Czytanie świąteczne
SABINA STODOLAK • dawno temu
Co można robić przez święta? Standardowym zajęciem statystycznego Polaka jest leżenie plackiem przed telewizorem przez całe dwa dni. No to rzućmy okiem, co też ciekawego przygotowała nam telewizja:
?Edward Nożycoręki", ?Kogel — Mogel" , ?Pokojówka na Manhattanie" (nie ma Kevina??? Niemożliwe…ach, był przed świętami…) Ustalmy — emitowane filmy nie nastrajają do oglądania. Ani to ciekawe, ani rozwijające, a na pewno wielokrotnie widziane (poza ?Pokojówką na Manhattanie"). Zamiast więc siedzieć przed telewizorem może warto podreperować wskaźnik czytelnictwa i do tej książki rocznie czytanej przez statystycznego Polaka, dołożyć drugą?
W księgarniach znajdziecie sporo ciekawej wiedzy na temat tego jak lepiej radzić sobie we współczesnym świecie, organizować życie, zadania i obowiązki, zarządzać czasem, rozwijać kreatywność i ogólnie — hackować życie. Oto subiektywna propozycja kilku ciekawych pozycji:
Manager z charyzmą (Debra Benton)
Pozycja traktująca o tym, jak nie tylko zarządzać efektywnie, ale również jak zarządzać z klasą i w taki sposób by pracownicy nie uciekali. Nawet jeśli nie masz podwładnych to lektura ciekawa, bo:
Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny
- może będziesz miał
- będziesz wiedział dlaczego Twój szef jest kiepski
- rozwiniesz umiejętności komunikacyjne, które przydają się nie tylko w relacji pracownik — szef
101 zabaw filozoficznych. Doświadczanie codzienności (Droit Roger-Pol)
Ćwiczenia i zabawy rozwijające kreatywność i krytycyzm, a wszystko z dość niecodzienną dawką humoru. Pozycja obowiązkowa dla niestandardowych i inteligentnych. Ważne aby nie oddać się rozkosznej lekturze kolejnych pomysłów, tylko rzeczywiście wypróbowywać i smakować poszczególne ćwiczenia.
Sztuka argumentacji (Robert Mayer)
Wydawałoby się, że argumentacja nie jest niczym trudnym, okazuje się jednak że bardzo wiele osób ma trudności z przedstawieniem własnego zdania i pokonywaniem inych w logicznej rozmowie. A bez argumentacji nie uda się nam:
- otrzymać wymarzonej pracy
- przekonać współpracownika, by zrobił część roboty za nas
- udowodnić naszej kobiecie, że 12sta para czerwonych butów nie jest jej potrzebna (choć tu logika rzadko ma zastosowanie)
Żyć w tym świecie i przetrwać (Skynner i Cleese)
Spotkanie psychologa z najlepszym komikiem z Monthy Pythona i ich rozmowy o życiu i relacjach zaowocowały wspaniałą publikacją o wiele mówiącym tytule. W formie dialogów między terapeutą a dociekliwym pacjentem prowadzone są rozmowy o…zasadniczo o życiu. Ukazują jednak bardzo wiele mechanizmów zarówno społecznych i osobistych, które mają na nas wpływ, a Cleese z ogromnym poczuciem humoru pokazuje jak sobie radzić. Książka jak najbardziej do poduszki i pociągu i wielokrotnego czytania.
Wewnętrzny potencjał. Tajemnice efektywności (Price Pritchett)
Efektywność nie tylko z punktu widzenia jednostki, ale również z punktu widzenia organizacji. Autor jest specjalistą w dziedzinie budowania kultur korporacyjnych i na kartach książki po kawałeczku odsłania tajniki mechanizmów rządzących organizacjami i jednostkami, które decydują o efektywności bądź jej braku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze