Kinowe premiery (14 - 20 listopada), przegląd Niezłego Kina

Kinowe premiery (14 - 20 listopada), przegląd Niezłego Kina

Kinowe premiery (14 - 20 listopada), przegląd Niezłego Kina
Ireneusz Podsobiński
13.11.2008 20:00

W porównaniu do ubiegłego weekendu, ten prezentuje się jak taka szara myszka. Skromne premiery zdominowane są przede wszystkim przez polskie produkcje. Do wyboru mamy zatem komedię To nie tak jak myślisz, kotku, erotyczny thriller (tak, tak!) Nieruchomy poruszyciel (tak, tak!), obyczajowy 0_1_0 oraz koprodukcję polsko-niemiecką Graficiarze. Amerykańskie kino reprezentuje film na podstawie prozy Chucka Palahniuka, autora Fight Club, czyli Udław się - jest to zarazem jedyna pozycja, która mnie względnie interesuje.

W porównaniu do ubiegłego weekendu, ten prezentuje się jak taka szara myszka. Skromne premiery zdominowane są przede wszystkim przez polskie produkcje. Do wyboru mamy zatem komedię To nie tak jak myślisz, kotku, erotyczny thriller (tak, tak!) *Nieruchomy poruszyciel *(tak, tak!), obyczajowy 0_1_0 oraz koprodukcję polsko-niemiecką Graficiarze. Amerykańskie kino reprezentuje film na podstawie prozy Chucka Palahniuka, autora Fight Club, czyli Udław się - jest to zarazem jedyna pozycja, która mnie względnie interesuje.

To nie tak jak myślisz, kotku

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/72210302.jpg)

Polskie komedie mają się albo dobrze, albo całkiem źle. Nowa produkcja Sławomira Kryńskiego (Listy miłosne) zapowiada się na film bliższy tej gorszej części skali ocen. A od hasła "to nie jest tak jak myślisz", które co chwilę pojawiało się w zwiastunie, miałem ochotę uderzać głową w klawiaturę. Gdyby nie obecność Tomasza Kota i Jacka Borusińskiego, którzy przyzwoicie sprawdzają się w komediowych klimatach, całkowicie bym skreślił ten film.

To nie tak, kotku - zwiastun

Nieruchomy poruszyciel

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/72005452.jpg)

Opis dystrybutora: "Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w małym miasteczku. Przestrzenią, w której rodzą się przedstawione w filmie obrazy jest wyobraźnia głównych bohaterów: Mężczyzny ? o pseudonimie Generał, dyrektora fabryki i Teresy, jego podwładnej, która wyzwala w Generale najdziksze instynkty, pragnienia, chęć panowania i posiadania jej na własność. Wchodzimy w świat, w którym bohaterowie powodowani są instynktami dobywającymi się z wnętrza ich popędowej, tłumionej natury..."

0_1_0

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/72196812.jpg)

Trzeba przyznać, że fabuła brzmi intrygująco. Na dodatek film ma mozaikową kompozycję w stylu Magnolii Paula Thomasa Andersona, którą bardzo cenię. Jest to także ostatni film zmarłego w czerwcu reżysera Piotra Łazarkiewicza. Odrzucić może tylko ponoć zbyt teatralna ekspresyjność, która w filmie zazwyczaj nie sprawdza się najlepiej. Ale ponoć świat należy do odważnych.

0_1_0

Graficiarze

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/72213392.jpg)

Koprodukcja polsko-niemiecka była kręcona w Warszawie, aczkolwiek występują w niej młodzi aktorzy zza zachodniej granicy. Film wnikliwie przedstawia subkulturę grafficiarzy. Osobiście nie jestem ich fanem, ale także daleko mi do wroga. Niektóre dzieła są rzeczywiście niesamowite, lecz za dużo widuję na mieście głupich bazgrołów, które są zapewne robotą zwykłych wandali, a nie prawdziwych artystów. Niestety takie jednostki psują wizerunek całej subkulturze.

Graficiarze / Wholetrain (2006) trailer*

Udław się

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/72134792.jpg)

Chuck Palahniuk to pisarz oryginalny, ironiczny i często obrazoburczy. Akurat z książkowym pierwowzorem tego filmu nie miałem do czynienia, lecz trudno mi sobie wyobrazić, by wyszła z tego słaba adaptacja. Być może nie będzie tak ostra jak oryginał, ale na pewno nie zabraknie w niej ciętego humoru i specyficznej fabuły.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)