Akumulatory litowo-powietrzne - kiedy pojawią się laptopy wytrzymujące kilka dni?

Bateria litowo-powietrzna sprawniejsza, niż litowo-jonowa (fot.: Flickr/Matthias Rhomberg/CC BY 2.0)

Bateria litowo-powietrzna sprawniejsza, niż litowo-jonowa (fot.: Flickr/Matthias Rhomberg/CC BY 2.0)

Wymyślanie coraz nowszych, dłużej wytrzymujących, bardziej pojemnych baterii to jeden z najpilniejszych tematów w rozwoju urządzeń elektronicznych. Naukowcy w Wielkiej Brytanii pracują nad baterią litowo-powietrzną.

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że zrobili właśnie duży postęp w rozwoju baterii litowo-powietrznej. Uważają, że w efekcie ich pracy ten typ akumulatorów może mieć nawet od 3 do 5 razy większą pojemność niż obecnie stosowane modele litowo-jonowe. Umożliwiłoby to, po ładnych paru latach, ładowanie smartfona raz na tydzień czy laptopa raz na kilka dni — a nawet znacznie rzadziej. Nowy akumulator znajdzie też zastosowanie w rowerach czy samochodach elektrycznych.

Wygodne źródło energii — baterie w sprayu

Eksperyment, jaki przeprowadził zespół, którym kieruje profesor Peter G. Bruce, opublikowano w Science Express. Naukowcy próbują opracować akumulator litowo-powietrzny, w którym rolę katody pełni powietrze - tanie i bardzo lekkie w stosunku do używanych obecnie metali. Różnica jest zresztą duża, bo w przypadku powietrza te same parametry co w bateriach litowo-jonowych można uzyskać przy 1/10 wagi i wielkości, czyli bateria porównywalnych rozmiarów będzie zdecydowanie wydajniejsza.

To nie wszystkie zalety. Mimo że nad bateriami tego typu pracuje się już od pewnego czasu — robi to między innymi firma IBM - angielscy badacze rzeczywiście zrobili wielki postęp w ich rozwoju. Udało im się opracować technologię, dzięki której baterie podczas kolejnych ładowań nie degradują elektrod, można więc je wielokrotnie ładować bez uszczerbku na trwałości.

Wynalazki, które wyprzedziły swój czas [cz. 2.]. Bateria i turbina parowa

Pozostało jeszcze do rozwiązania kilka problemów. Jednym z nich jest szczelność akumulatora — aby bateria działała, powietrze, z którego korzysta, musi być absolutnie suche. A jeśli uda się to rozwiązać, na przykład stosując odpowiednie filtry, to nadal pozostanie… cena. Koszt produkcji takiej baterii jest sporo wyższy niż zwykłej. Dlatego badacze są zdania, że będziemy jeszcze musieli nieco poczekać, zanim nowe źródło energii trafi na rynek komercyjny.

Źródło: http://news.discovery.com/autos/lithium-air-batteries-120719.htmlhttp://spectrum.ieee.org/energy/renewables/lithiumair-batteries-get-a-recharge • [url=http://Science News Daily]http://spectrum.ieee.org/energy/renewables/lithiumair-batteries-get-a-recharge[/url]

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację