Alienware M17x R4 – i nie ma mocnych! [test]
Alienware M17x R4 to laptop DTR dla bardzo wymagających graczy. Design nie z tej ziemi i osiągi pozwalające utrzeć nosa tym, którzy twierdzą, że laptopy nie nadają się do gier. Zapraszam na test wersji z GeForce GTX 680M!
11.09.2012 | aktual.: 10.03.2022 13:00
Specyfikacja, wykonanie i ergonomiaSpecyfikacja techniczna
Użyczony naszej redakcji egzemplarz laptopa Alienware M17x R4 legitymuje się następującą konfiguracją sprzętowo-programową:
- matryca: 17,3\ Full HD (błyszcząca, 1920 x 1080, LED);
- procesor: Intel Core i7-3610QM (2,30 GHz);
- pamięć RAM: 12 GB DDR3 (1600 MHz);
- dysk: system: SSD Samsung PM830 256 GB, dane: Seagate Momentus Spinpoint M8 1 TB (5400 RPM);
- grafika: Intel HD Graphics 4000, Nvidia GeForce GTX 680M (2 GB GDDR5, Optimus).
- złącza: 4 x USB 3.0, eSATA/USB 2.0 combo, 1 x LAN, 1 x wyjście HDMI, 1 x wejście HDMI, 1 x VGA, 1 x DisplayPort, 1 x wyjście S/PDIF, 2 x wyjście audio, 1 x wejście audio, 1 x Kensington Lock;
- łączność: 1 Gbit LAN, WLAN 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0+HS;
- inne: kamerka o rozdzielczości 2-megapikseli, nagrywarka DVD, uniwersalny czytnik kart pamięci, podświetlana klawiatura (AlienFX), karta dźwiękowa 7.1 Sound Blaster Recon3Di, system audio Klipsch (2 głośniki + subwoofer);
- akumulator: 90 Wh (5200 mAh), 9-komorowy;
- OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit SP1;
- wymiary: 410 x 304 x 46 mm;
- waga (rzeczywista): 4428 g;
- zasilacz: 240 W.
Nikogo nie zaskoczę jeśli powiem, że za cenę notebooka Alienware M17x R4 o tej specyfikacji da się kupić niezłe, używane auto. W sklepie Della bohater niniejszej recenzji kosztuje aż 13559 zł. Nie da się więc ukryć, że nie jest to sprzęt na każdą kieszeń. Czas przekonać się, co potrafi najnowsza rewizja gamingowego DTR-a i czy rzeczywiście jest warta tyle, ile życzy sobie producent. Zatem zaczynajmy!
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
Specyficzny, futurystyczny design laptopa Alienware M17x R4 ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni uważają, że jest oryginalny i na swój sposób piękny, drudzy zaś twierdzą, że jest paskudny, a nawet tandetny. Cóż, ile ludzi, tyle zdań, a o gustach się nie dyskutuje. Osobiście nie mam nic przeciwko oryginalnym projektom i ciężka (4428 g), masywna, czerwono-czarna konstrukcja, spodobała mi się.
Dla wielu bez wątpienia ważniejsza niż wygląd jest jakość wykonania. I tutaj nabywca Alienware M17x R4 nie będzie miał zbytnio na co narzekać. Dell nie oszczędzał na materiałach i te są bez wątpienia bardzo wysokiej jakości. Pokrywa ekranu to solidny kawał metalu, który skutecznie opiera się wszelkim próbom wykrzywiania i naciskania, ustępując w niewielkim stopniu tylko pod bardzo dużym naporem.
Pulpit roboczy też jest niemal idealnie sztywny. Niemal, bo niewielki obszar w okolicach lewego, górnego rogu gładzika minimalnie się ugina. Nieco gorzej w tej kwestii wypada strona spodnia, która pod wpływem nacisku w kilku miejscach (np. w okolicach kratek wentylacyjnych) ulega nieco większym odkształceniom. Jednak w laptopie DTR, a takim bez wątpienia jest Alienware M17x R4, nie jest to dokuczliwe.
Jednostkę centralną połączono z pokrywą za pomocą dwóch solidnych zawiasów. Stawiają one duży opór, ale nie są w stanie zapobiec lekkim drganiom ciężkiej klapy, które pojawiają się np. po korekcie położenia. Ciężar podstawy sprawia, że da się otworzyć laptop jedną ręką. Maksymalny kąt rozwarcia to 135 stopni. Jest to zakres regulacji, który powinien zadowolić każdego nabywcę notebooka Alienware M17x R4.
Na pochwałę zasługuje wzorowe spasowanie wszystkich elementów obudowy oraz praktyczne, w pełni matowe wykończenie. Bardzo miła w dotyku, gumowana powierzchnia pulpitu oraz pokrywa są zadowalająco odporne na zabrudzenia i łatwe do wyczyszczenia. Reasumując, Alienware M17x R4 to solidna, bardzo dobrze wykonana konstrukcja, która bez wątpienia wiele zniesie i nietrudno ją utrzymać w czystości.
Rozmieszczenie portów
Rozmieszczenie dość licznych interfejsów w notebooku Alienware M17x R4 jest bardzo dobre, ale do ideału mimo wszystko trochę brakuje.
Rozstaw portów USB owszem, jest większy niż w typowych, mainstreamowych konstrukcjach, ale nadal zbyt mały, by np. Obok 16-GB pendrive'a podłączyć tuner DVB-T.
Na zagęszczenie portów raczej nie można narzekać, bowiem ostatecznie gdzieś musiały się zmieścić. A skoro z przodu i z tyłu nie można było ich upchnąć, pozostały boczne ścianki.
Urządzenia wejścia, wyposażenie i matrycaKlawiatura i touchpad
To zasługa klawiszy, które mają świetnie dobrany opór i dość długi, wyraźny skok. Przyrząd minimalnie ugina się w okolicach klawiszy W, S, A, D, poza tym jest stabilnie podparty. Atutem klawiatury jest podświetlenie AlienFX. Panel konfiguracyjny, utrzymany w charakterystycznym dla serii "Obcych" klimacie, pozwala na wybranie różnych kolorów podświetlenia dla kolejnych stref.
Zlokalizowany pod klawiaturą touchpad Synaptics V7.4 ma słuszne rozmiary (99 x 55 mm). Jego matowa faktura ma gładką powierzchnię, zapewniającą optymalny ślizg palca. Tabliczka jest czuła i precyzyjna, a jej możliwości konfiguracji są imponujące. Obsługiwane są praktycznie wszystkie funkcje i gesty, jakie sobie można wymarzyć, a reakcję na poczynania palca prawie zawsze można dostosować.
Granice touchpada są wyraźne i jest on dodatkowo podświetlany, dzięki czemu po zmroku łatwiej go znaleźć. Przyciski funkcyjne znajdujące się pod tabliczką są duże i wygodne w użyciu. Chodzą lekko i mają dość cichy klik, a ich skok jest nieco dłuższy niż przeciętnie. Krótko mówiąc, nie ma się do czego przyczepić. Alienware M17x R4 ma znakomite urządzenia wejścia. Ale w tej cenie to chyba nikogo nie dziwi.
Wyposażenie
Alienware M17x R4 to rasowy, kompletnie wyposażony laptop DTR. Wachlarz portów obejmuje 4 porty USB 3.0 i jeden USB 2.0/eSATA combo, wejścia audio i HDMI, wyjścia HDMI, VGA, DisplayPort i S/PDIF oraz 2 gniazda audio. Nie zabrakło gigabitowej karty LAN (Atheros AR8151), modułów WiFi b/g/n (Intel Centrino Wireless-N 2230) i Bluetooth 4.0+HS oraz konfigurowalnego podświetlenia różnych stref laptopa (AlienFX).
Zintegrowana, 2-megapikselowa kamera płynnie przechwytuje obraz. Ten ostatni nie jest zbyt ostry i jest nieco zaszumiony nawet przy dobrym oświetleniu, ale reprodukcja barw jest w porządku. Na pochwałę zasługuje świetny system mikrofonów macierzowych, które dobrze formują wiązkę i rejestrują dźwięk bardzo dobrej jakości, sprawnie eliminując wszelkie zbędne szumy i zakłócenia akustyczne.
[solr id="gadzetomania-pl-295157" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/5265,karta-dzwiekowa-jaka-wybrac-co-trzeba-wiedziec" _mphoto="homestudio-295157-219x16-23c6b7c.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4370[/block]
Alienware M17x R4 został wyposażony w system audio 2.1 sygnowany logo Klipsch. Dźwięk jest czysty i pozbawiony zniekształceń. Pasmo przenoszenia jest szerokie i obejmuje rejestry zarówno wysokie, jak również średnie i niskie (dzięki implementacji subwoofera). Czasami brakuje nieco szczegółowości, ale narzekać nie można. Moc systemu audio jest zdecydowanie ponadprzeciętna i zadowalająca.
W tym miejscu warto dodać, że Alienware M17x R4 został wyposażony w 8-kanałowy układ dźwiękowy Creative SoundBlaster Recon3Di. Znalazło to odzwierciedlenie w jakości dźwięku serwowanej na wyjściach audio. Jest ona bardzo wysoka, lepsza nawet niż w laptopach HP Envy z systemami Beats Audio. Posiadacze dobrych słuchawek i/lub zewnętrznych głośników będą zachwyceni.
Matryca
Alienware M17x R4 ma 17,3-calową matrycę Full HD (1920 x 1080) LG-Philips, oznaczoną symbolem LP173WF1 (LGD02DA). Jest ona, niestety, przykryta ochronną taflą plastiku, w której odbija się otoczenie. W rezultacie mimo mocnego (~270 cd/m[sup]2[/sup]) i równomiernego podświetlenia, w słoneczne dni widoczność treści jest ograniczona nawet w pomieszczeniach. W pobliżu źródeł światła lepiej nie siadać.
Jakościowo matryca jest bardzo dobra. Paleta barw zapewnia pokrycie przestrzeni sRGB. Kolory są żywe i świetnie nasycone, a czerń naprawdę głęboka. W efekcie kontrast statyczny jest bardzo wysoki. Na kąty widzenia też nie można narzekać. Zarówno w poziomie jak i w pionie są one zdecydowanie ponadprzeciętne. Przekłamania charakterystyczne dla matryc TN pojawiają się dopiero pod ostrymi kątami.
Kluczowe podzespoły, wydajnośćKluczowe podzespołyProcesor i karta graficzna
Recenzowany Alienware M17x R4 jest wyposażony w 22-nm procesor Intel Core i7-3610QM, oparty na architekturze Ivy Bridge. Jest to 4-rdzeniowa jednostka ze zintegrowanym GPU HD Graphics 4000, której TDP nie przekracza 45 W. Bazowe taktowanie CPU, wynoszące 2,3 GHz, rośnie w trybie Turbo Boost 2.0 do 3,3 GHz. Współdzielące 6 MB pamięci podręcznej L3 rdzenie są w stanie obsłużyć po 2 wątki jednocześnie dzięki technologii Hyper-Threading.
Jak przystało na nowoczesny CPU, Core i7-3610QM obsługuje instrukcje wektorowe AVX i kryptograficzne AES-NI, wspiera sprzętowo wirtualizację (Intel VT-x) i ma zaimplementowane wszystkie istotne rozszerzenia (w tym SSE 4.2). Obsługuje też technologie OS Guard (tryb uprzywilejowany SMEP) oraz Secure Key (cyfrowy generator liczb losowych, certyfikowany przez instytut NIST).
Gdy posiadacz Aliena nie robi nic wymagającego mocy GPU, do pracy jest zaprzęgana integra Intela. Ta ostatnia ma 16 jednostek wykonawczych i pracuje z częstotliwością z przedziału 650-1100 MHz. Przydaje się ona nie tylko do oszczędzania energii, lecz także do konwersji multimediów, z racji obsługi technologii Quick Sync Video 2.0. Gdy zaś uruchamiana jest jakaś wymagająca aplikacja, do akcji wkracza dedykowana karta graficzna.
W testowanym egzemplarzu był to GeForce GTX 680M, topowy GPU Nvidii. Chip oparty na architekturze Kepler, wykonany w 28-nm litografii, ma 1344 rdzenie CUDA i 2 GB pamięci GDDR5 (256-bit) do dyspozycji. Układ obsługuje wszystkie najnowsze API (DirectX 11, OpenGL 4.2, etc.) i technologie (CUDA, 3D Vision, PhysX, etc.). Taktowanie rdzenia wynosi 719 MHz (758 MHz w trybie Boost), pamięci zaś 900 MHz (efektywnie 3,6 GHz).
[solr id="gadzetomania-pl-289215" excerpt="1" image="1" words="27" _url="http://gadzetomania.pl/5789,karty-graficzne-w-laptopie-krotki-przeglad-ukladow-mobilnych-a-d-2012" _mphoto="laptop2-289215-224x168-ec1857536.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4371[/block]
TDP chipu graficznego wynosi aż 100 W. Gracze, którzy nie chcą korzystać z technologii Optimus, mogą ją wyłączyć za pomocą kombinacji klawiszy FN + F7. Wówczas, po restacie komputera, pozostaje aktywna tylko i wyłącznie dedykowana karta graficzna. Nie ma więc problemów z ewentualnym przełączaniem między GPU i nieprawidłowym działaniem aplikacji.
Pamięć RAM i dysk
Alienware M17x R4 ma 4 sloty na pamięć RAM. W recenzowanej sztuce wszystkie obsadzono. Łącznie zainstalowano 12 GB RAM (2 x 4 + 2 x 2) typu DDR3-1600. Kości pracowały w trybie dwukanałowym z opóźnieniami CL11-11-11-28 2T. Pamięć można rozszerzyć maksymalnie do 32 GB, instalując 8-GB moduły.
Na pokładzie nie zabrakło miejsca na 2 dyski. Na system przeznaczono SSD Samsung PM830 o pojemności 256 GB. Jest to wydajny nośnik SATA 6 Gbps z kontrolerem Samsunga, zbudowany z 25-nm kości typu MLC. Na dane wygospodarowano 1 TB miejsca na HDD Seagate Momentus Spinpoint M8. Jest to wolnoobrotowy (5400 RPM) dysk twardy z 16-MB pamięcią buforową.
Wydajność w liczbach
Indeks wydajności systemu Windows 7
Benchmark zaimplementowany w systemie Windows 7 wystawił Alienware'owi M17x R4 ocenę końcową równą 7,0. To, moim skromnym zdaniem, zdecydowanie za mało, na tak wydajny system.
Dla porównania Asus G55VW, o znacznie słabszej konfiguracji, otrzymał notę 7,3. Krótko mówiąc nie należy sugerować się wskazaniami WEI, bowiem często wprowadzają one w błąd.
Obliczenia – SuperPI mod 1.5 XS, y-cruncher 0.5.5 b9180 (fix2) i Fritz Chess
Dobrze schłodzony Core i7-3610QM pokazuje pazur, zarówno w testach jedno- jak i wielowątkowych. Na przetworzenie próbek w SuperPI nie trzeba było zbyt długo czekać. Obliczenie największej, 32M zajęło nieco ponad 10 minut. Podobne czasy notują inne laptopy z tą jednostką centralną, np. Dell Inspiron 17R Special Edition. Równie dobrze spisują się maszyny z najszybszymi i7-kami 2. generacji, np. Core i7-2760QM i Core i7-2820QM.
Niecałe 90 sekund, a dokładnie 89,801 sek. potrzebował Alienware M17x R4 do obliczenia rozwinięcia liczby PI do 250 mln. miejsc po przecinku. Wykorzystujący wszystkie rdzenie i instrukcje wektorowe AVX y-cruncher działa więc na nim bardzo szybko. Dla porównania laptopy ze średniej półki, z dwurdzeniowymi procesorami Intel Core i5-3210M prowadzą obliczenia ponad 2-krotnie dłużej.
11614 pozycji na sekundę w programie Fritz Chess to rezultat zgodny z oczekiwaniami. Alienware M17x R4 jest więc szybszy niż spory odsetek desktopów, również tych z procesorami Intel Core i5-3550. Jednocześnie testowany DTR prezentuje osiągi porównywalne z innymi konstrukcjami z Core i7-3610QM. Krótki czas trwania testu nie pozwala wykazać profitów płynących z wydajnego układu chłodzenia.
Kompresja - 7-Zip 9.20 64-bit
Szybki dysk SSD Samsunga pozwala w pełni wykorzystać potencjał 4-rdzeniowego procesora – wszystkie operacje są przeprowadzane dosłownie w mgnieniu oka.
Szyfrowanie – TrueCrypt 7.1a
Zabezpieczenie dużego woluminu także nie jest problemem. Posiadacz Alienware'a M17x R4 w konfiguracji takiej jak testowana może cieszyć się z szyfrowania w tempie co najmniej 190 MB/s (Serpent-Twofish-AES).
Uzyskane przy użyciu algorytmu AES 3 GB/s to zbyt wiele nawet dla dysku SSD. W tym miejscu muszę jednak wspomnieć, że jest to wynik o 0,1 GB/s niższy niż zwykle uzyskiwany przez laptopy z tą jednostką centralną.
Rendering scen - CineBench R11.5 64-bit
Alienware M17x R4 sprawdzi się także podczas renderingu scen. Uzyskując 6,22 pts w CineBench R11.5 (multi) zostawił on konkurencję spod znaku AMD daleko w tyle. Nawet 4-modułowy AMD FX-8150 jest wolniejszy. Rezultat plasuje bohatera testu w czołówce laptopów z Core i7-3610QM. Nie jest on jednak najszybszy. Ciut lepiej w naszych testach wypadł… Asus K55A, uzyskując 6,23 pts (x-CPU) i 1,37 pts (1-CPU). Różnica niewielka, ale jednak.
W teście OpenGL zaskakująco słabo wypadł GeForce GTX 680M. Nieco ponad 42 FPS to wynik dość przeciętny. Nawet GeForce'y GT 650M wypadają lepiej (ok. 43,5 FPS), mając 3,5-krotnie mniej rdzeni CUDA. W czym problem? Prawdopodobnie w sterownikach. Niestety, nowszych niż zainstalowane (302.77), opatrzonych certyfikatem WHQL ani Nvidia, ani Dell nie udostępnili, a niestabilnych (beta) nie mam zwyczaju instalować.
Kodowanie wideo – x264 HD Benchmark 4.0 (r1913)
Z transkodowaniem testowego sampla Alienware M17x R4 poradził sobie bardzo dobrze. Maszyna w drugim przebiegu uzyskała najwyższy rezultat spośród przetestowanych przez nas laptopów z tym CPU. W pierwszym natomiast uplasowała się w ścisłej czołówce.
- 135,54 FPS – przejście 1.;
- 34,47 FPS – przejście 2..
Obecnie jest to bez wątpienia jeden z najszybszych laptopów w swojej klasie. W praktyce tylko 10 procesorów Intel Core oferuje wyższą wydajność, jednak wszystkie są znacząco droższe. Użytkownicy nie uznający kompromisów mogą nabyć swój egzemplarz z Core i7-3820QM za dopłatą… 2260 zł.
Zastosowania profesjonalne - SPECviewerf 11 64-bit
W benchmarku testującym wydajność maszyny w środowiskach CAD/CAM/CAE ponownie zawiodła karta graficzna. W 7 na 8 testów szybszy okazał się Asus G55VW z GeForce GTX 660M, w tylu samo lepszy okazał się Samsung 700G7A z AMD Radeonem HD 6970M. W skrajnym przypadku (STVM) ten ostani był aż 6,65-krotnie szybszy.
- CATIA – 10,26;
- EnSight – 23,43;
- LightWave – 15,81;
- Maya – 11,94;
- Pro/ENGINEER – 1,27;
- SolidWorks – 10,56;
- Siemens Teamcenter Visualization Mockup – 0,95;
- Siemens NX – 2,17.
Wszystkie pomiary przeprowadzono jak zwykle w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), z wyłączonym wygładzaniem krawędzi i filtrowaniem anizotropowym.
Wydajność ogólna systemu - PC Mark Vantage i 7
Alienware M17x R4 to prawdziwy demon szybkości. W benchmarkach oceniających wydajność systemu w typowych scenariuszach uzyskał prawdziwie rekordowe wyniki, dużo lepsze niż inne konstrukcje które gościły w naszej redakcji. Wystarczy rzut oka by zrozumieć, że potencjał laptopa jest ogromny.
Osiągi w grach - 3D Mark 2006, Vantage i 11
- 3D Mark 2006 – 1280 x 1024, default – 21976 pkt.(http://www.3dmark.com/3dm06/16846001) (CPU 6148, SM2.0 8530, SM3.0 10493);
- 3D Mark Vantage – 1280 x 1024, Performance – P21201 pkt. (P CPU 21250, P GPU 21184);
- 3D Mark 11 – 1280 x 720, Performance – P6120 pkt.(http://www.3dmark.com/3dm11/4223659) (Graphics 6044, Physics 7652, Combined 5075).
Dla porównania Alienware M17x R4 uzyskał w 3D Marku 11 wynik 2,39-krotnie lepszy niż Asus G55VW z GeForce GTX 660M i prawie dwukrotnie wyższy niż Samsung 700G7A z AMD Radeonem HD 6970M. Konstrukcje z kartami GeForce GTX 675M również są od niego o połowę wolniejsze.
Pamięć masowa - CrystalDiskMark 3.0.1 i ATTO Disk Benchmark 2.46
Alienware M17x R4 został nam podesłany w konfiguracji zawierającej 2 dyski. Pierwszy z nich to powszechnie polecany SSD Samsung PM830. Oferuje on znakomite transfery liniowe (ponad 400 MB/s dla odczytu i zapisu).
Doskonale radzi sobie także z małymi porcjami danych, a czas dostępu do infomacji nie przekracza zwykle 0,1 ms. Drugi nośnik to wolnoobrotowy twardziel Seagate'a. On także oferuje niezłe tempo odczytu i zapisu sekwencyjnego (~116 MB/s).
Z niewielkimi blokami danych radzi sobie jednak zdecydowanie gorzej (normalne w przypadku tej technologii zapisu), a czasy dostępu na poziomie 18,9 ms też nie należą do nalepszych. Ale w przypadku pamięci na dane jego osiągi są akceptowalne.
Codzienne użytkowanie
Alienware M17x R4 to laptop, na którym pracuje się z przyjemnością. Niesamowicie wygodne urządzenia wejścia, świetny system audio i wgniatające w fotel tempo działania pozwalają zapomnieć o refleksach na błyszczącej tafli ekranu. Co więcej podczas pracy notebooka zwykle nie słychać. Aby zmusić do interwencji układ chłodzenia trzeba obciążyć podzespoły czymś więcej niż Wordem, Media Playerem i przeglądarką internetową.
Temperatury robocze są naprawdę niskie – nie ma mowy o jakimkolwiek przegrzewaniu. Dopiero po uruchomieniu wymagającej gry lub aplikacji chłodzenie daje o sobie znać. Temperatury jednak zawsze są zadowalająco niskie. Generalnie nie mam się do czego przyczepić. Te kilka dni testów Alienware’a M17x R4 zdecydowanie zaliczam do przyjemnych. Szkoda tylko, że konstrukcja jest tak koszmarnie droga…
Gry
Czy Alienware M17x z GeForce GTX 680M to bezkompromisowy laptop, zdolny uciągnąć każdą grę z najwyższymi ustawieniami? Otóż… nie. Nie wszystkie najnowsze tytuły działają zadowalająco płynnie w rozdzielczości Full HD (natywna) z maksymalnymi detalami. Zdarza się, że do osiągnięcia pełnej płynności trzeba mimo wszystko nieco przesunąć suwaki w dół, z ustawień extreme na high…
Oto pomiary wykonane w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, przy użyciu aplikacji FRAPS 3.5.8:
- Arcania: Gothic 4 – maks. – min. 23 FPS, średnio 41,534 FPS, maks. 55 FPS;
- Batman: Arkham City – DX11, high, MSAAx8, APEX normal – min. 19 FPS, średnio 35,128 FPS, maks. 62 FPS;
- DiRT: Showdown – ultra, QCSAAx16 – min. 44 FPS, średnio 50,797 FPS, maks. 63 FPS;
- Hard Reset – ultra, FSAAx4 – min. 35 FPS, średnio 61,403 FPS, maks. 83 FPS;
- Mafia 2 – high, AA on, AFx16, APEX high – min. 14 FPS, średnio 33,938 FPS, maks. 53 FPS;
- Metro 2033 – DX11, very high, AAx4, AFx16 – min. 12 FPS, średnio 23,812 FPS, maks. 39 FPS;
- Sleeping Dogs – Extreme – min. 16 FPS, średnio 23,338 FPS, maks. 29 FPS;
- Risen 2: Dark Waters – ultra high, AA on, AFx16 – min. 30 FPS, średnio 62,235 FPS, maks. 123 FPS.
- Total War: Shogun 2 – ultra, AFx16 - min. 16 FPS, średnio 46,249 FPS, maks. 87 FPS.
Jak widać Alienware M17x R4 z najwydajniejszą, ale pojedynczą kartą graficzną, nie jest w stanie uciągnąć wszystkiego z wyśrubowanymi ustawieniami. Przynajmniej do czasu. Nvidia wprowadza do swoich sterowników sporo poprawek i najnowsza beta przynosi m.in. kilkunastoprocentowy przyrost FPS-ów w grze Batman: AC. Nie łudziłbym się jednak, że osiągi poprawią się na tyle, by minimalną liczbę klatek podbić do 25.
Hałas oraz ciepło, przebiegi na akumulatorze, podsumowanie i ocenaHałas oraz ciepło
Duże obciążenie skutkuje interwencją układu chłodzenia. I nic dziwnego, do rozproszenia jest ponad 140 W ciepła. Alienware nie ma jednak z tym najmniejszego problemu i temperatury podzespołów nie przekraczają rozsądnych wartości. Obudowa również zbytnio się nie nagrzewa. Na pulpicie nie odnotowałem temperatury wyższej niż 36 stopni Celsjusza. Na spodzie tylko w jednym miejscu pirometr wskazał 44 stopnie.
[solr id="gadzetomania-pl-292357" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://gadzetomania.pl/5493,dell-inspiron-15r-special-edition-7520-test-intel-core-i7-3612qm-amd-radeon-hd-7730m" _mphoto="dellinspiron15rspecialed-0361797.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4372[/block]
Lwia część obudowy nie dobiła jednak do 40. Maksymalnie obciążony Alienware M17x R4 potrafi wygenerować 50 dB, a tym samym być dość uciążliwym. Jednak w praktyce, podczas grania, zwykle decybelomierz nie wskazywał więcej niż 44-45 dB. Jak na laptop o takich osiągach to akceptowalne wartości. Nie zmienia to faktu, że Alienware M17x R4 jest wraźnie słyszalny i dobrze jest mieć pod ręką zamknięte słuchawki nagłowne.
Przebiegi na akumulatorze
[block position="inside"]1207[/block]
Czy takie monstrum jak Alienware M17x R4 jest w stanie działać na akumulatorze dłużej niż kilkadziesiąt minut? Okazuje się, że tak! Wszystko dzięki zastosowaniu pojemnego akumulatora (90 Wh, 9 ogniw) oraz implementacji technologii przełączania kart graficznych Nvidia Optimus.
[solr id="gadzetomania-pl-243363" excerpt="1" image="1" words="35" _url="http://gadzetomania.pl/9231,akumulator-w-laptopie-to-trzeba-wiedziec" _mphoto="battery2-208x168-b183974af0c16b5.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4373[/block]
Obciążony w minimalnym stopniu Obcy jest w stanie pracować z dala od gniazdka nieco ponad 4 godziny. Niewiele krócej, bo przez ok. 3 godziny da się przeglądać strony internetowe i oglądać filmy. Grać da się przez ok. godzinę. Niedługo, ale na zapisanie stanu gry w razie braku zasilania jest czasu aż nadto.
Podsumowanie
Alienware M17x R4 to zdecydowanie jeden z najlepszych laptopów DTR dla graczy. Kosztuje niemało, ale oferuje nabywcy znakomite osiągi, świetną jakość obrazu na wbudowanej matrycy, bogate wyposażenie i bardzo wygodne urządzenia wejścia. Do tego jest bardzo dobrze wykonany i niezbyt hałaśliwy, oferuje też łatwy dostęp do podzespołów. Prawdę mówiąc ciężko się do czegokolwiek przyczepić.
Fakt, przydałaby się matowa matryca czy szerzej rozstawione porty USB, ale biorąc pod uwagę całokształt są to naprawdę pomniejsze niedogodności. Tym samym laptop Alienware M17x R4 otrzymuje w pełni zasłużoną rekomendację serwisu oraz wyróżnienie w kategorii wydajność. To jest DTR w pełnym tego słowa znaczeniu i można go z czystym sumieniem polecić każdemu. Tylko ta cena…
Oceniamy: laptop DTR
[block position="inside"]1208[/block]
Alienware M17x R4
[plus]bardzo dobra jakość wykonania
[plus]bardzo wygodne urządzenia wejścia
[plus]bogate wyposażenie
[plus]bardzo dobry system audio Klipsch (2.1)
[plus]świetna wydajność w grach i aplikacjach
[plus]niskie temperatury nawet pod obciążeniem
[plus]bardzo cichy pod niewielkim obciążeniem
[plus]duże możliwości konfiguracji
[minus]cena
[minus]błyszcząca tafla na matrycy