Najpiękniejsze zdjęcia sondy Voyager 1

Najpiękniejsze zdjęcia sondy Voyager 1

Najpiękniejsze zdjęcia sondy Voyager 1
Mariusz Kamiński
07.09.2012 14:50, aktualizacja: 14.01.2022 09:20

35 lat temu sonda Voyager 1 wyruszyła w bezmiar kosmosu, by dostarczyć informacje o tym, co dla nas jeszcze nieosiągalne. Sonda właśnie opuszcza Układ Słoneczny i udaje się w kierunku nieskończoności. Oto jej dotychczasowy dorobek.

35 lat temu sonda Voyager 1 wyruszyła w bezmiar kosmosu, by dostarczyć informacje o tym, co dla nas jeszcze nieosiągalne. Sonda właśnie opuszcza Układ Słoneczny i udaje się w kierunku nieskończoności. Oto jej dotychczasowy dorobek.

Kosmiczny podróżnik, jak przystało na najsłynniejszego turystę świata, robi zdjęcia. Wiele z nich na zawsze trafi do astronomicznych annałów i będzie ukazywało nasz dom z unikalnej perspektywy. Niedawno Voyager 1 przeleciał niedaleko Jowisza i Saturna, racząc nas przepięknymi fotografiami tych gazowych olbrzymów i ich księżyców.

Poniższa galeria to subiektywny wybór najbardziej niezwykłych zdjęć, jakie wykonała sonda. Voyager 1 będzie jeszcze z nami do 2025 roku. Później kontakt będzie coraz bardziej sporadyczny, aż w końcu urwie się i ostatecznie pożegnamy V1.

Ziemia i księżyc

Ziemia i księżyc widziane z odległości prawie 12 mln km. To pierwsze tego typu zdjęcie wykonane z pokładu pojazdu kosmicznego. Powstało w 1977 r.

Ziemia, Wenus i Słońce

Absolutnie unikalne zdjęcie ukazujące trzy dobrze nam znane ciała niebieskie w jednym ujęciu. Bardzo możliwe, że kolejna tego typu fotografia nie powstanie za naszych czasów, więc tym bardziej warto mieć ją w swoich zbiorach. Powstało w 1990 r.

Jowisz z bliska

Przepiękne zdjęcie najciekawszego elementu atmosfery Jowisza, czyli Wielkiej Czerwonej Plamy. Powstało w 1979 r. Sonda znajdowała się 9 mln km od planety, a na zdjęciu widoczne są chmury o rozpiętości 160 km!

To zdjęcie zasługuje na miano "makro". Przedstawia powierzchnię Io - trzeciego co do wielkości księżyca Jowisza. Zrobione z odległości 377 tys. km uwidacznia obiekty szerokie na, bagatela, 10 km.

Erupcja wulkaniczna na Io

Mój faworyt. Kolor erupcji został zachowany mimo modyfikacji zdjęcia w celu zwiększenia jasności. Masa wulkaniczna została wyrzucona na wysokość kilkuset kilometrów. Fotografia powstała w marcu.

Saturn

Księżyc Io

Pełne melancholii zdjęcie Saturna powstało, gdy sonda znalazła się w odległości 5 mln km od planety. Czyżby ktoś zainstalował Instagram na Voyagerze? Na zdjęciu widoczne są tajemnicze widmowe "szprychy" powstające na pierścieniach. Ich geneza wciąż pozostaje tajemnicą.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)