ZUS preferencyjny: co zrobić, kiedy dwa lata miną?
KIRA CZARCZYŃSKA • dawno temu • 3 komentarzeKiedy pojawiła się możliwość opłacania preferencyjnej, znacznie niższej niż normalna, stawki ZUS przy rozpoczęciu działalności gospodarczej, wiele osób z niej skorzystało. Części z nich niestety ulga już się skończyła, innym niedługo upłynie termin jej obowiązywania. Co więc zrobić dalej — i co czeka przedsiębiorcę po preferencyjnym okresie?
Preferencyjna składka ZUS
Jest to opcja dla osób, które przez ostatnie 5 lat przed założeniem swojej firmy, nie prowadziły działalności gospodarczej. Spełniając warunki, można przez okres 24 miesięcy skorzystać z ulgi w opłacaniu składek ZUS na ubezpieczenie społeczne. W rezultacie, płaci się je od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę - podczas gdy w normalnych warunkach liczona jest od 100% tej kwoty.
Kiedy kończy się preferencyjny ZUS?
Przedsiębiorca ma prawo korzystać z niższej składki przez 24 pełne miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Określenie "pełne" jest bardzo istotne, ponieważ jeśli rozpoczęło się działalność np. w połowie miesiąca, to ten pierwszy miesiąc nie wlicza się do przewidzianych ustawą 24 preferencyjnych.
Zobacz również: Niedocenione gry mijającej generacji
Koniec okresu opłacania niższych składek liczymy więc od pierwszego pełnego miesiąca ich opłacania. Co jednak, kiedy już się skończą?
Powrót do składek w normalnej wysokości:
- Preferencyjne składki oznaczone są kodem 05 70 00 — należy więc wyrejestrować się na formularzu ZUS ZWUA, podając oczywiście termin zakończenia płacenia niższej składki.
- Od razu też składa się formularz ZUS ZUA i rejestruje się z kodem 05 10 00 — wskazując dzień, od którego zaczynamy płacić wyższą składkę ZUS.
Po wykonaniu powyższych czynności, trzeba też niestety rzecz jasna zacząć rozliczać się co miesiąc już "po normalnych stawkach". Niestety, są one o tyle wyższe, że wielu przedsiębiorców po prostu przestaje sobie radzić. Dobrze więc już choćby 2–3 miesiące wcześniej zacząć się do tego przygotowywać — i odkładać na ZUS taką kwotę, jaką zaczniemy niedługo płacić. Szok finansowy będzie dzięki temu zdecydowanie mniejszy.
Źródło: Bankier.pl • Infakt.pl • ZUS
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze