Robot Fujitsu studentem uniwersytetu w Tokio? Do 2021 ma zdać egzamin na studia

Fujitsu ogłosiło rozpoczęcie niezwykłego projektu. Jego celem jest stworzenie robota, który konkurując z ludźmi, zda egzamin i dostanie się na słynący z surowych kryteriów naboru Uniwersytet Tokijski.
Ostatnio pisałem o sztucznej inteligencji głównie w kontekście militariów, jak autonomiczny dron X-47B czy humanoidalny robot PETMAN. Technologia pozwalająca maszynie na zastąpienie człowieka może mieć jednak znacznie bardziej pokojowy wymiar, czego przykładem jest najnowszy projekt Fujitsu.
Gadżety dla iPhone’a 5 i iPada Mini już dostępne
Zespół naukowców japońskiej firmy we współpracy z National Institute of Informatics (NII) chce opracować robota, który będzie w stanie przystąpić do egzaminu i dostać się na Uniwersytet Tokijski (Todai). Projekt zakłada, że robot, którego od nazwy uczelni nazwano Todai, będzie korzystał z tych samych źródeł co inni kandydaci.
Zobacz również: Gadżetomania.TV: Retro komputery z Pixel Heaven i ich historie
W praktyce oznacza to, że robot po usłyszeniu lub odczytaniu zadania będzie w stanie wyodrębnić z języka naturalnego kluczowe informacje i problem do rozwiązania. Następnie przekształci te dane tak, by mogły być dalej przetwarzane przez komputer, a na końcu, co wydaje się najmniej skomplikowane, znajdzie rozwiązanie.
To, co można zapisać w postaci kilku punktów, stanowi jednak ogromne wyzwanie – Fujitsu podkreśla problem, jakim jest przekształcanie przez robota zadań tworzonych z myślą o ludziach w taki sposób, by były zrozumiałe dla maszyny.
W skrócie: Apple kontra A.PL, Google Glass na wybiegu, fotki krasnoludów z “Hobbita”
Nadrzędnym celem, do którego dąży zespół naukowców Fujitsu, jest zbudowanie takiego robota, który byłby w stanie dostać się na studia. Maszyna ma przeczytać zadania, zrozumieć ich treść, a następnie poradzić sobie z egzaminem pozwalającym na zostanie studentem Uniwersytetu Tokijskiego, który słynie z ostrej selekcji studentów i bardzo trudnych egzaminów.
Zespół Fujitsu planuje osiągnąć swój cel do 2021 roku.
Źródło: Fujitsu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze