Strzeż się błędów przy wyborze karty graficznej

Karta graficzna jest integralną częścią każdego komputera ? jest to podzespół, bez którego pecet nie mógłby działać. Jest to graficzny mózg wykonujący skomplikowane matematyczne obliczenia i przesyłający jak nerw wzrokowy obraz do monitora. Przed dylematem wyboru karty graficznej stają głównie zapaleni gracze oraz profesjonalni graficy. Problem zakupu akceleratora nie istnieje dla zwykłego internauty. Jaki model wybrać? Ile pamięci podręcznej powinna mieć nowoczesna karta graficzna?  Zapraszam do poradnika.

Krok 1

Oczywiście na początku musimy się zastanowić jak dużą kwotę przeznaczymy na zakup nowej karty graficznej. Najtańsze modele możemy kupić już za 150zł ? jednak do nowych gier nie bardzo się one nadają. Zapewnią, co najwyżej niskie detale. Droższe modele to segment middle-end i karty w cenie 350–700zł. Najdroższe modele kosztują nawet 1500–2000zł i zapewniają najwyższe detale i rozdzielczości, efekty filtrowania oraz wygładzania krawędzi zapewniając przy tym idealnie płynny obraz.

Krok 2

Przed zakupem karty graficznej należy sprawdzić, jaki slot karty graficznej posiadamy w naszym komputerze. Nowe komputery i laptopy posiadają złączę PCI Express, natomiast starszy standard to AGP. PCI-E to obecnie najnowsze i najszybsze złącze.

Krok 3

Marka i producent. Obecnie na rynku dominują dwie marki ? firma NVIDIA oraz ATI przejęte przez AMD. Te dwie firmy dostarczają płytki PCB i procesory graficzne firmom, które zajmują się produkcją kart graficznych. Są to przykładowo Asus, Gigabyte, Sapphire, HIS, MSI, Galaxy, BFG czy Palit. W zależności od firmy cena tej samej karty może się różnić. Najlepsi producenci oferują podkręcone modele kart graficznych, wysokiej jakości wydajne i ciche chłodzenie czy wyżej taktowane i nowe typy pamięci na karcie. Do elity zaliczają się na pewno Asus, Gigabyte, Galaxy, ZOTAC czy BFG ? nie oznacza to jednak, że inni producenci produkują sprzęt słaby. Wręcz przeciwnie Ci mniej znani i lubiani oferują często nieco bardziej ubogi, ale równie szybki i sporo tańszy sprzęt. Najlepiej jest przeglądać fora internetowe w poszukiwaniu ciekawych okazji.

Krok 4

Zobacz również: Test: Hero GoPro

Wybranie konkretnego modelu często jest trudne. Na rynku jest cała masa produktów różniących się znaczkami, symbolami, a nawet pojedynczymi literkami. Ta jedna literka w wielu przypadkach oznacza przepaść wydajnościową, jaka różni dwa modele. Za producentami kart graficznych nie łatwo też nadążyć ? nie ma miesiąca, w którym nie wyszedłby jakiś nowy model grafiki. Jest jednak kilka cech, po których możemy dojść do konkretnego wyboru.

Zakładając, że znamy nasz przedział cenowy kierujmy się następującymi zasadami.

— Nowoczesna karta graficzna powinna mieć jak najwięcej podręcznej pamięci ? co najmniej 512MB.
— Karta graficzna z 512MB 256bit będzie dużo lepsza od wersji 1GB 128bit ? szyna pamięci podawana w bitach ma równie duże znaczenie jak ilość pamięci.
— Taktowanie procesora ? porównując karty szukajmy modelu z jak najwyższym taktowaniem (podawane w MHz)
-Liczba potoków renderujących (ROP), ilość jednostek PixelShader, ilość jednostek VertexShader ? im jest ich więcej tym lepiej odgrywają one bardzo duże znaczenie, nawet większe jak ilość zainstalowanej pamięci.

Polecane tematy:

- Wybór zasilacza dla naszego Peceta!

- Więcej mocy za darmo. Przyśpieszamy kartę graficzną!

- Bądź na bieżąco ze sterownikami do komputera

- Wybór procesora — różnice w budowie układów

- Monitoring temperatur komputera

- Podkręcanie procesora? Co to daje?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot