Holandia pod wodą

Holandia pod wodą

Katarzyna Kieś
13.12.2007 11:35
Obraz

Wiadomo: ocieplenie klimatu powoduje topnienie lodu, to z kolei podnosi poziom wody w morzach, a owe zalewają niżej położone obszary. Chyba większość słyszała już, że z powodu wysokiego poziomu wód Holandia będzie miała poważne problemy: grożą jej katastrofalne powodzie, a część polderów, z niemałym trudem wydarta morzu, zniknie ponownie pod wodą. Nie wszyscy jednak wiedzą, że może to stać się już w 2015 roku.

Na Bali odbyła się niedawno konferencja z udziałem polityków i naukowców z całego świata – mówiono o zmianach klimatycznych; głównie o ekstremalnych wariacjach pogodowych i o podnoszeniu się poziomu wód w morzach.

Holenderskie doświadczenia wskazują, że najlepiej nawet zabezpieczone tereny depresyjne dostają się pod wodę, jeśli na bieżąco nie monitoruje się zjawisk klimatycznych oraz poziomu wód na Ziemi. Po powodziach w latach 90, kiedy spora część polderów niderlandzkich została zalana, opracowano szereg planów, które mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańcom wydartych morzu kawałków ziemi. Holendrzy będą musieli jednak poświęcić pewien obszar polderów i przeznaczyć istniejące dotychczas na nich pola uprawne pod zabezpieczenia przeciwpowodziowe dla terenów położonych dalej od morza. Taki los czeka m.in. polder Noortwaard. Całą operację nazywa się depoldreowaniem. Będzie polegać na pogłębianiu kanałów odprowadzających nadmiar wody z Merwede – siatki kanałów i połączeń wodnych w delcie Renu, Mozy i Skaldy, oraz na budowie 4 kanałów, kierujących nadmiar wody na polder.

Największym problemem nie będzie jednak techniczna strona przedsięwzięcia, ale to, czy ludzie zamieszkujący w tej chwili w Noortwaard Polder będą chcieli współpracować z wykonawcami. Mieszkańców trzeba bowiem przesiedlić – całe szczęście, że jest to zaledwie 150 gospodarstw. Gdyby było ich więcej, nikogo nie byłoby stać na wypłatę odszkodowań dla przesiedleńców. Logiczne więc, że władze holenderskie wybrały do zdepolderowania właśnie słabo zaludniony Noortwaard. Urzędnicy mówią, że Holendrzy są raczej dobrze nastawieni do ich pomysłu i nie powinno być kłopotu z ich przenosinami.

Źródło: terradaily

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)