Recenzja 42 calowego LG7000

Recenzja 42 calowego LG7000

Recenzja 42 calowego LG7000
Piotr Garbat
08.10.2008 15:00

Jeżeli kogoś nie ujęła nowoczesna stylizacja, parametry techniczne i funkcje modelu LG serii 6000 popularnie znanego jako Scarlet i szuka telewizora LCD o ciut lepszym wyposażeniu i mniej ekstrawaganckiej stylistyce powinien przyjrzeć się telewizorom LCD tej firmy z serii 7000. Właśnie dla takich osób przetestowaliśmy reprezentanta tej grupy, 42 calowy LG7000.

Jeżeli kogoś nie ujęła nowoczesna stylizacja, parametry techniczne i funkcje modelu LG serii 6000 popularnie znanego jako Scarlet i szuka telewizora LCD o ciut lepszym wyposażeniu i mniej ekstrawaganckiej stylistyce powinien przyjrzeć się telewizorom LCD tej firmy z serii 7000. Właśnie dla takich osób przetestowaliśmy reprezentanta tej grupy, 42 calowy LG7000.

Wygląd

Porównując testowany model z telewizorami serii niższej odnosi się wrażenie rzeczywistej różnicy wieku. 42LG7000 jakby wydoroślał i spoważniał. Seria 7000 to stylistyka wyważona i stonowana.

Ramka matrycy wykonana jest z czarnego błyszczącego tworzywa (o praktyczności tego typu rozwiązania nie będziemy dyskutować, przecież chodzi o wygląd). Przebiegająca w dolnej części srebrna listwa oddzielająca lustrzany dolny pas podkreśla nadaj całemu telewizorowi powagi i elegancji. Spoglądając na obudowę z boku wyraźnie dostrzeżemy jej pokrewieństwo z tajemniczą Scarlet.

Obraz

Do dyspozycji mamy 6 przygotowanych konfiguracji ustawienia obrazu Cinema, Vivid, Sport, Game Standard, Intelligent Sensor i dwa konfigurowalne „presety" Expert. Tryby są aktywne dla wszystkich wejść poza RGB. W każdym z trybów dostajemy możliwość dostrajania bardzo wielu parametrów.

Mniej doświadczonych użytkowników o ból głowy może przyprawić liczba opcji w trybie Expert. Obiektywnie patrząc, pod względem jakości obrazu telewizor prezentuje dobry poziom, co zostało potwierdzone podczas testów. Zmierzony poziom czerni osiągnął przyzwoitą wartość jak na tą klasę telewizorów ale o tym, aby zwaliła nas z nóg nie możemy mówić.

Subiektywne wrażenie czerni w scenach filmowych jest jeszcze lepsze, a to dzięki autorskiemu systemowi LD XD Engine.

W kwestii wierności odwzorowania barw również nie mieliśmy większych zastrzeżeń. Przy fabrycznych ustawieniach zieleń jest trochę podbita a błękit spłycony co potwierdziły badania kolorymetryczne . Poprzez niedobór niebieskiego również temperatura barwowa przy ustawieniach standardowych jest troszkę za niska. Znacznie lepiej ma się sprawa gdy wybierzemy tryb Cinema. W trybie tym po niewielkich poprawkach ustawień parametrów wyświetlania możemy znacznie zbliżyć się do ideału.

Największe niedociągnięcia zaobserwowaliśmy dla charakterystyk jasności. W subiektywnym odbiorze powoduje to utratę plastyczności obrazu. Sceny wydają się być nieco sztuczne. Tryb Intelligent Sensor troszkę poprawia tą przypadłość.

Na pochwałę zasługuje natomiast jakość reprodukcji ruchu. Obraz jest wyraźny bez znaczącego smużenia. Zasługę tą należy przypisać systemowi TrueMotion 100Hz, która bardzo wyraźnie poprawia płynność i ostrość obrazu ruchomego. Podsumowując LG6000 to dobry czysty obraz ale bez rewelacji. Wymaga od użytkownika trochę pracy nad zmianą ustawień fabrycznych w celu optymalnego ustawienia parametrów odwzorowania obrazu.

Dźwięk

Jak udowodniły już młodsze siostry LG, dźwięk to dobra strona tych telewizorów. Głośniki generują przyjemny nie drażniący dźwięk. Jak na dwa głośniki oddalone o nie cały metr dźwięk jest dość przestrzenny. Dodatkowo możemy posiłkować się trybem SRS TruSurround XT. Tak jak i dla obrazu dostępna regulacja pozwala dopracować jakość dźwięku.

Obsługa i funkcje

Pomimo bardzo długiej listy możliwości ingerencji w ustawienia parametrów wyświetlana obrazu obsługa i kalibracja jest nieskomplikowana i dość przyjemna. Czytelne menu i duże litery znacząco ułatwiają poruszanie się w gąszczu opcji. Przyciski obsługi menu umieszczone na obudowie telewizora mogą zirytować niejedną osobę ale na szczęście zazwyczaj będziemy obsługiwać je za pomocą wygodnego pilota.

Telewizor został wyposażony w wiele dodatkowych funkcji. Wśród nich łącze Bluetooth pozwalające na transmisję zdjęć np. z telefonu bezpośrednia na ekran telewizora lub podłączenia bezprzewodowych słuchawek. Odbiornik wyposażony jest w dwa tunery: analogowy i cyfrowy (DVB-T). Niestety zastosowany standard nie umożliwia odbioru sygnału nadawanego w Polsce (obecnie testowo). W domach większości użytkowników cztery wejść HDMI oraz analogowego wideo pozwalają na podłączenie wszystkich domowych urządzeń wideo.

Podsumowanie

42LG7000 to naprawdę udany, 100Hz telewizor LCD. Dość dobry tuner oraz możliwość korekcji wielu parametrów obrazu przy bardzo dobrym dźwięku sprawdzi się zarówno do oglądania telewizji jak i do oglądania filmów w zaciemnionym pomieszczeniu. Pomocna na pewno będzie przy tym opcja Intelligent Sensor. Raczej nie jest to telewizor dla wideofilów. To raczej telewizor do salonu gdzie dobrze sprawdzi się jego elegancka forma i uniwersalność w wyświetlaniu obrazu .


Dane techniczne:

Rozdzielczość Full HD 1080p

TruMotion 100 Hz

Kontrast dynamiczny 50 000:1

Inteligentny czujnik (Inteligent Sensor)

Tryb 24p Real Cinema

4* HDMI (1.3 Deep Color)

Niewidzialne głośniki

Funkcja AV Mode (tryby: kinowy, sportowy, gier)

Technologia Expert Mode / ISF Ready*

Bluetooth

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)