Podsumowanie 2008 roku na Niezłym Kinie

Podsumowanie 2008 roku na Niezłym Kinie

Michał Matuszewski
30.12.2008 13:00, aktualizacja: 15.01.2022 15:40

Ciężko ocenić jaki dla kinematografii był mijający rok. To prawda, że bywały lepsze jeśli chodzi o poziom filmów, ale nie zabrało wielkich hitów (Mroczny rycerz), wielkich gniotów (Indiana Jones), oraz niezłych produkcji. Nie zabrakło też emocjonujących wydarzeń. Kilka ważnych osób w tym roku odeszło. Sporo się działo w skali lokalnej - mimo małego skandalu na Festiwalu w Gdyni, rodzima kinematografia uświadczyła kilku znakomitych premier. Niezłe Kino - wasz ulubiony blog filmowy także ma niewiele ponad rok, wiec podsumowanie jest też okazją, żeby zobaczyć jak NK przez ten czas zmieniło się i rozwinęło. A postęp jest ogromy, ale to nie wszystko - pod kierownictwem Michała Szczerby, dzięki przygotowanej przez niego petycji i zorganizowanej pikiecie nasz blog zaistniał w sferze publicznej przyczyniając się do niezamykania kina Luna. To tylko niektóre wydarzenia. Zapraszam na podróż po filmowym roku 2008 przez pryzmat bloga Niezłe Kino.

Ciężko ocenić jaki dla kinematografii był mijający rok. To prawda, że bywały lepsze jeśli chodzi o poziom filmów, ale nie zabrało wielkich hitów (Mroczny rycerz), wielkich gniotów (Indiana Jones), oraz niezłych produkcji. Nie zabrakło też emocjonujących wydarzeń. Kilka ważnych osób w tym roku odeszło. Sporo się działo w skali lokalnej - mimo małego skandalu na Festiwalu w Gdyni, rodzima kinematografia uświadczyła kilku znakomitych premier. Niezłe Kino - wasz ulubiony blog filmowy także ma niewiele ponad rok, wiec podsumowanie jest też okazją, żeby zobaczyć jak NK przez ten czas zmieniło się i rozwinęło. A postęp jest ogromy, ale to nie wszystko - pod kierownictwem Michała Szczerby, dzięki przygotowanej przez niego petycji i zorganizowanej pikiecie nasz blog zaistniał w sferze publicznej przyczyniając się do niezamykania kina Luna. To tylko niektóre wydarzenia. Zapraszam na podróż po filmowym roku 2008 przez pryzmat bloga Niezłe Kino.

Styczeń

Johnny Depp zajął drugi raz z rzędu pierwsze miejsce w amerykańskim rankingu Box Office dla aktora, który zgarnął dla przemysłu filmowego najwięcej w danym roku. W 2007 Depp zagrał w trzech filmach: ?Piraci z Karaibów: Na krańcu świata?, ?Diamond Dead? oraz ?Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street?.

Reżyser zapowiedział, że swój kolejny film nakręci już nie w Londynie, lecz w swoim ukochanym mieście - Nowym Jorku. Akcja ostatnich trzech filmów artysty ma miejsce w Europie. Scoop - Gorący temat oraz Sen Kassandry - który w polskich kinach zagości w kwietniu, zostały zrealizowane w Londynie, zaś najnowszy tytuł Allena, Vicky Cristina Barcelona w Barcelonie, Oviedo i Avilés. Teraz twórca stwierdził, że po znów ma ochotę nakręcić film w swoim rodzinnym mieście, które zawsze było jednym z głównych bohaterów jego obrazów.

Główną postacią tego filmu jest Alex. Pojawia się jednak dopiero po jakimś czasie. Na samym początku poznajemy i oswajamy rzeczywistość, w której Alex żyje - widzimy dom, w którym mieszka oraz rodziców, którzy wciąż rozmawiają na temat swojego dziecka. Pierwszy raz spotykamy Alex, gdy przez szpary w drewnianej podłodze spogląda z ukrycia na przybyłych właśnie do domu gości. Nie jesteśmy jednak w stanie dobrze rozpoznać tej postaci - zauważamy tylko wielkie, smutne oczy, którymi patrzy na wchodzących do domu ludzi. Wydaje się, że między Alex i tym obserwowanym światem jest bariera nie do pokonania. Alex jest hermafrodytą. Nie przynależy on do tej rzeczywistości, ponieważ nie ma w niej dla niego miejsca.

Odtwórca roli Jokera w najnowszym Batmanie Heath Ledger odnaleziony został martwy w jednej z rezydencji na dolnym Manhattanie. Najprawdopodobniej przyczyną śmierci aktora było przedawkowanie narkotyków. Ledger umarł w wieku 28 lat. To bardzo przykra informacja. Odszedł naprawdę znakomity aktor?

Luty

Bez sond, bez głosowań, po prostu pięć najpiękniejszych utworów z filmów o miłości. Melodramatycznie, ale bez cukrowej waty. Zobaczcie, co wybraliśmy i pamiętajcie żeby choć jeden z tych utworów zabrzmiał dzisiaj podczas romantycznego wieczoru. To naprawdę działa.

Mój sobotni wpis Tak się robi plakaty! wzbudził wasze ogromne zainteresowanie. Starałem się wtedy przybliżyć wam sylwetkę polskiego artysty, pracującego dla największych wytwórni filmowych w Hollywood. Tomasz Opasiński, bo o nim mowa, specjalnie dla NiezłegoKina.pl odpowiedział na kilka pytań. Z pozdrowieniami od fabryki snów!

Kulisy tegorocznego festiwalu Sundance. Najprawdopodobniej wścibski dziennikarz uważał, że przechadzający się po ulicy Quentin Tarantino to świetny materiał. Czy miał rację? Na pewno dużo ryzykował. Po obejrzeniu paru filmów QT raczej bałbym się bezpośredniej konfrontacji?

Była to 80. już ceremonia rozdania Nagród Akademii. Tym razem trzymaliśmy mocniej kciuki, ponieważ nominację otrzymały aż cztery filmy, przy których pracowali Polacy. Niestety (a może na szczęście!) tylko jeden otrzymał statuetkę Oscara. W kategorii animowanego filmu krótkometrażowego zwyciężył Piotruś i Wilk ze studia SE-MA-FOR. Wielkimi zwycięzcami tegorocznej Gali byli bracia Coen i ich świetny To nie jest kraj dla starych ludzi. Film zgarnął aż cztery nagrody.

Zanim poznamy werdykty Amerykańskiej Akademii Filmowej - zobaczmy, do kogo w tym roku trafiły Złote Maliny. Najwięcej wyróżnień zdobył film Wiem kto mnie zabił z naszą faworytką, niezastąpioną Lindsay Lohan. Obraz zdobył wyróżnienia między innymi w takich kategoriach, jak: najgorszy film, najgorsza reżyseria i scenariusz, najgorszy horror i oczywiście - najgorsza rola kobieca ( Lindsay Lohan) i najgorszy ekranowy duet (Lindsay Lohan x2). Złota Malina trafiła też do Eddiego Murphy?ego, za 3 nieudane kreacje aktorskie w koszmarnej komedii Norbit. Pełną listę ?nagrodzonych? osób i filmów znajdziecie na stronie poświęconej Złotym Malinom.

Głos mojej młodości, znakomita aktorka i reżyserka dubbingowa Joanna Wizmur nie żyje. Artystka zmarła w młodym wieku 50 lat. Jej nazwisko kojarzone jest mniej, niż znakomity, bardzo charakterystyczny głos, którego użyczała m.in. Hyziowi z Kaczora Donalda, Dexterowi z Laboratorium Dextera, czy Phoebe z lubianego w Polsce serialu Przyjaciele. Z czasem stała się najlepszą specjalistką od dubbingu w Polsce, która przyczyniła się m.in. do wielkiego sukcesu filmu Shrek i jego polskiej wersji. Będzie nam jej brakowało.

Wiecie, gdzie znajduje się najstarsze, nieprzerwanie działające kino świata? Odpowiedź może być nieco zaskakująca, bo wcale nie chodzi o Paryż, Berlin, albo Londyn, lecz o ? Szczecin. To właśnie w tym mieście znajduje się kino Pionier, które za rok będzie świętować stulecie swojego istnienia!

Marzec

Pewnie wciąż odbiera pan teraz telefony?

Właściwie od świtu do późnej nocy. Najczęściej są to telefony od dziennikarzy. Przed chwilą skasowałem w komórce listę pięćdziesięciu dwóch nieodebranych połączeń. Jest to jednak całkiem miłe, ponieważ najczęściej dziennikarze piszący o Se-Ma-Forze traktują nas bardzo sympatycznie. Se-Ma-For jest studiem, które nie wzbudza negatywnych emocji.

Czytelnicy Filmwebu uznali Seksmisję najlepszym polskim filmem wszech czasów. Nam pozostaje siedzieć i? knuć! Jakie są wasze typy?

Dziś w nocy, w wieku 84 lat, zmarł jeden z naszych najwybitniejszych artystów, Gustaw Holoubek. Ochotnik kampanii wrześniowej, profesor, reżyser, wieloletni dyrektor warszawskiego Teatru Dramatycznego, a przede wszystkim - wielki aktor filmowy i teatralny, urodził się w 1923 roku w Krakowie. Na ekranie debiutował w 1952, rolą Feliksa Dzierżyńskiego w filmie Żołnierz zwycięstwa. Prawdziwe uznanie i popularność przyniosła mu późniejsza rola w *Pętli *Wojciecha Jerzego Hasa (na podstawie opowiadania Marka Hłaski) , w 1957 roku.

Coppola zaczyna wkrótce pracę nad swoim najnowszym filmem, który już teraz zapowiada się całkiem nieźle. Szczególnie, jeśli przyjrzymy się bliżej świetnej, gwiaździstej obsadzie, którą zaproponował reżyser Czasu Apokalipsy i Ojca chrzestnego.

Jak już kiedyś uświadomił nas sam Woody Allen - Nowy Jork nie jest miejscem, lecz stanem umysłu. Ale któż z nas nie chciałby kiedyś zaznać owego wspaniałego stanu! O podróży do tego niezwykłego miasta marzy zapewne wielu z nas. Nie każdy ma okazję, żeby spełnić swoje marzenia, każdy jednak zna obraz NY z celuloidowej taśmy. Nowy Jork jest przecież jednym z najczęściej przedstawianych w filmie miast świata. Wystarczy przypomnieć sobie dzieła takich reżyserów, jak John Huston, John Cassavetes, Martin Scorsese, czy Woody Allen i wszystko staje się jasne: to właśnie Big Apple jest głównym bohaterem ich obrazów.

Ponieważ dyskusja dotycząca najnowszej ekranizacji Mgły na podstawie opowiadania Stephena Kinga nabiera rumieńców, a moja recenzja nie była dla filmu przychylna, chciałbym wszystkim tym, którzy uważają ?dzieło? Franka Darabonta za jeden z najlepszych filmów grozy wszech czasów przypomnieć, z jakimi filmami próbują zestawić tę nieudaną produkcję. Oto moje prywatne zestawienie dziesięciu najstraszniejszych i najbardziej udanych filmów grozy/horrorów, jakie było mi dane przeżyć.

W Hollywood najwyraźniej znów zapanowała moda na przerabianie starych filmów, a reżyserom chyba tymczasowo kończą się pomysły na straszenie. W październiku cały świat obiegła wiadomość, że powstanie remake* Ptaków* Alfreda Hitchcocka. Jego realizacja została jednak na dłuższy czas zawieszona. Dziś okazało się, że film jednak powstanie.

Oh my god! - they? Viacom wreszcie dotrzymał słowa i na oficjalnej stronie opublikował wszystkie, dosłownie wszystkie odcinki kultowego serialu animowanego South Park! Obecnie na stronie znajduje się 11 pełnych sezonów i trzy najnowsze odcinki. Wszystkie w oryginalnej wersji językowej.

Dodam, że będzie to historia opowiedziana nie do końca chronologicznie i mocno subiektywnie. Przedstawiam wam zatem dwadzieścia gangsterskich filmów, które są według mnie najbardziej warte obejrzenia i zapamiętania. W moim prywatnym zestawieniu znalazły się zarówno oczywiste klasyki, jak i tytuły nieco nowsze i nie do końca ?czyste? gatunkowo. Ta lista stanowi uzupełnienie zestawienia filmów gangsterskich, które już się u nas kiedyś pojawiło. Zapraszam do dyskusji i dodawania własnych propozycji.

Kwiecień

Paris Hilton to prawdziwy człowiek renesansu. Projektuje kolekcje ubrań, stworzyła swoją markę perfum, a ostatnio nagrała własną płytę. Parę razy pojawiła się też na ekranie - ale głównie w epizodach i to jeszcze u samych nieznanych (żeby nie powiedzieć - marnych) reżyserów. Nic dziwnego zatem, że teraz Paris postanowiła wziąć swoją filmową karierę we własne ręce. Stwierdziła, że nie tylko zagra w filmie, ale przede wszystkim - sama go wyreżyseruje.

My name is Adamczyk, Piotr Adamczyk, tak już niedługo przywita się z widzami znany polski aktor - Piotr Adamczyk. To właśnie on, jak dowiedzieliśmy się ze źródeł zbliżonych do oficjalnych, zostanie następcą Daniela Craiga, który nie zdecydował się na przedłużenie swojego kontraktu z wytwórnią MGM po występie w Quantum of Solace, w roli Jamesa Bonda.

Jennifer Chambers Lynch jest córką Davida. Jak wiele córek (i synów) słynnych reżyserów, tak i ona chce pójść w ślady ojca. W historii kina znamy sporo przypadków tego typu karier, które rzeczywiście kończyły się sukcesem, bądź trwają, tak jak jest to np. z uwielbianą Sofią Coppolą. Niestety debiut Jennifer Lynch Uwięziona Helena był nieudany. Po obejrzeniu zwiastuna jej najnowszego filmu jestem pod wrażeniem. Czyżby David udzielił córce długich, wieczornych korepetycji? Zobaczcie sami, oto trailer do filmu Surveillance:

W ostatnim czasie znacząco zmieniła się obsada aktorska ekranizacji debiutanckiej książki Doroty Masłowskiej, Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną, zwanej pierwszą polską powieścia dresiarską. W filmie nie zagra, jak podawano wcześniej, ani Weronika Rosati (uff!), ani Eryk Lubos. W główne role wcielą się najprawdopodobniej: Sonia Bohosiewicz, uznana ostatnio za największe aktorskie odkrycie roku, oraz Borys Szyc, który żadnym nowym odkryciem nie jest, ale z pewnością przekonująco wcieli się w rolę Silnego - choć nie wiem, czy równie przekonująco, jak Lubos.

78-letni amerykański aktor zrywa z występowaniem w filmach. Marzy o powrocie do teatru i pisaniu książek. A miałby o czym pisać. Hackman jest jednym z najwybitniejszych aktorów amerykańskiego kina i laureatem dwóch Oscarów za występy we Francuskim łączniku Williama Friedkina i Bez przebaczenia Clinta Eastwooda. Aktorska emerytura jest niejako efektem braku zainteresowania ze strony reżyserów - ostatnim projektem, w jaki był zaangażowany miał miejsce cztery lata temu. Błaha komedia *Witamy w Mooseport *Donalda Petrie?a z pewnością nie była wielkim sukcesem, choć sam Hackman błyszczał na drugim planie.

Google rozpoczęło najprawdopodobniej testy związane z wprowadzeniem nowej, bardzo ciekawej funkcjonalności, która może namieszać nieco wśród twórców internetowych recenzji filmowych. Piszę najprawdopodobniej, ponieważ nie wiem od kiedy działa. Po wpisaniu w wyszukiwarkę tytułu filmu na pierwszym miejscu pojawia się taka oto pozycja:

Maj

Każdy internauta zna przynajmniej jeden portal udostępniający wideo w sieci. Niestety prawdziwy kinoman z trudnością znaleźć może miejsca, gdzie publikowane są pełnometrażowe, legalne filmy. Dla wszystkich oglądających filmy na komputerowym monitorze przygotowałem więc wybór tytułów, które bez problemu odtworzycie za pomocą swojego domowego ?peceta? bez obawy o policyjny nalot. Taki wybór, choć nie jest łatwy, chcielibyśmy aby ukazywał się co tydzień. Dlatego jeżeli któreś z was chce pomóc Niezłemu Kinu w poszukiwaniach prosimy o kontakt na redakcyjnego maila. Zobaczcie moje propozycje na najbliższy tydzień.

Pamiętacie kontrowersyjnego Złego porucznika Abla Ferrary? W filmie z 1992 roku Harvey Keitel zagrał zdeprawowanego detektywa policji. Obojętny na otaczający go świat mężczyzna otrzymał nieoczekiwaną okazję do zmiany stylu życia dzięki śledztwu dotyczącemu sprawy zgwałconej zakonnicy. A teraz wyobraźcie sobie w tej roli Nicolasa Cage?a? Pasuje?

To by była dopiero niespodzianka: Leonardo DiCaprio w roli Jamesa Bonda! Ale spokojnie, amerykański aktor ma inne plany. Prawdopodobnie wystąpi w filmie biograficznym o brytyjskim pisarzu Ianie Flemingu, twórcy serii sensacyjnych książek o agencie 007. Film powstanie dla studia Appian Way Productions. Za produkcję Fleminga odpowiada Andrew Lazar.

Zawsze lubiłem musicale i filmy muzyczne. Mają w sobie coś niesamowitego. Piosenki nie tylko urozmaicają narrację, umożliwiając przekazanie wielu ważnych treści w atrakcyjniejszy sposób, ale także dodają filmom tempa i energii. Hair czy Grease to największe przeboje, które na dobre wpisały się do historii światowego kina. Przyjrzyjmy się jednak tegorocznym premierom, w końcu na ekranach debiutuje dokument Rolling Stones w blasku świateł.

Nareszcie! Dziś pojawił się pierwszy oficjalny zwiastun promujący Australię ? film Baza Luhrmanna z Nicole Kidman i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Dzięki wytwórni 20th Century Fox możemy obejrzeć niespełna sto sekund zapowiadające najnowszy film twórcy Moulin Rouge oraz Romea i Julii.

Indiana Jones jest dziś na ustach wielu kinomaniaków. Nic dziwnego, w końcu Steven Spielberg i spółka kazali widzom bardzo długo czekać na czwarty film o przygodach dzielnego i czarującego archeologa. Od premiery Indiany Jonesa i Ostatniej Krucjaty minęło niespełna dwadzieścia lat. I podczas gdy wszyscy fascynują się filmem Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, my postanowiliśmy przypomnieć najpopularniejszych poszukiwaczy przygód współczesnego kina, którzy wypełnili nam czas pomiędzy kolejnymi częściami kultowej serii?

Specjalnym pokazem filmu What Just Happened? Barry?ego Levinsona zakończył się 61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Najważniejsza nagroda ? Złota Palma ? powędrowała dość niespodziewanie do Laurenta Canteta. Jego film Entre Les Murs uznano za najlepszy spośród dwudziestu dwóch, które znalazły się w tegorocznym konkursie głównym. Jury festiwalu przewodniczył amerykański aktor i reżyser Sean Penn.

Nick Nolte, słynny aktor o zachrypniętym głosie zagra główną rolę w filmie Joanny i Krzysztofa Krauze pt. Ptaki śpiewają Kigali - dowiedziało się Radio Zet. Dla znakomitego duetu reżyserskiego, o którym nie przestaje być głośno dzięki filmowi Plac Zbawiciela, Nolte wcieli się w postać ornitologa. Jak mówią źródła - Nolte sam skontaktował się z polskimi reżyserami.

Czerwiec

W słynnym studiu Universal wybuchł potężny pożar. Doszło na pewno do co najmniej jednej eksplozji podczas kręcenia zdjęć. Spłonął m.in plan najnowszego filmu Changeling Clinta Eastwooda. Ogień strawił również słynną wieżę zegarową z Powrotu do przyszłości. Z żywiołem walczyło 200 strażaków i dwa helikoptery. Jak podał Reuters - w katastrofie nikt nie zginął.

Mimo że na co dzień piszemy raczej o głównym nurcie światowego kina, obok tej informacji nie możemy przejść obojętnie. Kina Luna oraz Iluzjon mają zostać zamknięte. Tym samym z warszawskiej mapy miejsc związanych z kulturą wysoką, gdzie można jeszcze zobaczyć klasykę, czy współczesne ambitne kino, zginą najjaśniejsze jej punkty. Dobrze jest, gdy widz ma wybór pomiędzy niezobowiązującą rozrywką, a potrzebą głębszych doznań. To wszystko i jeszcze więcej daje film. Interesy firmy Max Film chcą nas tego wyboru pozbawić. Dlatego też zapraszam wszystkich do podpisania petycji będącej wyrazem buntu. Chcemy mieć wybór!

Helena Bonham Carter negocjuje swój udział w filmie Terminator Salvation w reżyserii McG. Jaka rola przypadnie brytyjskiej aktorce? Tego nie wiemy. Szczegółowe informacje na temat nowej produkcji wciąż trzymane są w tajemnicy. Producenci poinformowali jedynie, że grana przez Bonham Carter rola będzie niewielka, ale w kontekście całej fabuły ? z pewnością znacząca.

Wkrótce będziemy mogli podziwiać Heatha Ledgera w najważniejszej (chyba) roli w jego krótkim niestety życiu. I to nie tylko dlatego, że jest to rola ostatnia (albo przedostatnia ? aktor zmarł w trakcie kręcenia filmu The Imaginarium of Doctor Parnassus). Przynajmniej taką mam nadzieję po obejrzeniu materiałów promujących Mrocznego rycerza oraz przeczytaniu pierwszych recenzji zza oceanu. Zanim film wejdzie na ekrany polskich kin warto przeczytać jeden z ostatnich wywiadów z Ledgerem.

Wiemy już, kto zagra główne role w reżyserowanej przez Romana Polańskiego filmowej adaptacji powieści Roberta Harrisa zatytułowanej The Ghost. Jak donosi serwis MTV w obsadzie znajdą się Pierce Brosnan i Nicolas Cage. Prace na planie thrillera politycznego *The Ghost *rozpoczną się w Europie jesienią przyszłego roku.

Lipiec

Wszystko na to wskazuje, ponieważ jakiekolwiek recenzje tej animacji zawsze są pozytywne. To zdumiewające, ale mały i sympatyczny robocik naprawdę podbija cały świat. Ale do rzeczy. W najpopularniejszym serwisie filmowym ? imdb.com ? gdzie głosują miliony widzów i fanów, Wall-E ma średnią 8.7 przy 32 tysiącach głosów. Niby mało, jednak kilka dni po premierze film znajdował się na dziewiątej pozycji najlepszych filmów wszechczasów, na chwilę obecną spadł na miejsce 19, co jednak i tak nie jest wynikiem złym, ponieważ pobił on takie hity jak ubiegłoroczny tryumfator Oscarowy ? To nie jest kraj dla starych ludzi (miejsce 71). Niżej są też takie przeboje jak Matrix (31), *Siedem *(33), *Memento *(29), Fight Club (23) czy Milczenie owiec (25). Wall-E jest również najwyżej uplasowaną animacją w tym rankingu. Za nim, aż na 128 pozycji jest inna animacja Pixara, Ratatuj.

Polska komedia Lejdis Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza, która osiągnęła spory kinowy sukces, będzie miała prawdopodobnie swoją zagraniczną wersję. Realizacją remake`u zainteresowane są aż trzy kraje, najbardziej zaś? Rosja.

Od jakiegoś czasu mówi się, że Tim Burton chce wyreżyserować swoją wersję powieści Alicja w Krainie Czarów. Pewne jest, że Johnny Depp zagra w filmie, jednak nie wiadomo jeszcze, w jakiej roli. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, kto zagra główną bohaterkę ? Alicję.

Stało się. Dzisiaj oficjalnie potwierdzono, że Darren Aronofsky został reżyserem nowej wersji Robocopa. Za skrypt odpowiedzialny będzie David Self (Wilkołak). ?Darren jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej utalentowanych, oryginalnych i intuicyjnych filmowców, a David jest jednym z najlepszych scenarzystów Hollywood? - zachwala prezes MGM, Mary Parent. Jak wcześniej byłem sceptycznie nastawiony do remake?u, tak teraz jestem niezwykle podekscytowany. Aronofsky to jeden z tych reżyserów, którzy nie zepsują filmu, a za to możemy liczyć na ciekawą wizję.

Z dnia na dzień przybywa coraz więcej wiadomości odnośnie nowej produkcji Tima Burtona pod tytułem Alicja w krainie czarów. Jakiś czas temu informowaliśmy, że w filmie zagra Johnny Depp, niedawno ogłoszono, kto zagra Alicję. Dziś mamy kolejne informacje.

Rzadko wybieram się na polskie filmy podczas Nowych Horyzontów. W tym roku były to dotychczas zaledwie dwa seanse ? nieco rozczarowujące Cztery noce z Anną Jerzego Skolimowskiego oraz ? o zgrozo ? najnowszy, zupełnie niezdatny do oglądania obraz Krzysztofa Zanussiego ? Czarne słońce. Teraz czas na kilka słów o nieco lepszych produkcjach rodzimej kinematografii.

Dużo hałasu, jedna z najdoskonalszych kampanii marketingowych i produkt, który pozostaje bezbronny w kontakcie z widzem siedzącym w ciemnej sali. Film okrzyknięty najważniejszą premierą tego sezonu, a może nawet kilku ostatnich lat, Mroczny Rycerz Christophera Nolana, wchodzi do polskich kin. NiezłeKino.pl było dziś na przedpremierowym pokazie Dark Knight. Zobaczcie jedną z pierwszych (jeżeli nie pierwszą) recenzji w Polsce!

Sierpień

Mam fatalną wiadomość dla wszystkich tych, którzy z niecierpliwością czekają na film Harry Potter i Książę Półkrwi: przedstawiciele Warner Bros. oficjalnie poinformowali, że premiera produkcji została przesunięta z 21 listopada ponownie na 17 lipca 2009. Uzasadniane jest następujące: okres wakacyjny wydaje się dla wytwórni lepszym czasem na wprowadzenie do kin familijnej produkcji niż koniec roku, a ponadto strajk scenarzystów zaburzył w znaczący sposób plany realizacyjne.

Z jednej strony przesłuchanie Jokera w Mrocznym rycerzu jest jedną z najmocniejszych scen w filmie. Z drugiej wielu widzów uważa rezultat modulacji głosu przez Batmana za śmieszny. Ktoś postanowił połączyć te dwa elementy i zrobić z nich parodię. Efektem jest kapitalna scena przesłuchania, w której Batman próbuje dowiedzieć się od psychopaty, dlaczego ten próbuje go zabić. Niestety Gacek rozmawia drastycznie obniżonym głosem, przez co biedny Joker nie może go w ogóle zrozumieć. Uśmiałem się po pachy - sprawdźcie sami!

Okazuje się, że premiera filmu *Watchmen Strażnicy *może zostać przesunięta, a w najczarniejszych scenariuszach w ogóle odwołana! Wszystkiemu winne jest studio 20th Century Fox, które twierdzi, że Warner Bros. nie posiada praw do ekranizacji komiksu, gdyż te należą właśnie do Foxa.

Premierowych zawirowań ciąg dalszy. Wygląda na to, że Warner Bros. swoją decyzją o zmianie daty wprowadzenia do amerykańskich kin swojego filmu Harry Potter i Książę Półkrwi spowodowali nie lada zamieszanie. Okazuje się bowiem, że Columbia Pictures i Metro-Goldwyn-Mayer Pictures postanowili o tydzień opóźnić premierę 007 Quantum of Solace.

Musical, którego motywem przewodnim są piosenki legendarnego zespołu ABBA od samego początku stał się nie lada hitem. Na otwarcie uzbierał ponad 27 milionów dolarów, a dzisiaj, po ponad pięciu tygodniach w kinach możemy z przyjemnością powiedzieć, że Mamma Mia! wzbiła się na trzecie miejsce najbardziej dochodowych musicalu w Stanach Zjednoczonych.

Wczoraj wieczorem, pokazem najnowszej produkcji braci Coen ? komedii szpiegowskiej zatytułowanej Tajne przez poufne ? rozpoczęła się ostatnia z trzech najważniejszych, europejskich imprez filmowych w sezonie ? festiwal w Wenecji. Jury pod przewodnictwem Wima Wendersa wybierze laureata konkursu o Złotego Lwa spośród 21 tytułów. Polskim akcentem będzie pokazywana poza konkursem Rysa Michała Rosy.

Tak, to prawda. Jedno z najwspanialszych miejsc w Warszawie zostanie zamknięte już 5 października. Informację opublikował przed chwilą portal Filmweb.pl i zbiegła się ona z moją wizytą w siedzibie Max-Filmu oraz marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, gdzie złożyłem petycję przeciwko zamknięciu warszawskich kin Luna oraz Iluzjon. Zebraliśmy ponad 10 tys. podpisów! Jak widać niewiele może zdziałać tak ogromna rzesza ludzi zakochanych w filmach jeżeli w grę wchodzi polityka oraz duże pieniądze.

Od słów do czynów, jak to się zwykło mawiać. Myślę że sprawa zamknięcia warszawskiego kina Luna jest wam znana, nie raz już pisaliśmy o niej na naszym blogu. Zdecydowaliśmy się rozpętać sporą burzę wokół tego wydarzenia. I nie chodzi już o samą Lunę, lecz o coś więcej. Nie pozwolimy na zamykanie starych kin. Nie podoba nam się polityka firmy Max-Film, która w bystrych oczach prawdziwego warszawiaka wyrobiła już sobie opinię, bardzo złą opinię. Kino Skarpa zostało wyburzone, a w miejscu Relaksu straszy zamknięty wciąż supermarket. ?Nove? w nazwie kina Praha jakoś nie chce się inaczej wytłumaczyć niż ?multipleksowe?, ?grzeczne?, ?mainstreamowe?. Jak więc uwierzyć mamy w szczere intencje marszałka Struzika, któremu podlega Max-Film? Intencją Instytucji Filmowej MAX-FILM jest stworzenie w siedzibie Kina LUNA Centrum Kultury Niezależnej i Edukacji Artystycznej skupiającego środowiska: filmowe, teatralne, plastyczne, muzyczne oraz literackie. Naszym nadrzędnym celem jest m.in. utrzymanie dotychczasowej aktywności festiwalowej Kina LUNA i kontynuacja współpracy z animatorami kultury.

Wrzesień

Wczoraj, 5 września, odbyła się zorganizowana przeze mnie pikieta przed kinem Luna. Przyszło ok. 60 osób (bardzo, bardzo wam dziękuję!), a pośród nich spora grupa reporterów czołowych mediów w Polsce (m.in. TVP, TVN, PAP, Gazeta Wyborcza, Antyradio). Mogę więc ze spokojem ducha stwierdzić: pierwszy punkt planu został zrealizowany. Inicjatywa NiezłegoKina.pl pozwoli na bardziej realną kontrolę poczynań niesławnej firmy Max Film, a mi, jako przedstawicielowi ogromnej grupy osób, dała dostęp do planów rozwoju Luny i kompetencje, dzięki którym mogę wpływać na realizację tych planów.

Dobiegł końca 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Na sobotniej gali zamknięcia wręczono prestiżowe nagrody: ta najważniejsza - czyli Złoty Lew - powędrowała do Darrena Aronofsky?ego. Jury pod przewodnictwem Wima Wendersa doceniło jego najnowszy film zatytułowany The Wrestler. Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzymał Ermanno Olmi.

Paul Verhoeven najwyraźniej chce powtórzyć sukces sprzed lat, jaki udało mu się osiągnąć Nagim instynktem. Reżyser pokieruje produkcję filmu na podstawie scenariusza Wendy Miller. Niezatytułowany projekt jest opisywany jako thriller erotyczny, będący połączeniem Ryzykownego interesu z Fatalnym zauroczeniem.

The Imaginarium of Doctor Parnassus w reżyserii Terry?ego Gilliama jest na etapie postprodukcji, a jednak amerykański reżyser przygotował już krótką zapowiedź swojego najnowszego, przedziwnego projektu z pogranicza kina przygodowego i fantasy. Wszystkich zainteresowanych twórczością autora takich filmów, jak Fisher King, 12 małp czy Nieustraszeni bracia Grimm zapraszam do oglądania.

Już dziś o godz. 19 odbędzie się uroczystość otwarcia 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Następnie publiczność zgromadzona w gdyńskim Teatrze Muzycznym będzie mogła obejrzeć Rysę w reżyserii Michała Rosy, jeden z szesnastu filmów biorących udział w tegorocznym konkursie. Wśród produkcji walczących o Wielką Nagrodę Złotych Lwów znalazło się aż trzynaście tytułów premierowych.

71-letni George Takei, słynny Mr. Sulu ze Star Treka, powiedział w Los Angeles swojemu życiowemu partnerowi, 54-letniemu Bradowi Altmanowi, sakramentalne ?tak?. Można rzec, że nadeszła najwyższa pora, gdyż panowie są ze sobą w związku od 21 lat. Ślubu udzielił im buddyjski duchowny. Wśród dwustu gości znaleźli się także inni trekowcy - Leonard Nimoy (Mr. Spock), Walter Koenig (Pavel Chekov) i Nichelle Nichols (Nyota Uhura).

Kenneth Branagh jest w trakcie negocjacji z Marvel Studios i prawdopodobnie to on wyreżyseruje filmową wersję komiksu Thor. Wcześniej za kamerą miał stanąć Matthew Vaughn, jednak twórca Gwiezdnego pyłu zrezygnował latem z tego projektu. Marvel zapowiedział premierę ekranizacji Thora na 4 czerwca 2010 roku.

Październik

Dwa tygodnie temu w sieci pojawiła się pełna wersja Another Way To Die, będącej oficjalną piosenką filmu 007 Quantum of Solace. Utwór, który wykonują Alicia Keys i Jack White, przypadł Wam do gustu, więc z przyjemnością zapraszam tym razem do obejrzenia promującego go teledysku. A polska premiera nowego Bonda już 7 listopada.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że próba sporządzenia rankingu odtwórców roli Jamesa Bonda spotka się z twardym oporem tych, których prywatne zestawienia wyglądają inaczej. Fani najlepszego szpiega Jej Królewskiej Mości potrafią być nieprzejednani, przy tym problem traktowany jest często ze śmiertelną powagą. To jeden z elementów fenomenu filmów o Bondzie - każdy z aktorów nadawał postaci inne cechy, a każdy z wielbicieli (i każda z wielbicielek), prawdopodobnie na skutek silnej identyfikacji, ma swojego najlepszego Bonda. Pytanie: ?Sean Connery czy Roger Moore?? przypomina dylemat: ?pomidorowa z ryżem czy z makaronem??. Prawie zawsze ma się faworyta, a wybór mówi więcej o człowieku, niż mogłoby się wydawać. Oto mój prywatny ranking, subiektywny i podyktowany aktualnym nastrojem. Nie jest to jednak jedynie sprawa gustu, więc jak najbardziej podlega dyskusji.

Filmy mają swój los. Przekonał się o tym Wong Kar Wai, gdy dziesięć lat temu w czasie kryzysu w Hong Kongu musiał szybko zabrać negatywy swoich filmów z laboratorium, w którym je przechowywał. Okazało się, że Popioły czasu z 1994 są w opłakanym stanie. Dlatego reżyser postanowił uratować dzieło, zrekonstruować co się da i wydać nową wersję. *Popioły czasu: Powrót *dziś mają światową premierę, a u nas będą wyświetlane na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

W ubiegły weekend w Niemczech ruszyły zdjęcia do nowego filmu Quentina Tarantino Inglorious Basterds (oryginalna pisownia!). Film będzie kręcony w studiu Babelsberg oraz na lokacjach w Berlinie, Saksonii i Paryżu. Reżyser będzie musiał się sprężyć, jeśli chce zdążyć z premierą na przyszłoroczny festiwal w Cannes. Wyczekujmy zatem pierwszych zdjęć z planu.

22 października 1908 roku to data, którą przyjmuje się za początek kina w Polsce. Wtedy właśnie w Warszawie przy ul. Wierzbowej odbył się pokaz filmu Antoś pierwszy raz w Warszawie. Była to zabawna burleska o niezdarnym przybyszu z prowincji oczarowanym wielkim miastem. Niestety nie zachowała się żadna kopia filmu.

Z okazji Halloween przygotowałem dla Was zestawienie najlepszych, moim zdaniem, czarnych komedii - gatunku, który najlepiej chyba pasuje do okazji. Takie filmy zawsze mnie fascynowały. Połączenie zabawy z tematem śmierci daje niezwykłe efekty. Czarne komedie mają dzięki temu siłę przełamywania społecznych tabu, lubię ich kontrkulturowe działanie. Ciekawa jest także interpretacja psychologiczna - dosadne podejmowanie tematów ostatecznych łączy się z automatyczną reakcję obronną - śmiechem. Filmy te mówią o tym, jak to co wyparte powraca, jest schowane, ale tuż obok w postaci ?trupa w szafie?. W czarnych komediach najlepiej widać jak śmiech i śmierć są sobie bliskie.

Listopad

Zastanawiałem się, dlaczego* 007 Quantum of Solace* budziło we mnie więcej emocji przed premierą niż poprzedni film o szpiegu Jej Królewskiej Mości. Casino Royale przyniosło przecież zupełnie nową koncepcję filmów o Bondzie i to z pełnym sukcesem. Powstał jednak problem, czy nowy pomysł, który doskonale się sprawdził w filmie dość nietypowym - o początkach pracy 007- jest w stanie udźwignąć kolejną część. Po seansie 007 Quantum of Solace nie mam wątpliwości. Tak! Twórcy filmu idą jeszcze dalej, wprowadzają rewolucyjne zmiany, używają zupełnie innych środków niż poprzednicy, ale to dalej jest Bond. I to jaki!

4 listopada 2008 nastąpił smutny dzień ? zmarł Michael Crichton, pisarz, scenarzysta, producent i reżyser. Smutek jest tym większy, że nie tak dawno zastanawiałem się, kiedy wyjdzie następna książka autora, twórcy gatunku nazywanego techno-thrillerem. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej filmowej twórczości Crichtona. Spróbowałem zebrać dziesięć najbardziej udanych filmów, wśród których znajdują się adaptacje jego powieści i scenariuszy, jak również jego własne dzieła.

Wczoraj, w wieku 84 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów - Stanisław Różewicz. Wielokrotnie nagradzany autor kilkunastu filmów m. in.* Anioł w Szafie*, Westerplatte, Piekło i niebo, Samotność we dwoje, Pensja Pani Latter, Kobieta w kapeluszu. Autor wielu scenariuszy, których współtwórcą był często starszy brat Stanisława - Tadeusz. Stanisław Różewicz został wyróżniony za całokształt twórczości na tegorocznym FPFF w Gdyni.

Chociaż informacja nie jest jeszcze potwierdzona, zdaje się, że to jedna z najlepszych wiadomości dla Quentina Tarantino w jego życiu artystycznym. Ennio Morricone, wielki kompozytor muzyki filmowej zgodził napisać muzykę do Inglourious Basterds. Nie wiadomo jak duży będzie wkład kompozytora w muzykę nowego filmu Tarantino, ale raczej nie będzie to cały soundtrack.

Polskie kino straciło jeden ze swoich najcenniejszych skarbów. W wieku 80 lat odszedł Jan Machulski, wybitny łódzki aktor, nieśmiertelny Kwinto z Vabanku.

Grudzień

Droga do szczęścia, to jeden z filmów na które czekam z niecierpliwością. Już para głównych aktorów, którzy od Titanica przeszli długą drogę i są dojrzałymi artystami, jest gwarancją jakości. Jeśli dodamy do tego nazwisko Sama Mendesa - reżysera, który swoim debiutanckim* American Beauty* wywołał parę lat temu prawdziwy wstrząs, mamy jednego z oscarowych faworytów.  Czekanie na premierę (w Polsce film wejdzie 30 stycznia), może umilić sześć fragmentów Drogi do szczęścia, które prezentujemy w rozwinięciu wpisu.

Daleko mi do Ebenezera Scrooge?a, bohatera Opowieści wigilijnej Karola Dickensa jeśli chodzi o skąpstwo, ale tak samo jak on nie cierpię świąt. Jako pewne antidotum na coraz silniej osaczający gwiazdkowy klimat, przygotowałem małe zestawienie filmów, które pomogą zdystansować się do cukierkowej, ciepłej i rodzinnej atmosfery Bożego Narodzenia. No dobrze, przyznaję szczerze, że nie przyszedł mi do głowy żaden film, który można by z czystym sumieniem nazwać antyświątecznym w każdym calu. Nie licząc, skądinąd szlachetnych, grindhousowych horrorów w stylu Czarne święta czy* Cicha noc, śmierci noc*, większość filmów jednak z szacunkiem odnosi się do świąt. Może po prostu, jeśli ktoś naprawdę nie lubi Bożego Narodzenia, to po prostu nie robi o tym kina.

Niezłe Kino, razem z naszymi wiernymi czytelnikami, tworzymy we czterech. Poza wspólną cechą - wszyscy kochamy filmy i żyjemy nimi - mamy czasami skrajnie różne zdania i podejścia do kina. Dlatego niemożliwe było stworzenie jednego, spójnego rankingu najlepszych filmów mijającego roku. Oto cztery zestawiania blogerów Niezłego Kina - wszystkie różne, ale wszystkie równie dobre. To właśnie w kinie najpiękniejsze. A jakie są wasze typy?

Eh, ten Guy Ritchie? Kiedy popełnił Porachunki i Przekręt, sądziłem, że szykuje nam się naprawdę świeży reżyser, z polotem i ułańską fantazją?

Rok 2008 się kończy, pora na 2009. Mimo że w styczniu czeka nas już kilka ciekawych premier (Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia, Madagaskar 2) nie są to filmy, których wyczekuję z niecierpliwością. To dopiero wstęp do święta ? prawdziwe wisienki na torcie pojawią się później. A przynajmniej mam taką nadzieję. Sprawdźcie dalej we wpisie, na jakie filmy czekam ja, Wasz uniżony blogger Core, i mój redakcyjny kolega M.M.

Niedobrze, mój najbardziej wyczekiwany film 2009 roku ma kłopoty. A dokładniej rzecz biorąc studio Warner Bros., które miało go wydać. The New York Times podaje, że tuż przed Bożym Narodzeniem sąd orzekł po ponad półrocznym procesowaniu się, iż prawa do dystrybucji *Strażników *otrzyma 20th Century Fox. Co to oznacza dla samego filmu? Nikt tego tak naprawdę nie wie i to jest w tym wszystkim najgorsze?

Sami widzicie, że sporo się działo...

A ja w imieniu całej redakcji Niezłego Kina, życzę wszytkim naszym czytelnikom szczęśliwego filmowego 2009 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)