Jak ochłodzić procesor i... pupę?

Jak ochłodzić procesor i... pupę?

Katarzyna Kieś
21.11.2007 22:16
Obraz

I pomyślałby ktoś, że dzięki kaprysom klienteli, wybierającej wśród luksusowych marek samochodów, powstanie innowacyjny materiał, który – być może – znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba będzie oszczędzać energię. Zaczęło się od tego, że nabywcy drogich aut zażyczyli sobie efektywnego systemu chłodzenia siedzeń samochodowych, ponieważ ich wymagające tylne części ciała nie tolerują nagrzanych tropikalnym słońcem siedzisk. Wprawdzie klimatyzacja w autach istnieje od wielu lat, ale bywa mało efektywna.

Naukowcom z Uniwersytetu Massachusetts udało sie wynaleźć termoelektryczny materiał, który spełnia te wymagania. Pomysł oparto na tym, że kiedy materiał jest nagrzewany, generowane jest pewne napięcie elektryczne. Z kolei, kiedy przez materiał przepuszcza się prąd, jedna jego strona rozgrzewa się, a druga zostaje chłodna. Problemem była tylko niska efektywność procesu. Do pracy zagoniono nanotechnologiczne roboty, które wytłoczyły na materiale mikroskopijny wzór, dzięki czemu nabył on zupełnie nowych właściwości. „Nanodesign” nie pozwala na nagrzewanie się materiału, ale umożliwia swobodny przepływ prądu.

Wynalazek ucieszy zapewne marynarkę, która już od wielu lat poszukiwała podobnego materiału – wszak klimatyzacja i generowanie energii to podstawowe składowe, umożliwiające przeżycie załogom łodzi podwodnych. Materiałem interesują się już producenci ogniw fotowoltaicznych i systemów solarnych, widząc w wynalazku sposób na polepszenie wydajności magazynowania i zamiany energii cieplnej w elektryczną. Przewiduje się, że wynalazkiem zainteresują się też producenci komputerów – okładziny układów scalonych, wykonane z nowego materiału pozwolą na redukcję albo wyeliminowanie układów chłodzących nagrzane pracą procesory. Nowa technologia pozwoli też na efektywne wykorzystanie ciepła uzyskiwanego w procesie spalania paliw napędzających auta – przerobione zostanie na prąd elektryczny. Zadowoli zwolenników chłodnych siedzeń w aucie i ekologów, którym oszczędność energii leży na sercu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)