WW134 – co potrafi wodoodporny, szpiegowski zegarek z kamerą HD? [test]

Zegarek z kamerą WW134

Zegarek z kamerą WW134

Co jest nieodłącznym atrybutem szpiega? W światowej popkulturze będzie to zapewne wstrząśnięte Martini, a w polskim wydaniu mundur Abwehry, jednak postaci niemal wszystkich, słynnych szpiegów łączy jedno – korzystanie z supernowoczesnych, jak na swoją epokę, gadżetów. Jeden z nich miałem okazję przetestować. Jak w praktyce sprawdza się zegarek z ukrytą kamerą HD?

Jak wygląda zegarek szpiega?

Udostępniony przez sklep Spy Shop szpiegowski zegarek WW134 trafił do mnie w eleganckim pudełku. Poza samym czasomierzem, znalazło się tam miejsce dla przewodu USB, małej płyty z oprogramowaniem, ładowarki i zapasowych pokręteł. Sam zegarek już na pierwszy rzut oka prezentuje się okazale, a wrażenie solidności podkreśla dodatkowo spory ciężar tego gadżetu.

Zegarek z kamerą WW134 - zawartość pudełka

O ile wygląd jest kwestią gustu, to jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku tego gadżetu najważniejsze jest to, co niewidoczne.

WW134 to sprzęt, za który w niedalekiej przeszłości szefowie wywiadów każdego kraju byliby w stanie zrobić wszystko. Technologia, która nie tak dawno była jedynie obiektem marzeń, stała się na tyle dostępna, że zawitała pod strzechy, a mówiąc konkretniej, na nadgarstki.

Jakie są możliwości tego gadżetu? Zegarek, poza pokazywaniem czasu, może również służyć jako aparat fotograficzny, kamera i dyktafon. Miejsce na zebrane nagrania i zdjęcia zapewnia wbudowana pamięć o pojemności 4 GB, która może być również wykorzystana w roli podręcznego magazynu danych.

Poza pokrętłem umożliwiającym zmianę godziny (czas systemowy gadżetu zmienimy po podłączeniu go do komputera) na obudowie zegarka znajdują się dodatkowe cztery duże pokrętła, maskujące spust migawki, przycisk wyboru trybu pracy urządzenia, mikrofon oraz port USB, służący do ładowania baterii o pojemności 250 mAh. Całość wygląda po prostu jak pokaźny zegarek i w żaden sposób nie zdradza przeznaczenia gadżetu.

Zegarek z kamerą WW134

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

Interfejs i parametry techniczne

Obiektyw został ukryty w miejscu godziny dwunastej, ale projektanci musieli w jakiś sposób rozwiązać kwestię interfejsu. Jak sobie z tym poradzili? Za informowanie o tym, co aktualnie robi gadżet, odpowiadają dwie mikroskopijne diodki, ukryte pod godziną szóstą.

Po uruchomieniu „szpiegowskich” funkcji, miganie lub ciągłe świecenie jednej lub obu diod pozwalają zorientować się, czy zegarek jest gotowy do nagrywania filmu, fotografowania albo rejestrowania dźwięku. Wbrew pozorom światełko jest bardzo słabo widoczne dla osób postronnych – nie dość, że nie rzuca się w oczy, to widać je tylko pod określonym kątem, a po chwili gaśnie.

Gadżet jest reklamowany jako zegarek z kamerą HD. Urządzenie może nagrywać filmy w formacie AVI o rozdzielczości 1280 x 960 pikseli z prędkością 30 fps, a aparat fotograficzny pozwala na robienie zdjęć o rozdzielczości 3264×2448 pikseli. Dyktafon zapisuje dźwięki w formacie WAV.

Szpiegowski zegarek w praktyce

Choć gadżet sprawia wrażenie solidnego, wykorzystanie go w praktyce nieco mnie rozczarowało. Mam świadomość, że nie można oczekiwać cudów od obiektywu wielkości główki od szpilki i prawdopodobnie niewiele większej matrycy, jednak jakość wideo jest daleka od ideału – mimo rozsądnego oświetlenia występują problemy z ostrością, co przekłada się na niską szczegółowość filmu.

HD jest w tym wypadku jedynie sloganem reklamowym, choć – z drugiej strony – film oglądany w standardowym rozmiarze wideo na YouTube wygląda znośnie. Tak prezentuje się film nagrany zegarkiem, umieszczonym na nadgarstku:

Nieco lepiej jest w przypadku aparatu fotograficznego, jednak jakość zdjęcia drastycznie spada w trudniejszych warunkach oświetleniowych, co często wyklucza np. sfotografowanie jakiegoś dokumentu. Planując wykorzystanie tego gadżetu, warto również pamiętać, że zegarek nie służy do robienia profesjonalnych fotografii. Ze względu na specyfikę gadżetu precyzyjne kadrowanie jest niemożliwe i to, co znajdzie się na zdjęciu, da się określić jedynie w przybliżeniu.

Zdjęcie zrobione WW134
Fragment powyższego zdjęcia wycięty 1:1
Zdjęcie z odległości ok. 20 centymetrów

Na uznanie zasługuje natomiast mikrofon, który dobrze zbiera nawet niezbyt głośne dźwięki. Wysoka czułość mikrofonu sprawia, że wyraźnie słychać odgłos wskazówki sekundowej, jednak poza tym mankamentem dyktafon nie daje powodów do narzekań.

Moim zdaniem największym atutem szpiegowskiego zegarka nie jest kamera czy aparat, których lepsze odpowiedniki znajdują się choćby w telefonach. Z drugiej strony gadżet daje możliwość skrytego nagrywania filmów i robienia zdjęć tak, by postronne  osoby nie zorientowały się, że są w ukrytej kamerze.

Szpiegowski zegarek jest za to świetnym dyktafonem. Z powodzeniem możemy zabawić się w odtworzenie pamiętnej afery „przychodzi Rywin do Michnika” – nagranie jest dyskretne, a rejestrowane dźwięki wystarczająco głośne. Co więcej, siedząc np. przy stole, mamy możliwość trzymania mikrofonu blisko rozmówcy. To znacznie lepsze rozwiązanie od dyktafonu ukrytego gdzieś w kieszeni i w takiej roli szpiegowski zegarek sprawdzi się znakomicie.

Testowany egzemplarz zegarka otrzymaliśmy ze sklepu Spy Shop.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie!