Crucial V4 - budżetowe SSD dla starszych PC. Warto kupić?

Crucial V4 SSD

Crucial V4 SSD

W ofercie firmy Micron pojawiła się nowa seria SSD — Crucial V4. Są to z założenia stosunkowo niedrogie dyski, pozwalające cieszyć się zaletami technologii flash użytkownikom starszych maszyn.

W skład serii SSD Crucial V4 wchodzą 2,5-calowe nośniki o pojemnościach 32 GB, 64 GB, 128 GB i 256 GB, komunikujące się z komputerem za pośrednictwem starszego interfejsu SATA 3.0 Gbps. Dyski zbudowano z 25-nm kości NAND flash typu MLC wyprodukowanych w fabrykach Microna, a zarządzanie nimi stało się domeną kontrolera stosunkowo mało znanej firmy Phison, oznaczonego symbolem PS3105.

Jaki dysk SSD? Warto kupić? Co trzeba wiedzieć?

W rezultacie dyski SSD Crucial V4 nie imponują osiągami i nawet w porównaniu do starszych modeli z interfejsem SATA II nie wypadają najlepiej. Ponadto tak naprawdę nie wiadomo, jak będą się sprawować. Producent co prawda deklaruje żywotność (TBW) na poziomie 36 TB (= zapis 20 GB/dzień przez 5 lat), MTBF na poziomie 1,2 mln godzin i daje 3 lata gwarancji, ale o dyskach SSD z kontrolerami Phison mało kto słyszał.

Crucial V4 SSD

Sugerowane ceny detaliczne nośników Crucial V4, po doliczeniu wszystkich obowiązujących w naszym kraju podatków (i marż), też nie są tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać. Można jedynie przypuszczać, że (jak to zwykle bywa) ceny detaliczne będą nieco niższe niż sugerowane. Ostatnio jednak dyski SSD tanieją na tyle szybko, że zakup pamięci Crucial V4 z każdą chwilą traci na opłacalności.

Jaki dysk do laptopa? HDD, hybrydowy czy SSD? W co zainwestować?

Ostatecznie chyba lepiej nieco dołożyć do sprawdzonej konstrukcji (np. Cruciala M4, Vertexa 4 czy Samsunga PM830), poczekać na dalszy spadek cen lub polować na okazje, których ostatnio nie brakuje. Na deser tabelka z cenami i osiągami 9,5 mm SSD Crucial V4.

Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie

nośnik odczyt/zapis sekw. odczyt/zapis 4k cena
Crucial V4 32 GB 200/60 MB/s 10/1,2k IOPS 50 dol.
Crucial V4 64 GB 230/100 MB/s 10/2,4k IOPS 70 dol.
Crucial V4 128 GB 230/175 MB/s 10/4k IOPS 100 dol.
Crucial V4 256 GB 230/190 MB/s 10/4k IOPS 190 dol.

Źródło: StorageReview

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły