Eko – McDonald's i eko – Marriott

Eko – McDonald's i eko – Marriott

Katarzyna Kieś
18.11.2007 00:22

W mieście Pensacola na Florydzie, istnieje jedna z wielu w świecie restauracja McDonald's. Nie byłoby w tym nic dziwnego – amerykański „hamburgerowy” potentat ma przecież swoje placówki prawie w każdym zakątku Ziemi - gdyby nie fakt, że ta akurat placówka ma szansę stać się pierwszą na Florydzie, wykorzystującą energię ze źródeł geotermalnych, których pełno w okolicy Pensacoli. Geotermalne ciepło ma dostarczać ponad połowę energii do restauracji. Inżynierowie zaplanowali 55 odwiertów, a każdy ma mieć ponad 100 metrów głębokości.

Byłaby to kolejna już geotermalna restauracja McDonald's. Pierwsza bowiem powstała w Michigan, w 1997 r. Tę akurat placówkę zaplanowano jako totalnie ekologiczną: oprócz ciepła z głębi planety zastosowano energooszczędne oświetlenie i urządzenia kuchenne, oraz sensory, załączające oświetlenie po zmroku.

Z kolei zarząd sieci luksusowych hoteli Marriott wyznaczył sobie ambitny cel, by w ciągu najbliższych pięciu lat wyeliminować z użytku wszelkie styropianowe i plastikowe „gadżety” hotelowe: tacki, kubki, pojemniki i miliony innych przyborów jednorazowego użytku, które tonami lądują w śmietniskach. Dzięki temu mają nadzieję, że corocznie zmniejszy się zanieczyszczanie środowiska naturalnego o setki ton plastików i styropianów. Marriott planuje zastępować przedmioty jednorazowego użytku takimi, których można wielokrotnie używać, albo wprowadzić do użytku „jednorazówki” ulegające biodegradacji, produkowane z trzciny cukrowej, skrobi ziemniaczanej i olejów roślinnych. Póki co firma nie zdradza szczegółów, ale ogłosiła, iż ekologiczne zastępniki ulegają biodegradacji już po pół roku.

Marriott planuje też stworzenie specjalnego „zielonego zespołu”, poruszającego się autami o napędach hybrydowych. Jego zadanie będzie polegać na zachęcaniu do proekologicznych zmian w hotelach Marriott na całym świecie.

Obie idee są warte uwagi, bo odtąd frytki nie muszą kojarzyć się ze zużytym olejem, a luksus z brakiem trosk o to, co stanie się z plastikowym widelczykiem.

Źródło: greenbiz

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
1% na eko
1% na eko
Katarzyna Kieś
Komentarze (0)