Deski rozdzielcze przyszłych Fordów | Technologia LCD

Ford od 2010 roku planuje w swoich modelach hybrydowych wprowadzić nowatorskie rozwiązanie dotyczące deski rozdzielczej. Wskaźniki mają być wyświetlane za pomocą ekranu LCD.

W dobie elektronizacji wszystkich sfer życia, tylko kwestią czasu było zastąpienie tradycyjnych wskaźników analogowych w samochodach, ekranami LCD. Ford planuje w 2010 roku wprowadzić właśnie to rozwiązanie w swoich modelach z napędem hybrydowym. Deska składać się ma z analogowego prędkościomierza oraz dwóch ekranów LCD po jego obu stronach.

Rozwiązanie to, poza wyświetlaniem oczywistych funkcji jak obroty silnika czy ilość paliwa w baku pozwala także wyświetlać inne elementy w zależności od wybranych przez użytkownika preferencji. Kierowca będzie mógł samodzielnie dopasowywać wygląd wyświetlacza do swoich aktualnych potrzeb. I tak na ekranach może znaleźć się na przykład poziom naładowania baterii, efektywność jazdy czy procent wykorzystania silnika elektrycznego. Po zakończonej podróży ekran uraczy nas natomiast wszelkimi statystykami z przejechanych kilometrów.

Taki ekran stwarza także w przyszłości możliwość sterowania nawigacją GPS, radiem czy innymi urządzeniami multimedialnymi — o tym Ford na razie nie wspomina.

Ciekawe czy takie ekrany zdobędą zaufanie u przyszłych nabywców. Ja jestem raczej tradycjonalistą w tym względzie i wolę analogowe wskaźniki. Druga sprawą jest czy taka ilość informacji na desce rozdzielczej i tyle możliwości konfiguracji nie będzie rozpraszać kierowcy w czasie jazdy. Jedno trzeba jednak przyznać -wyświetlacz taki prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Zobacz również: Wideorecenzja: Manta 3D Cyber Eye

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?