HP Envy Spectre XT – cienias z wyższej półki [test]

Ten artykuł ma 4 strony:
Specyfikacja, wykonanie i ergonomia
Specyfikacja techniczna
Dokładnie "prześwietlony" w niniejszym teście został ultrabook HP Envy Spectre XT o konfiguracji sprzętowo-programowej przedstawionej poniżej:
Zobacz również: Niełatwe sprawy: monitor Philips 21:9
- matryca: 13,3" HD (błyszcząca, 1366 x 768, LED);
- procesor: Intel Core i5–3317U (1,70 GHz);
- pamięć RAM: 4 GB DDR3 (1600 MHz);
- dysk: system: Samsung PM830 128 GB;
- grafika: Intel HD Graphics 4000;
- złącza: 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x LAN, 1 x HDMI, 1 x wyjście/wejście audio, 1 x Kensington Lock;
- łączność: 1 Gbit LAN, WLAN 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0+HS, Intel Wireless Display;
- inne: kamerka o rozdzielczości 720p, uniwersalny czytnik kart pamięci, podświetlana klawiatura, system Beats Audio (4 głośniki);
- akumulator: 45 Wh, 4-komorowy, litowo-jonowy;
- OS: Microsoft Windows 7 Home Premium SP1 64-bit;
- dołączone oprogramowanie: Adobe Photoshop Elements 10, Adobe Premiere Elements 10, Norton Internet Security z 2-letnią subskrypcją, Absolute Data Protect z rocznym abonamentem;
- wymiary: 315 mm × 224 mm × 18 mm;
- waga (rzeczywista): 1425 g;
- zasilacz: 65 W.
Ultrabook HP Envy Spectre XT o parametrach jak wyżej jest wyceniany przez sprzedawców na ok. 4500 zł. Nie jest to więc komputer na każdą kieszeń. Tylko czy na pewno jest on tyle warty, ile kosztuje i warto go kupić? Czy może lepiej rozejrzeć się za innym laptopem do 4000 zł? Po lekturze tej recenzji nie będziecie mieć żadnych wątpliwości, czy cacko z logo HP to sprzęt dla Was.
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
HP Envy Spectre XT to przykład znakomity designerskiego kunsztu, poczucia piękna i dobrego smaku. Ultrabook prezentuje się świetnie, doskonale sprawdzając się w roli stylowej wizytówki swojego właściciela. Srebrno-czarna kolorystyka sprawia, że płaska (18 mm), pełna obłości konstrukcja cechuje się ponadczasową elegancją i pasuje do wizerunku postępowego człowieka sukcesu.
Na pochwałę zasługuje praktyczne wykończenie subnotebooka. Do matowych powierzchni nie przywierają zbytnio ani zabrudzenia, ani odciski palców. Gdy jednak mimo wszystko HP Envy Spectre XT wymaga czyszczenia, wystarczy przetrzeć go suchą ściereczką. Krótko mówiąc, ultrabook sygnowany logo giganta z Palo Alto jest łatwy do utrzymania w czystości. I o to, między innymi, chodzi.
Pod względem jakości wykonania nie ma za bardzo na co narzekać. Obudowa laptopa HP Envy Spectre XT została wykonana z materiałów przedniej jakości. W znakomitej większości mamy do czynienia z polerowanym aluminium. Podstawę wykonano z bardzo miłego w dotyku, sztywnego i odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. Jedynie ramka ekranu pozostała plastikowa (i błyszcząca…).
Wszystkie elementy obudowy ultrabooka HP Envy Spectre XT są bardzo dobrze spasowane, a solidności korpusu nie da się niczego zarzucić. Jednostka zasadnicza jest idealnie sztywna i nigdzie się nie ugina nawet pod silnym naciskiem. Gorzej pod tym względem wypada, niestety, klapa. Owszem, pod wpływem nacisku punktowego ugina się ona nieznacznie, ale na matrycy natychmiast pojawiają się zakłócenia.
Jednostkę centralną HP Envy Spectre XT połączono z pokrywą przy pomocy dużego pojedynczego zawiasu. Stawia on znaczny opór i pozwala na odchylenie panelu maks. o 130 stopni. Niektórym, wyjątkowo wysokim użytkownikom taki zakres regulacji może nie wystarczać. Sprężystość materiałów sprawia, że korekta położenia skutkuje krótkotrwałymi (nie więcej niż 1,5 sekundy) drganiami wyświetlacza.

Czy 15 cali może być ultra? HP Envy 6–1030ew to namacalny dowód, że tak. Najnowszy ultrabook HP kusi eleganckim wzornictwem, nieprzeciętną mobilnością i niezłą ceną. Zainteresowani? Zanim ulegniecie urokowi smukłej piętnastki, rzućcie okiem na recenzję.
Po obróceniu ultrabooka HP Envy Spectre XT spodem do góry między pulpitem a matrycą powstaje 2-cm szczelina. Warto zatem zadbać o odpowiednią ochronę komputera w trakcie transportu, na wypadek, gdyby ten otworzył się. Więcej zastrzeżeń do wykonania ultrabooka HP Envy Spectre XT nie mam. Jest to konstrukcja lekka, solidna i bardzo praktyczna, zbudowana z materiałów wysokiej jakości.
Rozmieszczenie portów
Rozkład interfejsów w ultrabooku HP Envy Spectre XT większości powinien przypaść do gustu. Porty odsunięte są ku tyłowi obudowy, by podpięte do nich urządzenia nie przeszkadzały podczas pracy.
Dostęp do wszystkich złączy mimo to pozostaje prosty – nie trzeba zbyt daleko sięgać, by cokolwiek podłączyć. Przyczepić się można tylko jednego – odstępów między gniazdami. Pod tym względem nie jest idealnie.
Mój 16-GB pendrive, którego używam podczas testów, skutecznie blokował port HDMI. A ponieważ testowany ultrabook ma tylko 1 port USB 3.0 musiałem wybierać – wydajność, albo zewnętrzny monitor. Niefajnie.

Polecane przez autora:
- Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców?
- Co dwie pary oczu, to nie jedna. Jak sprawdzić co dzieje się w domu pod naszą nieobecność?
- Android czy Windows? Tablet z jakim systemem powinien wybrać student?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze