Grenlandzkie truskawki i brokuły

Grenlandzkie truskawki i brokuły

Katarzyna Kieś
07.11.2007 12:01

Jeśli globalne ocieplenie będzie postępować w przybliżonym do teraźniejszego tempie, za niedługo Grenlandia może stać się światowym eksporterem świeżutkiej zieleniny. Tamtejsi farmerzy z powodzeniem uprawiają kalafiory, brokuły, ziemniaki, warzywa korzeniowe, a co odważniejsi zakładają plantacje truskawek. Od kilkudziesięciu lat na Grenlandii notuje się wydłużenie okresu wegetacyjnego. Sprzyja to prowadzeniu upraw roślin , które do tej pory nie mogły tam rosnąć ze względu na zbyt surowe warunki klimatyczne i za krótki czas przyjemnego ciepła.

Ocieplaniu się klimatu wyspy winien jest wzrost temperatury powierza i wód Oceanu Atlantyckiego. Temperatura wody wzrosła w ostatnich kilkudziesięciu latach o 1 stopień Celsjusza, co spowodowało ogrzanie mas powietrza, przemieszczających się nad Grenlandią aż o 3 st. C! To bardzo dużo, biorąc pod uwagę czas, w którym nastąpiło ocieplenie.

Nazwa Grenlandia pochodzi od słowa *greenland, *co znaczy zielony ląd. Jakieś tysiąc lat temu Grenlandia była rzeczywiście bardzo zazieleniona – panowały na niej na tyle sprzyjające warunki klimatyczne, że przez całe stulecia jej dawni mieszkańcy, potomkowie Wikingów, uprawiali ziemię na większej powierzchni wyspy. Kiedy w XV wieku nadeszła Mała Epoka Lodowcowa, uprawy zasypał śnieg, a mróz skuł podłoże. Ludność przeniosła się albo na wybrzeża wyspy, albo wyprowadziła na okoliczne lądy. Z dawnego, zielonego kraju została tylko nazwa.

My kojarzymy Grenlandię z polarnymi misiami, Eskimosami w cieplutkich futrach i niekończącą się masą śniegu. Tymczasem Eskimosi chodzą coraz bardziej roznegliżowani, misie polują bliżej koła podbiegunowego, a śniegu bywa tam czasem jak na lekarstwo.

Z ocieplenia cieszą się mieszkańcy tej największej na świecie wyspy: mają alternatywne źródło dochodów – oprócz przetwarzania darów oceanu. No i ceny rodzimych warzyw są dużo niższe od importowanych z Danii.

Powód radości Grenlandczyków spędza sen z powiek wszystkim świadomym negatywnych skutków ocieplenia klimatu. Okazuje się, że grenlandzka zielenina, tak naprawdę, nie powinna cieszyć...

Źródło: [u]ENN[/u]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)