Start-Stop od Boscha: koniec z marnotrawstwem paliwa

Bosch i Fiat wprowadzają do użycia na szeroką skalę nowoczesny system, który zoptymalizuje pracę rozrusznika i silnika oraz ograniczy zużycie paliwa. Moduł nazywa się Start-Stop. I jest prezentem dla środowiska naturalnego.

Prace nad systemem trwały już od dłuższego czasu, ale oficjalne wprowadzenie dokona się w marcu przyszłego roku; konkretnie w modelu Fiat 500. Start-Stop będzie wyłączać silnik, kiedy auto trafi na przestój w trakcie jazdy, np. czekając na zmianę świateł lub tkwiąc w korku. Kiedy kierowca położy nogę na sprzęgle, silnik wróci do pracy i auto pojedzie dalej. W ten sposób będzie można, wg szacunków inżynierów z Boscha, zaoszczędzić do 8% zużywanego normalnie paliwa. Obniży to koszty eksploatacji, a przede wszystkim zredukuje emisję CO2 do atmosfery.

Tutaj macie wgląd w szczegóły techniczne systemu. Specjaliści z Boscha chcieliby, aby do 2012 roku co najmniej połowa nowych aut była standardowo wyposażana w moduł Start-Stop. Gdyby przyjąć, że plany inżynierów z Boscha w ciągu niecałych 4 lat się ziszczą, oznaczałoby to kilkuprocentowy spadek wydzielania dwutlenku węgla do atmosfery. W przeliczeniu na sztuki samochodów, które znajdują się w ścisłej czołówce emitentów CO2, dawałoby to niezły spadek produkcji tego niechcianego gazu.

Pytanie tylko, czy działanie systemu Start-Stop będzie precyzyjnie dopracowane? Żeby się później nie okazało, iż z powodu jego "nadgorliwości" i wyłączania silnika np. przy chwilowym (acz obowiązkowym) tylko zatrzymaniu na znaku STOP, więcej się straci niż zyska.

Swoją drogą: znacie kogoś, kto wyłącza silnik, czekając na zmianę świateł?

Fot.: Autokult

Źródło: Daily Tech

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... komputerowy bug

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację