Żywność ekologiczna to wielka ściema

Oglądając sklepiki z żywnością organiczną, miałem nieodparte wrażenie, że jestem robiony w konia (z hodowli ekologicznej). Warzywa i owoce trzy razy droższe niż te dostępne w supermarkecie wyglądały dokładnie tak samo, a obietnice, że były chuchane i dmuchane przez rolnika w rajskim sadzie, jakoś do mnie nie przemawiały. Teraz już wiem dlaczego.

Temat odrobinę kojarzy mi się z rynkiem audiofilskim. Wiemy już, że wiele firm wciska swoim klientom siermiężny kit i kilo gwoździ za kosmiczne pieniądze, odwołując się do wysublimowanego gustu klienta frajera. Jaką mam gwarancję, że produkt jest wart swojej ceny? Żadną. Jaką mam gwarancję, że te nieprzyzwoicie drogie warzywa, owoce, mięso i Bóg wie, co jeszcze się tam sprzedaje, pochodzi z ekologicznej farmy i jest superzdrowe? Żadną.

Saper myli się tylko raz. Chyba, że ma smartfon i PETALS Live

Naukowcy ze Stanford University ukazali nagość ekologicznego króla w sposób jednoznaczny i bezlitosny. Otóż zebrali do (organicznej) kupy 237 różnych badań naukowych dotyczących tak zwanej zdrowej/ekologicznej/organicznej żywności i wysnuli wnioski z wyników tych badań.

Te są druzgocące. Żywność organiczna NIE JEST wcale zdrowsza od żywności zwykłej. Ekożarcie zawiera minimalnie mniej pestycydów, co jednak według naukowców nie ma ŻADNEGO wpływu na nasze zdrowie.

Nowy, elektryczny gadżet papieża Benedykta XVI

Z kolei naukowcy z University of Oxford odkryli, że ekofarmy produkują więcej zanieczyszczeń na jednostkę wyprodukowanej żywności niż farmy zwykłe. Stawia to pod znakiem zapytania wszystkie te certyfikaty i atesty przyznawane przez różne organizacje działające najczęściej pod agendą UE. Jaki z tego wszystkiego wniosek? Plakietka ze znaczkiem eco/organic/sustainable/ nie gwarantuje absolutnie niczego poza okazjonalnym dobrym samopoczuciem.

Zobacz również: ASIMO - robot przynosi napoje

Źródło: NewScientist

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację