Internet 10 lat później. Jak bardzo zmienił się od 2002 roku?

10 lat to w Internecie nawet nie zamierzchła przeszłość – to prehistoria. Gdy jednak pobawimy się w archeologów i rozgrzebiemy minione czasy, zyskamy ciekawą możliwość porównania tego, co było, z tym, co znamy na co dzień. Jak od 2002 roku zmienił się Internet?
Zmianą, która moim zdaniem jest najbardziej istotna, jest powszechność Internetu. Dekadę temu internauci byli nieliczną grupą – dostęp do Sieci miał tylko 1 na 11 ludzi. Obecnie jest pod tym względem znacznie lepiej, a użytkownicy Internetu to jedna trzecia ludzkości. Z drugiej strony warto zauważyć, że ponad 4,5 mld mieszkańców naszej planety nadal nie ma dostępu do czegoś, co dla nas jest codziennością.
Benzyna jest za droga? Sprawdź samochód napędzany powietrzem
Przez dekadę wzrosła również rola Internetu w naszym życiu. O ile w 2002 roku przeciętny użytkownik spędzał w Sieci zaledwie trzy kwadranse, to obecnie czas ten wynosi 4 godziny dziennie. Niestety, twórcy infografiki nie pokusili się o pokazanie, jaki wpływ na ten wzrost mają np. urządzenia mobilne.
Zobacz również: Gadżetomania.TV: Retro komputery z Pixel Heaven i ich historie
Wartą odnotowania zmianą jest również konkurencja na rynku przeglądarek internetowych. Obecnie o nasze względy rywalizuje wiele takich aplikacji, ale dziesięć lat temu liczyła się tylko jedna – Internet Explorer (w tym artykule przeczytacie, jak IE zdobył pozycję lidera).
Warto również zwrócić uwagę na drogę, jaką przebyły serwisy społecznościowe. Dekadę temu nie istniał Facebook, Google+ czy Twitter, a liderem rynku był opisywany niedawno Friendster. Miarą jego wielkiego wówczas sukcesu było 3 mln użytkowników. W przypadku Facebooka liczba ta jest większa 300 razy.
Zanim zerkniecie na infografikę pokazującą zmiany w Internecie, mała podróż w czasie — tak w 2002 roku wyglądały polskie strony:
Uczelnie, programy badawcze i nowe serwery. Gdzie jeszcze Google inwestuje swoje pieniądze?
Źródło: Dvice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze