Pionowe miasta i podwodne konstrukcje. Jak będziemy mieszkać w przyszłości?

Czy w przyszłości miasta rozrosną się w kierunku chmur? Kolejny, imponujący projekt tego rodzaju zaprezentowała holenderska firma. Ale można też przecież… przenieść się pod wodę. Albo na Marsa.

Co zrobić, gdy w mieście kończy się miejsce, ludzie nie mają gdzie się podziać, a potrzeba powstawania nowych punktów usługowych czy przestrzeni biurowej rośnie? Poza wyprowadzką setek tysięcy ludzi na pustynię, która może być pewnym wyzwaniem logistycznym, można na przykład wykorzystać śmieci, by zwiększyć powierzchnię wyspy, jak to się ludzkości zdarzało robić. Można kombinować z budowaniem miast pod wodą — mórz i oceanów jest przecież na naszej planecie sporo. Na tym polu akurat odnieśliśmy mniej sukcesów. Ale można też budować… pionowe miasta.

Ku chmurom

Taki właśnie ciekawy projekt zaprezentowała holenderska firma MVRDV. Jeśli wszystko pójdzie po jej myśli, Peruri 88 (bo tak ma się nazywać) powstanie wkrótce w Dżakarcie.

Peruri 88 ma mieć 400 metrów wysokości. Nie robi to może wielkiego wrażenia, gdy uświadomimy sobie, że Pałac Kultury i Nauki ma 237 metrów, ale w przypadku tego projektu kluczowe jest to, że nie jest to zwyczajny, smukły budynek, tylko raczej zlepek rozmaitych budowli. Nie są one poukładane symetrycznie, jedne wystają z drugich. Ma to swój specyficzny urok, choć może wydawać się nieco chaotyczne.

Co ma się tam zatem znaleźć? Przede wszystkim biura, apartamenty, hotele, sklepy i kina. Ale będzie też miejsce na meczet czy… ogromny amfiteatr. Na licznych dachach zaplanowano ogrody. Tam to dopiero będzie niezły punkt widokowy.

Miasta z kosmosu. Urbanistyczne dzieła sztuki okiem satelity

Błogosławione miasta, które miały i mają planistów. Chaotycznie rozbudowywane metropolie borykają się z dziesiątkami problemów natury transportowej, socjalnej i kryminalnej. Ale są takie miejsca na świecie, w których betonowa dżungla rośnie w równo ustawionych doniczkach, a rozwój jest głęboko przemyślany.

Ogrody są też ważne z innego powodu - Dżakarcie brakuje zieleni. Między innymi dlatego twórcy tak się na nią uparli.

Zobacz również: Dell Inspiron Q15R

Wyżej, jeszcze wyżej

Z kolei firma AS+GG odpuszcza metry kwadratowe i stawia na wysokość. Przypomnijmy, że jakiś czas temu zaprezentowała ona projekt Kingdom Tower, która ma mieć ponad kilometr wysokości. Cóż, też to i owo powinno się tu zmieścić. Budowa już ruszyła, a jej końca można się spodziewać w 2017 roku.

Budynek, który stanie w Jeddah, w Arabii Saudyjskiej, będzie mieć 200 pięter. Niestety, ostatni taras widokowy dostępny będzie na 157. Potem pozostanie już tylko wyglądanie przez okno.

Pod wodą też fajnie

A dlaczego nie wykorzystać powierzchni wód i oceanów? Powstało wiele ciekawych projektów tego rodzaju, często odważniejszych niż słynny dubajski hotel Hydropolis.

Wrażenie robi choćby Gyre, które według konstruktorów ma mieć aż 212 000 metrów kwadratowych. Co ważne, ma być przy tym zupełnie samowystarczalne.

Gyre ma być zanurzone w wodzie na… 400 metrów. A więc dokładnie tyle, ile Peruri będzie wystawać w górę. Kompleks ma być w zamierzeniu wypełniony systemem pionowych i poziomych wind. Podobne widoki widzieliśmy do tej pory w filmach (choćby "Gwiezdnych wojnach") czy w grach (podwodne miasto Rapture z "BioShocka"). Czas, by w końcu stały się rzeczywistością.

A co na to Apple?

Firma odpowiedzialna za sukces iPhone'a i iPada ma własny plan na zagospodarowanie przestrzeni. Jej nowa siedziba nie będzie wprawdzie przesadnie oszczędna, jeśli chodzi o zajmowane miejsce, ale też jest ciekawą wizją tego, jak mogą wyglądać miasta w przyszłości. Nowy biurowiec Apple'a będzie przypominał statki kosmiczne z filmów science fiction.

HavvAda — tureckie miasto przyszłości [wideo]

Już niedługo Turcja pokaże światu praktyczną realizację przysłowia o dwóch pieczeniach przy jednym ogniu. Gigantyczna góra skał i ziemi, jaka powstanie po wybudowaniu kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Marmara, zostanie wykorzystana do budowy sztucznej wyspy. Ma na niej powstać HavvAda – zachwycające miasto przyszłości.

Zaprojektowany przez znanego architekta Normana Fostera gigant ma około 260 000 metrów kwadratowych biur i 28 000 metrów kwadratowych zaplecza badawczego. Będzie w nim pracować 13 000 tysięcy osób.

A jeśli na naszej planecie naprawdę skończy się miejsce, też nie ma się co załamywać. Powstają już eksperymentalne moduły, w których symuluje się warunki kolonii na Marsie czy Księżycu. Może nasze wnuki tam wynajmą tanią kawalerkę?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja!