej wyciągnąć wtyczki zasilającej PCta tudzież baterii z laptopa. Anonimowi nadal twórcy robaka zyskali w ciągu kilkunastu tygodni światową sławę.
1 kwietnia wyciął jednak Confickerowi dowcip: rozgłos, jaki wirus zyskał, stał się jednocześnie jego piętą Achillesową.
Czy robak komputerowy może być zbyt dobry? Najwyraźniej tak: gdyby Conficker był kiepski, nie wywołałby aż takiego zainteresowania po swojej "pierwszej odsłonie" i w rezultacie nie stałby się sławny. A wtedy mało kto zajmowałby się ściganiem go po Necie i zabezpieczaniem przed nim sieci komputerowych i prywatnych PCtów… Tymczasem ten konkretny szkodliwy program wywołał światowe zainteresowanie nie tylko użytkowników prywatnych, ale przede wszystkim administratorów dużych sieci i specjalistów od zabezpieczeń.
I kiedy już 1 kwietnia nadszedł, wszyscy byli całkiem nieźle przygotowani do eskalacji działań Confickera.
Zobacz również: Wiedźmin 3: 5 rzeczy, których o nim nie wiesz
Być może właśnie dlatego robak… nie zrobił nic. Skoro wszyscy tylko czekali na jego ruch, całkiem możliwe, że twórcy Confickera uznali, że lepiej przeczekać jakiś czas i spróbować jednak uderzyć z zaskoczenia. Tak czy inaczej, 1 kwietnia nie odnotowano żadnej konkretnej zmiany w aktywności wirusa.
Nie znaczy to niestety, że robak jest niegroźny. Został naprawdę świetnie napisany, zdaniem specjalistów od zabezpieczeń — na pewno nie przez amatora. Zaraził już dotąd szacunkowo ponad 10 milionów komputerów, co daje w efekcie jeden z największych botnetów w historii Internetu. Nie jest też powiedziane, że w najbliższych dniach czy tygodniach Conficker nie da o sobie znać, wykorzystując ulgę, której doznaliśmy gdy 1 kwietnia nic się nie stało.
Im dłużej jednak robak czeka, tym mniejsze ma szanse na spowodowanie faktycznego Armagedonu. Conficker atakuje przez stary błąd w Windows, na który łatka istniała już zanim znaleziono pierwsze kopie robaka. Szum medialny sprawia zaś, że coraz więcej osób i firm traktuje poważnie zagrożenie i uaktualnia swoje zabezpieczenia. A ponieważ media, obok informacji o robaku, podają także metody sprawdzenia swojego komputera i ewentualnie usunięcia znalezionego szkodliwego oprogramowania, wielkość "klienteli" Confickera spada z każdym tygodniem na łeb na szyję…
Jak usunąć Confickera z użyciem narzędzia ESET
1. Zaktualizuj system operacyjny do najnowszej wersji poprzez Windows Update, po czym odłącz zainfekowany komputer od sieci.
2. Wykorzystując bezpieczny komputer pobierz ze strony http://download.eset.com/special/EConfickerRemover.exe narzędzie firmy ESET, które usunie robaka z zainfekowanego komputera — program ten usuwa także najnowsze wersje Confickera.
3. Zmień hasło do konta z uprawnieniami administratora w swoim komputerze.
4. Skorzystaj z narzędzia firmy ESET do usuwania Confickera, a następnie ponownie uruchom komputer.
5. Podłącz do sieci swój komputer.
6. Zaktualizuj swoje rozwiązanie antywirusowe i sprawdź za jego pomocą, czy komputer nie jest zainfekowany innymi zagrożeniami.
Źródło: IDG
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze