Pendrive ? który wybrać?

Jakiś czas temu przenośne pamięci flash zadomowiły się na dobre w naszych kieszeniach. Kto zasmakował możliwości i wygody ich użytkowania na pewno z nich nie zrezygnuje. Na rynku dostępnych jest wiele, różnych modeli tych urządzeń. Obecnie jedną z popularniejszych pojemności jest wartość 4GB ? mniejsze są nieopłacalne i mniej użyteczne. Modeli pendriveów jest wiele i tyle samo jest różnych cen. Dziś przyjrzymy się kilku popularnym egzemplarzom, które warto kupić lub nie.

Zasadniczą różnicą pomiędzy poszczególnymi produktami i modelami jest ich prędkość zapisu i odczytu. Najtańsze produkty dysponują prędkościami około 3–5MB/s dla zapisu i niewiele więcej dla odczytu. Droższe modele osiągają wydajność na poziomie 20–35MB/s dla odczytu i 15–25MB/s dla zapisu. Wydawało by się, że prędkość niema, aż tak dużego znaczenia. A może jednak?

Na rynku znaleźć możemy również pamięci wodoodporne oraz wstrząsoodporne — zwykle takie produkty są nieco droższe od tradycyjnych rozwiązań choć nie zawsze. Przykładem tutaj może być OCZ ATV czy Corsair Voyager, który oferuje wysoką wydajność w dobrej cenie oraz gumowy pancerz ochronny.

Co z tą prędkością?

Średni czas zapisu dużego obrazu 3.8GB dla wolnego pendrive to 21minut. Najszybszy model poradzi sobie z tym w około 2minuty 40 sekund! Urządzenie klasy średniej w rozsądnej cenie skopiuje taki obraz w nieco powyżej 4 minuty. Tak więc czy nie warto zwracać uwagi na parametry pendrive?a? Różnice jak widać są bardzo duże. Niestety większość użytkowników nie siedzących w temacie nie zwraca uwagi na prędkości pamięci podczas zakupu. Kierują się oni zwykle ceną oraz wyglądem urządzenia. Jak się okazuje różnice cenowe pomiędzy niskiej jakości wolnymi urządzeniami, a przyzwoitymi pendrive?ami wcale nie są tak wielkie.

Wybrałem dla was kilka sprawdzonych przeze mnie modeli pendrive-ów i posegregowałem je według cen. Osobiście zakupu tych najtańszych odradzam. Dlaczego? Jak zobaczycie niżej różnica cenowa nie jest duża natomiast prędkości tak.

1. GoodDrive 4GB Fresh Lime mini 4MB/s / 8MB/s ? 44zł
2. OCZ Technology PenDrive 4GB Diesel ? 3MB/s / 10MB/s ? 46zł
3. Kingston DataTraveler 100 4GB — 3MB/s/7MB/s ? 49zł
4. Corsair PenDrive Flash Voyager 4GB — 15MB/s / 31MB/s ? 53zł
5. OCZ Technology PenDrive 4GB Rally2 — 15MB/s / 28MB/s ? 57zł
6. OCZ Technology PenDrive 4GB ATV — 30MB/s 14MB/s / ? 57zł
7. PDP Patriot Xporter XT BOOST PenDrive 4GB — 22MB/s / 27MB/s — 59zł
8. Corsair PenDrive Flash Voyager GT 4GB — 21MB/s / 34MB/s — 118zł

Podane prędkości są wartościami podawanymi przez producenta. W zależności od konkretnego egzemplarza mogą one nieco odbiegać od danych fabrycznych. Z doświadczenia wiem, że deklarowane prędkości w produktach najwolniejszych potrafią być nieco wyższe nić podają to sklepy w Internecie.

Zobacz również: Test: Hero GoPro

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot