Golden Spike - księżycowa turystyka tuż za rogiem
MARIUSZ KAMIŃSKI • dawno temu • 1 komentarz
Kosmiczny przemysł turystyczny nie przestaje kusić nas coraz to nowszymi ofertami, choć do tej pory żaden turysta nie postawił swego sandała na jednym z dostępnych ciał niebieskich. Golden Spike zaprasza nas a księżyc i wygląda na to, że cena wyprawy będzie iście kosmiczna.
Organizatorami przedsięwzięcia są dwaj weterani NASA - Alan Stern oraz Gerry Griffin. Obaj panowie ogłosili plany opracowania systemu, który wykorzysta komercyjne rakiety i infrastrukturę w celu cyklicznego wysyłania po dwóch turystów na księżyc i z powrotem.
Koszt pierwszej wyprawy wyniesie jakieś 7–8 miliardów dolarów. Kolejne mają kosztować znacznie mniej z racji wykluczenia kosztów R&D. Nie jest to wcale tak dużo. Dla porównania; każde lądowanie Apollo kosztowało około 18 miliardów. Golden Spike ma ponieść większość wspomnianych kosztów i zaoferować miejsce w lądowniku za jedyne 700 milionów dolarów. Jest to mniej więcej tyle samo, co suma wydatków niektórych rządów na księżycowe misje robotyczne.
Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E
Każda misja to co najmniej 36 godzin spędzonych na srebrnym globie. Czas ten obejmuje 2 spacery po powierzchni, używanie narzędzi ekspedycyjnych w celu przeprowadzenia kilku eksperymentów oraz pozostawienie pamiątek w postaci flag i plakietek. No i oczywiście możemy zabrać ze sobą odrobinę księżyca w postaci kilku kamieni (do 50 kg).
Sprzęt w postaci rakiety, lądownika, skafandrów etc. dostarczy Golden Spike. Klient powinien martwić się jedynie przelewem z konta. Wliczone w cenę atrakcje obejmują także testy medyczne oraz szkolenie przed misją. Jeżeli to wciąż wydaje się Wam za drogo, to kilka bonusów powinno nieco osłodzić dziurę w budżecie. Mamy na przykład pełne prawo do medialnego wykorzystania wydarzenia i sprzedaży praw wybranemu podmiotowi do relacjonowania nasze przygody, a także sprzedaży zebranych próbek.
Pierwsza ekspedycja wyruszy na księżyc w 2020 roku. Od jej powodzenia zależy, czy dalsze plany (zakładające loty co 4–6 miesięcy) zostaną zrealizowane.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6hoSSmW27xs
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze