Bezpieczne czyszczenie srebra

Ze srebra wykonuje się nie tylko biżuterię, ale również różnego rodzaju ozdoby domu, figurki, łyżeczki, świeczniki… Jest to piękny metal, ale jak wszystko — z czasem ulega zabrudzeniu. Pojawiać się też na nim może nalot, bądź też cały przedmiot zaczyna czernieć.

Nasze babcie (albo ich pokojówki) do czyszczenia srebra używały popiołu. Obecnie jedną z najpopularniejszych metod jest… użycie pasty do zębów i szczoteczki. Oba sposoby są skuteczne, ale inwazyjne — srebro ulega zarysowaniu, powierzchnia przestaje być gładka, przez co jeszcze szybciej będzie czernieć. Jest jednak skuteczniejszy i bezpieczniejszy sposób.

Potrzebne nam będą:
* naczynie z tworzywa sztucznego bądź szkła (absolutnie nie metalowe!) wystarczająco duże aby umożliwiało zanurzenie czyszczonego przedmiotu
* folia aluminiowa o wielkości umożliwiającej wyścielenie spodu i częściowo boków naczynia
* ciepła woda — najlepiej destylowaną, ale może być również zwykła woda z kranu
* sól kuchenna (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)

Na spodzie szklanego naczynia kładziemy dwie warstwy folii aluminiowej tak, aby częściowo przykrywała też boki. Zalewamy naczynie wrzącą wodą, a następnie dosypujemy do niego 5 łyżeczek soli na każdy litr wody. Mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia się soli.

Przedmiot srebrny, z którego chcemy usunąć zaczernienia, obmywamy zwykłą wodą z mydłem — pozbywamy się w ten sposób ewentualnych zabrudzeń, tłustych zanieczyszczeń, kurzu. Po umyciu i bardzo porządnym wypłukaniu — umieszczamy go w przygotowanym roztworze soli.

Reakcja chemiczna, która "odczernia" srebro, przebiega dość gwałtownie — można więc ją obserwować i po wyczyszczeniu jednego przedmiotu wyjąć go i włożyć kolejny. W trakcie tego procesu folia aluminiowa pokrywać się będzie stopniowo ciemnym nalotem — kiedy jest go sporo, a czyszczenie przebiega coraz wolniej, to znak, że czas wymienić zarówno roztwór, jak i folię.

Po wyciągnięciu biżuterii z roztworu soli należy bardzo dokładnie umyć ją namydloną ręką, a potem opłukać ciepłą wodą.

Taki sposób czyszczenia nie wymaga późniejszego polerowania, które zostawia na naszym przedmiocie mikrorysy — nie uszkadza się więc w ten sposób srebrnego przedmiotu.

Zobacz również: Star Trek obnażony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację