Wszystkie zalety Windowsa 8/RT. Dlaczego warto dać szansę nowym okienkom?

Wszystkie zalety Windowsa 8/RT. Dlaczego warto dać szansę nowym okienkom?

Wszystkie zalety Windowsa 8/RT. Dlaczego warto dać szansę nowym okienkom?
Mariusz Kamiński
05.11.2012 12:34, aktualizacja: 13.01.2022 13:23

Oto są! Najnowsze okienka z Redmond wreszcie pojawiły się w sprzedaży. Windows 8 i jego mniej znany brat Windows RT rozpoczynają podbój komputerów i tabletów, a my przyglądamy się, co ciekawego oferują kafelkowe systemy operacyjne.

Oto są! Najnowsze okienka z Redmond wreszcie pojawiły się w sprzedaży. Windows 8 i jego mniej znany brat Windows RT rozpoczynają podbój komputerów i tabletów, a my przyglądamy się, co ciekawego oferują kafelkowe systemy operacyjne.

Gestykulacja na miarę naszych czasów - Windows 8, RT

Przełączanie się między programami, otwieranie menu, powiększanie oglądanych zdjęć etc., etc. Można by tak wyliczać bez końca. Wszystko, co robiliśmy do tej pory myszką, powinno dać się zrobić palcami. Ciekawe rozwiązania typu semantyczny zoom mają zapewnić komfort pracy i wyeliminować "myszkowy" sposób nawigacji. Inne ciekawe gesty to przeciągnięcie aplikacji w dół w celu jej zamknięcia i przeciągnięcie góry ekranu, by uzyskać dostęp do komend aplikacji.

Pulpit i jego bogactwo - Windows 8, RT

Korzystanie z gestów podczas obsługi komputera wymusza dogłębne przemodelowanie pulpitu i jego elementów. Tak właśnie zrodziły się kafelki i ich ciekawa funkcja live.

Aplikacja nie musi być otwarta, by komunikować się z użytkownikiem. Reprezentujący ją kafelek na bieżąco przekazuje najważniejsze informacje. Na przykład program pocztowy pokaże na kafelku liczbę odebranych właśnie maili, a Kalendarz poinformuje o ważnym spotkaniu. Jeżeli jednak ciągle zmieniające się kafelki zaczną nas denerwować, to funkcję Live Tile zawsze można wyłączyć.

Windows 8 na tablecie umożliwi uruchomienie 7 aplikacji w tle, które będą w trybie ciągłym dostarczać informacje na ekran blokady.

Uporządkowanie i synchronizacja ustawień - Windows 8, RT

Jedną z największych bolączek poprzednich okienek była konieczność przedzierania się przez szereg opcji konfiguracyjnych, często rozrzuconych w różnych miejscach w systemie.

Teraz ustawienia znajdują się w jednym miejscu i choć nie udało się to w 100%, to i tak jest znacznie schludniej niż wcześniej. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników niedoświadczonych, chcących dogłębnie poznać funkcje i opcje systemu.

Inną przydatną funkcją jest łączność z chmurą. Wszystkie ustawienia personalizujące można zsynchronizować z kontem Microsoft i wykorzystać je podczas podróży z innym urządzeniem. Wygląd pulpitu, kolory, hasła, preferencje językowe, ustawienia przeglądarki i aplikacji to tylko część współdzielonych ustawień.

Społecznościowo wzdłuż i wszerz - Windows 8, RT

Tego uniknąć się nie dało. Jeżeli czymś można się podzielić ze znajomymi na jednym z serwisów społecznościowych, to będziemy mogli to zrobić od ręki. Co więcej, dzielić się można nie tylko z ludźmi, ale i z innymi aplikacjami. Wystarczy wywołać pasek Charms bar (kontekstowo) i kliknąć na przycisk Share, by zobaczyć, gdzie można wysłać zaznaczony element. Funkcja Share uczy się naszych udostępnień i rozpoznaje, z kim najczęściej dzielimy się treścią.

Menedżer zadań - Windows 8

Jeszcze nie tak dawno głównym powodem korzystania z menedżera zadań było zamykanie zawieszonych aplikacji. Zaglądaliśmy do niego z niechęcią i raczej nie interesowaliśmy się nim bliżej. Menedżer zadań w Windows 8 jest zupełnie innym narzędziem.

Wygląd uruchomionych procesów i aplikacji został wreszcie porządnie posegregowany. Mamy teraz dokładny wgląd w wykorzystywane zasoby oraz rolę, jaką odgrywa dany element.

Zakładka Performance udostępnia szereg informacji o wydajności naszego urządzenia (CPU, pamięć RAM, dysk twardy, Bluetooth, transfer danych etc.). Z kolei zakładka Startup pozwoli w prosty sposób wybrać aplikacje, które mają uruchamiać się podczas startu systemu.

Brak malware'u - Windows RT

Przyjrzyjmy się teraz nieco mniej uzdolnionemu dziecku z Redmond. Jedna z jego głównych zalet (wbrew pozorom trochę ich jest) to brak malware'u. Wszelkiej maści złośliwe oprogramowanie napisane pod platformę x86 oraz system Windows operujący na procesorze Intel nie będą stanowiły żadnego problemu dla Windows RT. Ten system został opracowany pod architekturę ARM i wirusowe bolączki świata PC go nie dotyczą.

Oczywiście wirtualni szkodnicy nadgonią tę zaległość, ale wróżę RT jeszcze wiele długich miesięcy spokoju.

Niższy koszt - Windows RT

Niestety, celowo nie napisałem "niski". Niecałe 500 dol. za Surface RT może nie jest superokazją, ale to wciąż "entry level" dla tych, którzy za rozsądną cenę chcą zapoznać się z nowymi produktami Microsoft. Na tle zabójczo wysokiej ceny Surface'a z systemem W8 i fikuśną klawiaturą wersja RT jawi się dość urokliwie i powinna spodobać się klientom z cieńszym portfelem.

Microsoft Office - Windows RT

Zdecydowanie najciekawszy plus wersji RT. Office 2013 jest wbudowany w system Windows RT i jego użytkownicy już teraz mogą cieszyć się nowym pakietem biurowym. Jest to o tyle ważne, że Microsoft nie rozdawał za darmo żadnego z komponentów Office od 1983 roku! Taka okazja nie trafia się często.

Żywotność baterii - Windows RT

Pośrednia zaleta systemu, ale bardzo istotna. Urządzenia z RT na pokładzie są wciąż mniej prądożerne niż te bazujące na pełnoprawnych systemach. Wszystko to dzięki architekturze ARM obecnej w smartfonach, iPadach, tabletach z Androidem i innych urządzeniach, w których żywotność baterii jest niezwykle ważna.

Zupełnie nowe doświadczenie - Windows RT

Nie każdemu podoba się praca z Windowsem. Są nawet osoby, które nigdy przenigdy nie skorzystają z tego "okropnego systemu tej okropnej firmy". Windows RT może być dla takich osób rozwiązaniem. Zwarte środowisko pracy i zabawy bez konieczności przekopywania się przez stosy katalogów, plików, ustawień, ikonek, skrótów etc. Wszystko w jednym miejscu, ładnie uporządkowane i dostosowane do nowego wyglądu. No i ten Office...

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)