Ćwiczenia kreatywności ciąg dalszy

Rozwijać swoją kreatywność i inteligencję poznawczą warto nie tylko dla możliwości uzyskania ciekawszej i lepiej płatnej pracy, ale również dla samego siebie - osoby które mają głowy pełne pomysłów to również osoby które szybciej rozwiązują problemy i prowadzą ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Zatem- ćwiczmy! Dziś na tapetę weźmy znów skojarzenia - tym razem w ćwiczeniu, które poza kreatywnością rozwija również umiejętności analizy i syntezy.

W dzisiejszym ćwiczeniu będziemy szukać podobieństw między rzeczami.

Co mają ze sobą wspólnego jabłka i pomarańcze? Należą do grupy owoców. A zebra i chomik? Najprostsze skojarzenie to zwierzęta. — Takie pary są jednak proste i nie rozwijają żadnych umiejętności. Ale spróbujcie znaleźć przynajmniej pięć podobieństw między parą słoma i sznurowadło!
No to zaczynamy:

  • obie rzeczy mogą należeć do rolnika
  • oba wyrazy zaczynają się na literę ?S"
  • z obu nawet Jakub Wędrowycz nie umie pędzić bimbru
  • obie rzeczy są płaskie i długie
  • obie związane są z butami (chyba że Wam słoma z butów nie wychodzi…)

Proste? A jednak ćwiczenie regularnie powtarzane działa. I podobnie jak wymyślanie nietypowych zastosowań można wykonywać je grupowo i indywidualnie. Pary tworzyć możecie ze wszystkiego — ważne aby pozornie nie miały ze sobą wiele wspólnego (czekolada i świeczka, słoń i drabina, fotel i siekiera itd.) a przy wymyślaniu podobieństw uważajcie, by nie ograniczać swojej wyobraźni przez autocenzurę!

Zapraszam do dzielenia się innymi pomysłami na podobieństwa słomy i sznurowadeł w komentarzach — na pewno przeoczyłam mnóstwo możliwości!

fot.: Piotr Bizior

Zobacz również: Gadżetomania.TV: Retro komputery z Pixel Heaven i ich historie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację