Sięgnij balonem stratosfery! Wystarczy tysiąc złotych

Zdjęcie zrobione przez HABE 5 (Fot. Dailymail.co.uk)

Zdjęcie zrobione przez HABE 5 (Fot. Dailymail.co.uk)

Pułap przekraczający 30 tys. m jest niedostępny dla większości samolotów, ale przy odrobinie pomysłowości może go osiągnąć nawet amatorski sprzęt, skonstruowany przez nastolatka. Do zrobienia zdjęć pokazujących krzywiznę Ziemi Adam Cudworth wykorzystał stary aparat fotograficzny, kupiony za równowartość 150 zł na eBayu.

Wypuszczanie amatorskich balonów stratosferycznych staje się coraz popularniejszym hobby. Nic dziwnego – koszty takiej zabawy są stosunkowo niskie (można to zrobić nawet za 70 zł!), a przyczepiona do balonu kapsuła z aparatem fotograficznym daje możliwość zrobienia niesamowitych zdjęć.

Saper myli się tylko raz. Chyba, że ma smartfon i PETALS Live

Tym razem ponad chmury sięgnął 19-letni Adam Cudworth, student Nottingham University. Budżet przeznaczony na skompletowanie niezbędnego sprzętu zamknął się w kwocie około 200 funtów (czyli około 1000 zł), a w roli pokładowego aparatu fotograficznego wystąpił kupiony na eBayu za 30 funtów Canon A570 (tu możecie znaleźć opis podobnego projektu, ale z 500-funtowym budżetem).

Aparat został umieszczony w pudełku wraz z kamerą wideo i kilkoma czujnikami, sprawdzającymi m.in. temperaturę i przyspieszenie. Znalazło się tam miejsce również dla nadajnika GPS, dzięki któremu udało się odnaleźć kapsułę. Po osiągnięciu pułapu 33592 m opadła ona na spadochronie ponad 32 km od miejsca startu.

Zdalnie sterowany karaluch-cyborg. Żywy insekt w roli bezwolnego robota [wideo]

Niestety, z powodu zaparowania obiektywu kamery nie zarejestrował się materiał wideo, ale Adam pracuje już nad kolejnym projektem. Tym razem chce mieć możliwość kontrolowania miejsca, w którym upadnie kapsuła. Jak stwierdził w jednym z wywiadów:

Widziałem faceta, który zrobił coś podobnego kilka lat temu, a ja po prostu chciałem zrobić to samo, tylko lepiej. (…) Ludzie myślą, że coś takiego kosztuje miliony funtów, ale można to osiągnąć nawet z 200 funtami budżetu.
Zdjęcie zrobione przez HABE 5 (Fot. Dailymail.co.uk)

Zobacz również: Niełatwe sprawy: monitor Philips 21:9

Zdjęcie zrobione przez HABE 5 (Fot. Dailymail.co.uk)
Adam Cudworth i HABE 5 (Fot. Dailymail.co.uk)

Źródło: Telegraph

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie]

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot