Hostel - ciekawa i tania alternatywa noclegowa

Hostel - świetna, tania alternatywa noclegowa (fot.: Flickr/BernieCB/CC BY-ND 2.0)

Hostel - świetna, tania alternatywa noclegowa (fot.: Flickr/BernieCB/CC BY-ND 2.0)

W czasach, kiedy zwracamy coraz większą uwagę na to, na co wydajemy pieniądze — na całym świecie to właśnie hostele zdobywają coraz większą popularność. Zwłaszcza wśród ludzi młodych, lubiących ciekawe przygody i poznawanie nowych znajomych. Hostele są znacznie tańsze niż hotel, a mogą okazać się znacznie bardziej interesujące.

Czym różni się hostel i hotel?

Hotele znają wszyscy: budynki z osobnymi pokojami, najczęściej wyposażonymi w łazienkę, w których można się zatrzymać podczas pobytu w obcym mieście. Zazwyczaj wynajęcie pokoju hotelowego trochę kosztuje, dlatego popularne stają się ich tańsze odpowiedniki — hostele.

Hostel oferuje wynajęcie nie pokoju, ale łóżka, zwykle w pomieszczeniu wieloosobowym. Dlatego cena jest znacznie niższa i może zaczynać się już od 20 — 30 złotych za noc. Jeśli nie przepadamy za spaniem z kilkunastoma osobami, zazwyczaj jest też opcja pokoju przeznaczonego dla 1, 2 czy 3 osób — cena jest wtedy jednak nieco wyższa.

Jak znaleść odpowiedni hostel?

W Internecie baz noclegowych uwzględniających hostele jest całkiem sporo. Można skorzystać na przykład z serwisów:

Równie łatwo jednak jest znaleźć po prostu strony internetowe hosteli w mieście, do którego się wybieramy. Często nocleg można zarezerwować online, albo przynajmniej skontaktować się telefonicznie i ustalić, czy znajdą się odpowiadające nam miejsca. Ta opcja ma pewną przewagę: od razu zobaczymy galerię zdjęć, pełen cennik, a także zasady obowiązujące w hostelu i ewentualne dodatkowe atrakcje.

Zobacz również: Cyfrowe dzieciaki odc. 1: Jak dzieci widzą technologie

Nie tylko nocleg

No właśnie — większość hosteli oferuje nie tylko łóżko, na którym można się przespać. W ich ofercie często można znaleźć także:

  • darmowy dostęp do Internetu;
  • wspólny, spory pokój przeznaczony do wypoczynku gości, wyposażony np. w telewizor czy rozmaite gry;
  • wliczone w cenę (lub tanie) proste śniadanie, czasami napoje;
  • udostępniona wspólna kuchnia, w której można przechowywać i przygotowywać posiłki;
  • schowek, w którym można bezpiecznie przechować bagaż, jeśli wybieramy się np. do miasta.

Najważniejszą jednak różnicą między hotelem i hostelem jest panująca w tym drugim atmosfera. Znacznie swobodniejsza, nieformalna, sprzyjająca zawieraniu nowych znajomości z ludźmi z całego świata, z którymi przypadkowo znaleźliśmy się w tym samym miejscu. Jest to więc świetne miejsce dla szukających przygody i kontaktów z ludźmi — dostaniemy je w zamian za luksus i sztywne standardy hotelowe.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację