Jak wydłużyć czas działania laptopa na baterii?

Jak wydłużyć czas działania laptopa na baterii?

Jak wydłużyć czas działania laptopa na baterii?
Adam Kaczmarek
03.01.2009 13:00

Każdy użytkownik laptopa chciałby, aby jego bateria trzymała jak najdłużej. Niestety nie ma jeszcze laptopów, który wytrzymywałby 20h ciągłej pracy bez podłączania ich do kontaktu. Przeczesałem kawałek Internetu w poszukiwaniu najlepszych porad jak zoptymalizować czas działania baterii i dziś zaprezentuję rezultaty swoich poszukiwań.

Każdy użytkownik laptopa chciałby, aby jego bateria trzymała jak najdłużej. Niestety nie ma jeszcze laptopów, który wytrzymywałby 20h ciągłej pracy bez podłączania ich do kontaktu. Przeczesałem kawałek Internetu w poszukiwaniu najlepszych porad jak zoptymalizować czas działania baterii i dziś zaprezentuję rezultaty swoich poszukiwań.

Znalazłem wiele stron, z różnymi pomocnymi wskazówkami i postarałem się przetestować większość z nich. Niestety większość bazowała na zwykłych domniemaniach i nie miały żadnego podłoża dowodowego, więc tych tutaj nie przytoczę.

Rzeczywistym kluczem do zwiększenia czasu działania baterii jest wyuczenie w sobie pewnych nawyków przy pracy z notebookiem.

  1. Jasność ekranu. Bez dwóch zdań jasność ekranu jest najbardziej prądożernym elementem notebooka. To właśnie ekran "wysysa" życie z baterii. Zmniejsz jasność ekranu do absolutnego minimum. Przy moim HP?ku jest to poziom 35%. Zmniejszenie tej wartości przyczyniło się do znacznego poprawienia czasu pracy o ok. 25-30 minut. W Windows Vista możesz dostosować jasność przy pomocy Centrum mobilności w Panelu sterowania.
  1. Urządzenia zewnętrzne. Karty PCMCIA, pamięci flash itp. zużywają dodatkowo energię nawet kiedy ich nie używasz! Jeśli masz podpiętą myszkę - odłącz ją i korzystaj z touch-pada. Odłączając takie urządzenia od notebooka zyskujesz kilka minut dłuższego działania baterii.
  1. Wiele zadań naraz? Nie! Im większą ilość zadań wykonujesz w jednym czasie tym większy jest pobór mocy. Nawet przy nowych, energooszczędnych procesorach z dwoma rdzeniami. Z moich testów wynikło, że używanie kilku programów w jednym czasie zżera więcej energii także poprzez zmuszanie dysku twardego do cięższej pracy.
  1. Oddychanie. Wiadomo, że komputer chodzi wydajniej, gdy ma dobre chłodzenie. Trzymaj swój sprzęt w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach na płaskim podłożu. Jeśli grasz w gry wymagające dużej mocy obliczeniowej, takie jak Crysis, GTA IV czy choćby starszy Half-Life 2, wiesz że po krótkim czasie temperatura laptopa sięga nawet 80C. Dlatego bardzo ważna jest wentylacja by utrzymać komputer w dobrej kondycji.
  1. Zamknij nieużywane usługi. Większość z nich jest domyślnie uruchamianych podczas startu systemu a prawda jest taka, że przeciętny użytkownik Windowsa około połowy z nich nie potrzebuje. Takie aplikacje działające w tle tylko zmniejszają ilość wolnych zasobów, zwłaszcza te, które ciągle coś skanują i uaktualniają (nie licząc programów antywirusowych). Usługi możemy wyłączyć poprzez wpisanie komendy services.msc w Start > Uruchom (alternatywą będzie wpisanie msconfig i przejście do zakładki Usługi). Jeśli jesteś niepewny, które z nich wyłączyć, pomiń ten punkt bądź poproś znajomego by Ci pomógł. Warte wyłączenia są usługi typu (jeśli oczywiście ich nie używasz): Google Desktop Search, QuickTime, Quick Play, Google Update Service, Centrum zabezpieczeń (Vista), HP Health Check Serivce, HP Service, NVIDIA Display Driver Service, Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media Player, Cyberlink RichVideo Service.
  1. Hibernuj. Zauważyłem, że zostawienie laptopa na 8 godzin w stanie uśpienia zużywa aż 10% energii! Wiem, że miganie diody też wlicza się do poboru energii, ale nigdy nie podejrzewałem, że usypianie tylko "kosztuje". Hibernacja jest o wiele lepszą opcją niż Zamykanie i ponowne uruchamianie systemu gdyż to trwa zazwyczaj o połowę szybciej i pobiera znacznie mniejszą ilość energii.
  1. Kondycja dysku twardego jest bardzo ważna, jeśli chcemy skrócić czas ładowania aplikacji i wydłużyć życie baterii. Najlepszym sposobem będzie częsta defragmentacja lub też korzystanie z programów, które potrafią to robić nawet w trakcie naszej pracy, nieustannie trzymając dysk w najlepszej kondycji. Aplikację, która warta jest polecenia to darmowy SmartDefrag firmy IOBit.
  1. Wyłącz WiFi i skanowanie Bluetooth. Jeśli używasz laptopa w miejscu gdzie nie ma dostępu do sieci (np. w samolocie), nie ma sensu by laptop sprawdzał czy nie ma w pobliżu dostępu do bezprzewodowego dostępu do Internetu. Większość laptopów ma dodatkowo pre-instalowane dodatkowe oprogramowanie do zarządzania WiFi i Bluetooth np. HP Wireless Assistant. Jeśli jednak korzystasz z Internetu to możesz skorzystać z ?energooszczędnych? ustawień. W panelu sterowania kliknij dwa razy na ikonkę *System *potem wybierz Menedżer urządzeń. W wyświetlonej liście znajdź pozycję Karty sieciowe i wybierz swoją kartę bezprzewodową (nazwa może wyglądać mniej więcej tak: Intel(R) Wireless WiFi Link 5100) i kliknij na niej prawym przyciskiem myszy, po czym wybierz polecenie Właściwości. W wyświetlonym oknie wybierz zakładkę *Zaawansowane *i dla trzech wartości Agresywność mobilności, Moc transmisji i Zarządzanie energią w sieci ad-hoc wybierz najniższe warianty lub maksymalną oszczędność energii i zaakceptuj klikając OK.
  1. Stanowcze nie dla filmów z DVD oraz gier. Oglądanie filmów z DVD na laptopach jest miłą rzeczą, ale również zabójstwem dla baterii. Odłóż te nośniki na półkę i przerzuć się na oglądanie filmów z poziomu dysku twardego. To samo tyczy się grania w gry. 50 minut grania jest równe aż 2 godzinom zwykłej pracy!

10.  Harmonogram zadań. Co jakiś czas Windows uruchamia zaplanowaną wcześniej defragmentację dysków bądź też skanowanie w poszukiwaniu malware (Windows Defender w Vista). Sprawdź czy niektóre z twoich aplikacji nie robią tego samego w czasie twojej pracy na baterii. Jeśli nie możesz tego ustalić z poziomu programów zobacz aktualne zadania w Harmonogramie zadań. Znajdziesz go w menu Start > Programy > Akcesoria > Narzędzia Systemowe.

Jeśli powyższe porady was nie do końca satysfakcjonują, możecie spróbować wyłączyć jeszcze oprogramowanie antywirusowe, przywracanie systemu, automatyczne aktualizacje i usługę indeksowania, czego nie zalecam z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że lepiej mieć zabezpieczony system niż podatny na wirusy a drugi to taki, że indeksowanie jest bardzo użyteczną funkcją i nie warto tego wyłączać z powodu chęci uzyskania kilku dodatkowych minut.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o pewnym ?problemie?, na który narzekają użytkownicy laptopów z systemem Windows VISTA. Pewna ilość osób twierdzi, że interfejs Aero oraz Pasek boczny systemu Windows znacząco skracają życie baterii. Otóż udało mi się znaleźć odpowiedź lecz tylko na w pół dobrą. Z testów przeprowadzonych przez Nick?a White na blogu Windows Vista Team Blog wynikło, że sam interfejs Aero konsumuje od 1 do 4% całkowitej energii, co i tak dla mnie nie jest zadowalającym rezultatem. Zaś pasek boczny i gadżety to inna sprawa. Gdyż każdy gadżet inaczej działa i może wykonywać mniej lub więcej zadań w tle.

By jednak zadowolić wszystkich, z pomocą przyszedł nam autor programu Vista Battery Saver. Kiedy odłączamy laptopa od prądu, program automatycznie wyłącza interfejs Aero oraz Pasek boczny.

Mam nadzieję, że dzięki moim poradom uda się wam wycisnąć więcej energii z waszych baterii. Jeśli macie jakieś dodatkowe, lepsze porady, napiszcie o nich w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)