Katastrofa! Z korzyścią...?

Katastrofa! Z korzyścią...?

Katarzyna Kieś
11.11.2007 01:26
Obraz

Światu grozi w najbliższym czasie nieunikniona katastrofa: wszystko z powodu horrendalnych cen ropy. Baryłka kosztuje już prawie 100$! Jeszcze niedawno analitycy zachłystywali się ceną 80 $ za baryłkę. A tu, proszę: okrąglutka setka... I końca podwyżek nie widać.

Nie słychać też nic na temat wprowadzania do seryjnej produkcji naprawdę TANICH aut o napędach hybrydowych. Owszem, jest na rynku np. niepokonana Toyota Prius, Cadillac ma zamiar zaprezentować niebawem swoją wizję auta z hybrydowym napędem, od czterech lat po drogach jeździ hybrydowa Honda Civic, a rok po niej zadebiutował na rynku Ford Escape, napędzany alternatywną energią. Nawet producent Mercedesa przymierza się do seryjnej produkcji auta o napędzie hybrydowym. Lista samochodów, które poruszają się dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej, ze spalania gazu, biopaliw, wodoru, czy wreszcie wykorzystujących napęd solarny jest całkiem liczna. I wydawać by się mogło, że potencjalny nabywca znajdzie model dla siebie...

Owszem, model może i znajdzie. Jedynie cena go odstraszy. Auta - hybrydy są dużo droższe od modeli, którym do baku leje się benzynę.

Możliwe więc, że skandaliczne ceny ropy zmuszą koncerny motoryzacyjne do wytężonej pracy nad kreowaniem pojazdów napędzanych ekologicznymi paliwami. Konkurencja zaś wpływa przeważnie korzystnie na obniżenie poziomu cen.

Korzyść w tym przypadku byłaby wielostronna: klient nabywałby samochód w rozsądnej cenie, którego utrzymanie również byłoby skalkulowane na przyzwoitym poziomie; środowisko naturalne odetchnęłoby od spalin, a koncerny motoryzacyjne, zamiast martwić się słabnącym popytem na nowe auta i tworzyć modele o odświeżonych tylko designach, skupiłyby się na wymyślaniu i wdrażaniu nowoczesnych rodzajów napędów.

Jak się nad tym dłużej zastanowić, nie jest to tylko idylliczna wizja i pobożne życzenie wielu ludzi, prawdziwie zatroskanych o przyszłość środowiska naturalnego naszej planety.

To całkiem ciekawe, ale dzięki szaleństwu cen ropy, prawdopodobnie ludzkość dostała nieoczekiwanie szansę na zmianę swojego stosunku do środowiska naturalnego...

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)