ZUS preferencyjny: co zrobić, kiedy dwa lata miną?

Preferencyjny ZUS - i co dalej? (fot.: Flickr/ElectronicFrontierFoundation/CC BY 2.0)

Preferencyjny ZUS - i co dalej? (fot.: Flickr/ElectronicFrontierFoundation/CC BY 2.0)

Kiedy pojawiła się możliwość opłacania preferencyjnej, znacznie niższej niż normalna, stawki ZUS przy rozpoczęciu działalności gospodarczej, wiele osób z niej skorzystało. Części z nich niestety ulga już się skończyła, innym niedługo upłynie termin jej obowiązywania. Co więc zrobić dalej — i co czeka przedsiębiorcę po preferencyjnym okresie?

Preferencyjna składka ZUS

Jest to opcja dla osób, które przez ostatnie 5 lat przed założeniem swojej firmy, nie prowadziły działalności gospodarczej. Spełniając warunki, można przez okres 24 miesięcy skorzystać z ulgi w opłacaniu składek ZUS na ubezpieczenie społeczne. W rezultacie, płaci się je od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę - podczas gdy w normalnych warunkach liczona jest od 100% tej kwoty.

Kiedy kończy się preferencyjny ZUS?

Przedsiębiorca ma prawo korzystać z niższej składki przez 24 pełne miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Określenie "pełne" jest bardzo istotne, ponieważ jeśli rozpoczęło się działalność np. w połowie miesiąca, to ten pierwszy miesiąc nie wlicza się do przewidzianych ustawą 24 preferencyjnych.

Koniec okresu opłacania niższych składek liczymy więc od pierwszego pełnego miesiąca ich opłacania. Co jednak, kiedy już się skończą?

Powrót do składek w normalnej wysokości:

  • Preferencyjne składki oznaczone są kodem 05 70 00 — należy więc wyrejestrować się na formularzu ZUS ZWUA, podając oczywiście termin zakończenia płacenia niższej składki.

Zobacz również: Gadżetovlog o vlogach

  • Od razu też składa się formularz ZUS ZUA i rejestruje się z kodem 05 10 00 — wskazując dzień, od którego zaczynamy płacić wyższą składkę ZUS.

Po wykonaniu powyższych czynności, trzeba też niestety rzecz jasna zacząć rozliczać się co miesiąc już "po normalnych stawkach". Niestety, są one o tyle wyższe, że wielu przedsiębiorców po prostu przestaje sobie radzić. Dobrze więc już choćby 2–3 miesiące wcześniej zacząć się do tego przygotowywać — i odkładać na ZUS taką kwotę, jaką zaczniemy niedługo płacić. Szok finansowy będzie dzięki temu zdecydowanie mniejszy.

Źródło: Bankier.pl • Infakt.pl • ZUS

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę? Film dnia: Zrób to sam! Kolejka elektryczna z baterii, magnesu i miedzianego drucika