Sztuka mikrostrumieniowa
TOMEK GOŹDZIEWICZ • dawno temu
Układy mikrostrumieniowe zwykle wykorzystywane są przez naukowców do bardzo precyzyjnego łączenia małych ilości różnych cieczy lub mikrooorganizmów w nich żyjących i zazwyczaj nie ma w nich nic specjalnie ciekawego, dopóki nie dobierze się do nich inżynier z artystyczną duszą.
Oczywiście to wykorzystanie do duże uproszczenie, układy mikrostrumieniowe to bardzo zaawansowane urządzenia łączące wiele dziedzin takich jak mikrobiologia, nanotechnologia, chemia, fizyka itp., najczęściej spotykane ich wykorzystanie to głowica drukarki atramentowej, ale te bardziej skomplikowane tworzą np. jednoukładowe minilaboratoria diagnostyczne, tzw. lab-on-a-chip, czy też ogniwa paliwowe.
Przedstawiający most Golden Gate obrazek nie byłby niczym szczególnym, gdyby nie to, że powstał poprzez umieszczenie barwników w długich mikrokanałach o bardzo małym przekroju: ok. 20 x 5 μm. W dodatku naukowcy znaleźli sposób na utrwalenie swych „dzieł", które zazwyczaj wyparowują już po kilku dniach.
Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie
Rysunek wieży zegarowej został z kolei stworzony w chipie zawierającym tylko 6 mikrokanałów, otwartych tylko z jednej strony. To pokazuje moc drzemiącą w tej technice. W dodatku wygląda całkiem nieźle, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę wielkość takiego układu.
Praktyczne zastosowanie takich obrazków? Nie wiem, może kolorowa reklama na procesorach? A zresztą czy wszystko musi mieć praktyczne zastosowanie? Po prostu sztuka dla sztuki.
Źródło: io9
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze