Intel Broadwell i Skylake - koniec z łatwą wymianą CPU w desktopach?

Intel Core i5 (fot. na lic. CC; Flickr.com/by MiNe (sfmine79))

Intel Core i5 (fot. na lic. CC; Flickr.com/by MiNe (sfmine79))

Choć do premiery procesorów Core 4. generacji pozostało jeszcze kilka miesięcy, już zaczyna się mówić o ich następcach — 14 nm procesorach Broadwell i Skylake. Niestety, tym razem nie w kontekście wyższej wydajności, nowych funkcji czy lepszego zarządzania energią, lecz rezygnacji z podstawek LGA i PGA na rzecz BGA.

Intel Core 4. generacji (Haswell) z IGP, które sprosta wymagającym grom? [wideo]

Wygląda na to, że procesory Intel Core 4. generacji, znane pod nazwą kodową Haswell, będą miały naprawdę mocne grafiki. I to nie tylko na papierze, o czym można było przekonać się na tegorocznej konferencji IDF 2012. AMD ma powody do obaw?

W kwietniu przyszłego roku światło dzienne mają ujrzeć procesory Intel Core 4. generacji. O wszystkich nowościach, które wniosą, możecie przeczytać w artykule poświęconym architekturze Haswell, na której mają być oparte. Jak donosi japoński serwis PC.Watch, bazując na informacjach otrzymanych od jednego z partnerów OEM Intela, 22 nm chipy Core debiutujące w 2013 roku mają być ostatnimi układami z obudowami typu LGA.

Intel CPU Roadmap (fot. PC Watch)

W 2014 roku strategia ma się zmienić - procesory Broadwell (Core 5. generacji) mają być już dostępne tylko w wersjach BGA. A to oznacza tylko tyle, że ich wymiana w domowych warunkach będzie praktycznie niemożliwa, ponieważ będą wlutowywane w płytę główną, jak jest w coraz większej liczbie komputerów przenośnych. Jednocześnie 14 nm chipy mają upodobnić się do znanych z urządzeń mobilnych układów SoC (System-on-Chip).

Procesor w laptopie — kiedy można wymienić? Co trzeba wiedzieć?

Rozbudowa laptopa, dla większości posiadaczy laptopów, to dołożenie RAM-u czy wymiana dysku. Takie myślenie jest korzystne dla producentów, gdyż w momencie, gdy wydajność CPU spełnia oczekiwań, wymieniają oni notebook na nowszy. Tymczasem procesor w laptopie często można podkręcić lub… wymienić. Jak to zrobić? Co trzeba wiedzieć? Kiedy jest to możliwe?

Intel zamierza integrować w nich praktycznie wszystkie elementy, które do tej pory miały chipsety montowane na płytach głównych. Jeśli powyższe doniesienia okażą się prawdziwe, może to oznaczać, że desktopy, jakie znamy, pozwalające na niemal dowolną konfigurację i łatwą modernizację, powoli odejdą do lamusa. Intel, niepodzielnie rządzący rynkiem CPU, wyraźnie skupia się na platformach mobilnych - komputerach przenośnych, tabletach i smartfonach.

Źródło: CNBetaPC Watch

Zobacz również: Samsung Chronos 700Z5A

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja!