Tradycja kontra technologia – lampki na choinkę nowej generacji

Chyba nie myśleliście, że w czasach diod LED ominą one świąteczne drzewka? Diody elektroluminescencyjne są w pilotach od telewizorów, w latarkach. Robimy z nich ekrany HD, ubarwiamy samochody i zmniejszamy komórki.

Aha! I jeszcze rozświetlamy choinki.

Oto kilka zalet lampek LED wykazanych w testach przez consumerreports.org.

Cena

Tutaj amerykański serwis wskazał na niewielkie różnice w cenach diod LED i tradycyjnych żarówek. W Polsce wygląda to podobnie. Wystarczy zajrzeć do działu Oświetlenie choinkowe Allegro by zobaczyć, że można tam znaleźć zarówno lampki 100 sztuk za 4 złote jak i świecącego renifera za 180 zł czy lampki zasilane energią słoneczną za 120 zł. Do wyboru do koloru.

Pobór energii

Tutaj oczywiście bez większych niespodzianek. Diody LED są najbardziej znane z małego apetytu na prąd. W testach Consumer Reports LED-y zużyły od 1 do 3 kilowatogodzin. Tradycyjne lampki pochłonęły od 12 do 105 kWh. Spora oszczędność biorąc pod uwagę, że niektórzy już mają choinki świecące całe dnie i noce.

Zobacz również: Test: Hero GoPro

Jeśli mowa już o nocy to trzeba zwrócić uwagę temperaturę pracy.

Tutaj też wygrywają LED-ki. Mogą pracować wiele godzin bez nagrzania się. Jeśli lubicie zasypiać z włączoną choinką, to koniecznie zainwestujcie w lampki diodowe. Consumer Reports ostrzega, że w Stanach każdego roku choinki powodują 300 pożarów, w których ginie 14 osób. Nie wiadomo jak takie statystyki wyglądają dla Polski, ale biorąc pod uwagę co robimy tym niewinnym drzewkom, możemy być pewni, że nam nie odpuszczą. Ale bez żartów. Uważajcie!

Trwałość

Tu znowu diody LED są górą. Testy wspomnianego magazynu wykazały, że wytrzymują one ponad 4000 godzin pracy. Żarówki zaczęły przepalać się już po 2000 godzinach.

W zasadzie jedyną kategorią , w której wyraźnie górowały tradycyjne żarówki była jasność świecenia. Są one od pięciu do sześciu razy jaśniejsze niż diody. Szkoda. W końcu to jedna z najważniejszych funkcji świątecznych lampek.

Tak czy inaczej jak już będziecie pisali listy do Świętego Mikołaja, to nie zapomnijcie wspomnieć, że w tym roku możecie mieć lampki LED na choince. Gość wchodzi przez ciasny komin do milionów domów, gdzie musi zjeść miliony ciasteczek i popić je milionami szklanek mleka. To ciężka robota! Niech chociaż wie co go czeka.

Źródło i fot.: consumerreports.org, christmaslights.com, Wikipedia.org

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot