Groźne węglowodory aromatyczne

Groźne węglowodory aromatyczne

Katarzyna Kieś
23.11.2007 23:00
Obraz

Coraz więcej kobiet ma problemy z zajściem w ciążę i donoszeniem jej. Panowie też mają coraz częściej problemy z płodnością: plemników miewają za mało, a bywa też, że są mało żywotne. Najnowsze badania dowodzą tego, co od pewnego czasu sygnalizowali co mądrzejsi lekarze: przyczyn niepłodności należy szukać w zanieczyszczonym środowisku.

Okazuje się, że największy wpływ na spadek zdolności reprodukcyjnych mają cykliczne węglowodory aromatyczne (PAHs). Na nieszczęście, są obecnie prawie wszędzie, a szczególnie w miejscach wybitnie uprzemysłowionych. Znaleźć je można w spalinach samochodowych i w dymie papierosowym, w przypalonym jedzeniu i w wyziewach z pieców oraz kominów.

Szczególnie niebezpieczne są dla kobiet - powodują poważne problemy z owulacją: jajniki produkują mniej komórek jajowych, a to zmniejsza szansę na zapłodnienie. Przyczyniają się też do wcześniejszej menopauzy, ze wszystkimi jej negatywnymi skutkami: przedwczesnego starzenia się, osteoporozy i spadku wigoru. Są wybitnie rakotwórcze.

Najgorsze jest jednak to, iż negatywne działanie PAHs często ujawnia się dopiero w następnych pokoleniach. Jeśli dziewczyna była narażona na długotrwały kontakt ze szkodliwymi substancjami, istnieje naprawdę wielkie ryzyko, że jej dzieci albo będą bezpłodne, albo ich możliwości rozrodcze będą mocno ograniczone.

PAHs kumulują się w ciele: w tkance tłuszczowej i łącznej. Podczas ciąży są uwalniane do krwi i w ten sposób dostają się do tworzącego się ciała płodu. Dzieci mają już w chwili narodzin uszkodzony układ rozrodczy – o czym przekonują się, niestety, za mniej więcej ćwierć wieku.

Szkodliwy wpływ węglowodorów staje się na tyle poważnym problemem, że wielu zaczyna go porównywać do plagi albo zaliczać do chorób cywilizacyjnych.

Naszemu gatunkowi może zagrozić więc wymarcie, jeśli w porę nie wypracuje się metod redukcji emisji PAHs. Kto więc chce mieć wnuki, niech sam eliminuje szkodliwe substancje, rzucając palenie i popierając proekologiczne inicjatywy technologiczne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)