Prawidłowe ciśnienie tętnicze przedłuża życie

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą coraz częściej nas dopadającą. Dlatego też coraz częściej nawet podczas zwykłej wizyty kontrolnej u lekarza rodzinnego, dokonywane są pomiary ciśnienia krwi. Wiele osób dostaje też od lekarza polecenie dokonywania samodzielnych badań w domu — nawet jednak jeśli nie, to warto chociaż raz na jakiś czas sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Można dzięki temu uniknąć wielu poważnych chorób — a im bardziej stresujące mamy życie, tym większe ryzyko nadciśnienia.

Wybór aparatu do mierzenia ciśnienia

Jeżeli dotąd nie było nieprawidłowości, w zasadzie wystarczy dowolny, nadgarstkowy aparat. Ważne jest tylko, aby kupować go w aptece, nie w markecie za 30 PLN — te drugie bardzo często fałszują wyniki.
Przy poleceniu mierzenia ciśnienia od lekarza, warto zapatrzyć się w ciśnieniomierz z mankietem na ramię. Są dużo dokładniejsze, a kosztują niewiele, bo kilkadziesiąt PLN więcej.
Osoby ze zdiagnozowaną arytmią powinny natomiast poszukać specjalnych ciśnieniomierzy, które posiadają funkcję korekty nieprawidłowego rytmu serca. Dzięki temu pomiar da prawdziwy wynik, zwykłe aparaty mogą go fałszować.

Jak często?

Przy wskazaniach lekarskich — zawsze dokładnie zgodnie z nimi. Najczęściej jest to dwa razy dziennie, przed przyjęciem ewentualnych leków.
Kontrolnie — wystarczy raz w miesiącu, jednak gdyby powtarzały się nieprawidłowości, należy skonsultować się koniecznie z lekarzem.

Jak mierzyć?

Aby wynik pomiaru był wiarygodny, należy przestrzegać kilku zasad:
— odczekaj co najmniej dwie godziny po obfitym posiłku i co najmniej pół godziny po wypiciu kawy lub wypaleniu papierosa
— bezpośrednio przed pomiarem odpocznij przez 5 minut
— załóż mankiet na odsłonięte ramię
— usiądź na krześle z oparciem, które podpiera Twoje plecy oraz przy stole, na którym mógłbyś oprzeć przedramię
— zwróć uwagę, aby ramię znajdowało się na poziomie serca
— oprzyj stopy na podłodze, nie krzyżuj nóg

Co mówi wynik?

Zobacz również: ASIMO - tańczący robot

Wynik pomiaru pojawi się w postaci np. 125/85. Pierwsza wartość oznacza ciśnienie skurczowe i nie powinna być wyższa niż 139. Druga to ciśnienie rozkurczowe, nie powinno ono przekraczać wartości 89. Jeśli powtarzają się przy kolejnych pomiarach wyniki przekraczające powyższe normy, niezależnie od tego czy obie, czy też tylko "górne" lub "dolne" - należy skonsultować się z lekarzem.

Optymalnie ciśnienie nie powinno przekraczać 129/85. Wartości powyżej 150 skurczowego i 95 rozkurczowego są sygnałem, że grozi nam rozwój nadciśnienia. Przy niewielkim jego wzroście lekarz najprawdopodobniej zaleci zmiany trybu życia i sposobu odżywiania.

Jak samodzielnie zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi?

Sami możemy zrobić bardzo dużo dla zachowania zdrowia. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia dawka ruchu — minimum 30 minut dziennie. Warto też wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania się, zmniejszyć ilość używanej soli i dań tłustych — zamiast nich wprowadzić do diety więcej owoców i warzyw. Jeśli mamy nadwagę, sama utrata kilku kilogramów znacząco wpływa na wartości ciśnienia.

Czym grozi zlekceważenie nadciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze uszkadza naczynia krwionośne powodując w efekcie zaburzenia w funkcjonowaniu w zasadzie całego organizmu. Może grozić niewydolnością serca, uszkodzeniem nerek bądź udarem. Zawsze skraca przewidywaną długość życia i przyczynia się do powstania szeregu innych chorób, dlatego warto zadbać o jego prawidłowe wartości.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację