5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o swoim laptopie

5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o swoim laptopie

5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o swoim laptopie
Łukasz Michalik
23.12.2014 17:48, aktualizacja: 24.12.2014 11:27

Nie ma chyba problemu z komputerem lub tabletem, który nie zostałby opisany i rozwiązany w jakimś zakątku Internetu. Problemem jest dotarcie do tej wiedzy i odsianie bzdur od wiarygodnych informacji. Na ciekawy i godny pochwały pomysł rozwiązania tego problemu wpadła firma Lenovo. Co wymyśliła?

Problem z komputerem i tabletem?

Gdy zdarzy się nam jakiś problem z komputerem lub sprzętem mobilnym, możemy być niemal pewni, że nie jesteśmy wyjątkami – istnieje bardzo duża szansa, że ktoś podobny problem już miał, a może nawet go rozwiązał i opisał.

Jak znaleźć wiarygodne, merytoryczne porady? Na pozór wystarczy spędzić chwilę z wyszukiwarką, jednak nie wszystkie znalezione w Sieci rady są warte polecenia, a ich weryfikacja może przerosnąć możliwości i wiedzę niejednego użytkownika.

Firma Lenovo wpadła na ciekawy pomysł, jak połączyć własne działania promocyjne z pożyteczną inicjatywą. Uruchomiony przez chińskiego producenta serwis Lenovo Tech Zone to platforma konkursowa, będąca zarazem bazą wiedzy, umożliwiającą wygranie cennych nagród. Jak to działa?

Obraz

Nagrody za pomoc

W serwisie znajdziemy pytania, dotyczące kłopotów z pecetami i tabletami. Raczej nie jest to technologiczna czarna magia, ale typowe problemy, z jakimi może zetknąć się każdy, kto korzysta z tych urządzeń i pytania początkujących użytkowników.

Uczestnicy konkursu mogą dzielić się w serwisie swoją wiedzą, a pozostali mogą ich odpowiedzi oceniać. Osoby, które zbiorą największą liczbę pozytywnych głosów, są nagradzane gadżetami i tabletami Lenovo Lenovo Yoga Tablet 2. Nagrody trafią również do osób, których odpowiedzi zostały docenione przez konkursowe jury.

W praktyce otrzymujemy całkiem sensową bazę wiedzy, gdzie użytkownicy mogą dzielić się doświadczeniami, rozwiązywać problemy i pomagać innym, a przy okazji – w przypadku najlepszych – wygrywać nagrody.

Obraz

Pomysł warty pochwały

Nie ukrywam, że podoba mi się podejście Lenovo. Przecież mogli zrobić konkurs w stylu „ułóż wierszyk o tym, jaka nasza firma jest wspaniała”. Albo „zrób najśmieszniejsze zdjęcie kota na laptopie”. Zamiast tego wybrali propagowanie wiedzy – i chwała im za to.

Uprzedzając pytania w komentarzach – za pochwalenie Lenovo nie dostałem ani grosza. Po prostu uważam, że warto propagować dobre wzorce, a Lenovo Tech Zone to świetny przykład, jak promować firmę, robiąc przy okazji coś pożytecznego. Oby więcej takich inicjatyw.

Przy okazji zachęcam do zerknięcia na stronę konkursu – zarówno w poszukiwaniu porad, jak i aby wziąć udział w walce o nagrody – jeśli znacie rozwiązanie przedstawionych tam problemów, warto podzielić się nim ze światem. Jakie pytania i wskazówki tam znajdziemy? Poniżej kilka przykładów wraz z najpopularniejszymi odpowiedziami.

Problem z laptopem: czarny lub biały ekran. Co robić, gdy laptop nie włącza się i co to może oznaczać?

Czarny lub biały ekran?

Taką sprawą powinien zająć się specjalista, ponieważ jest wiele opcji.

Warto sprawdzić czy w ogóle laptop się uruchamia, bo jeżeli nie to wiadomo czemu jest czarny ekran. Jeżeli się włącza to już wiemy, że to nie sekcja zasilania.

Warto wtedy zobaczyć pod światłem czy widać zgaszony obraz. Może być tak, że obraz będzie widoczny ale zupełnie bez podświetlenia, a może być tak, że zupełnie będzie wyłączony.

Jeżeli jest zgaszony, ale ledwo widoczny obraz to oznacza, że:

  • Może być uszkodzona świetlówka w matrycy,
  • Może być uszkodzona taśma matryca-płyta,
  • Może być uszkodzony inwerter.

Jeżeli jest cały czarny można podłączyć zewnętrzny monitor by sprawdzić czy obraz jest na nim wyświetlany. Jeżeli jest, to znaczy, że układ graficzny działa, jeżeli nie, to znaczy, że zepsuciu uległa karta graficzna.

Jeśli zaś jest biały ekran, to też warto podłączyć inny monitor, jeśli wszystko działa, to oznacza, że uszkodziła się taśma lub sama matryca, jeśli zaś nie działa, to też oznacza uszkodzenie układu graficznego.

Czy można strumieniować gry z komputera PC na tablet?

Oczywiście jest to możliwe lecz zależy jaki mamy system operacyjny.

Dzisiaj głównie może się tym pochwalić nVidia ze swoim GameStream, lecz to tylko na urządzenia SHIELD...

Jeżeli jest to system Windows możemy skorzystać z narzędzia wbudowanego do przesyłania obrazu lub z zewnętrznej aplikacji, a nawet z TeamViewer. Lecz jest to mało wydajne rozwiązanie.

Dla systemu Android (czy też W.) polecam jak koledzy wcześniej napisali, Splashtop Remote.

Czy działając stale na kablu należy wyjąć baterię z laptopa?

Czy trzeba / musimy? nie. Czy powinniśmy? Tak. Pytanie jeszcze jaki kabel autor ma na myśli, lecz zapewne zasilający (ładowarkę).

Każda bateria ma swoje ograniczenia i żywotność. Pracując cały czas na kablu bateria ciągle jest ładowana, nie osiągnie 100%, lecz 98%. Ale też nie spadnie poniżej tej wartości... Więc te cykle, pętle ładowań, zwłaszcza w bateriach litowo-jonowych się zmniejszają. Badania z zeszłego roku wykazały, że nawet litowo-jonowe baterie mają efekt pamięci.

Dla samej kondycji baterii warto to zrobić. Ale dla bezpieczeństwa samego w sobie laptopa, to nie. Dlaczego? Otóż baterie posiadają w sobie układy chroniące je przed przepięciem. W większości laptopów z kabla prąd płynie prosto do baterii, a z niej do reszty podzespołów. Więc jeśli będzie jakieś wyładowanie i nawet jeśli przejdzie ono przez zasilacz, to zatrzyma się na baterii nie uszkadzając sprzętu.

Czasem bywa też tak, że zabraknie prądu, więc bateria działa wtedy jako zasilacz bezpieczeństwa, przez co nie tracimy pracy!

Chociaż nowe baterie są tak tworzone, że można je długo ładować i zmiany nie są zbytnio widziane podczas pracy.

Zalanie klawiatury laptopa – co robić?

Uszkodzenia klawiatury mogące wystąpić po jej zalaniu to:

  • ciężko chodzące i zacinające się klawisze w przypadku zalania słodkim napojem
  • niedziałające klawisze
  • dziwne komunikaty przy uruchamianiu laptopa
  • brak reakcji laptopa na próbę jego włączenia

Po takim zalaniu może być mokra nie tylko klawiatura, ale również podzespoły, które się pod nią znajdują, takie jak dyski twarde, napędy, i płyta główna. Często dochodzi do zwarć przepalenia ścieżek wewnątrz klawiatury, ponieważ ciecz przewodzi prąd elektryczny.

Wtedy należy szybko wyłączyć komputer, odłączyć od niego źródła prądu, to znaczy ładowarkę i baterię. Później należy wytrzeć klawiaturę, wyciągnąć ją i sprawdzić jak się ma reszta podzespołów. Jeżeli będą mokre, to należy wytrzeć i odczekać nawet całą dobę do wyschnięcia.

Klawiaturę można wtedy potraktować płynem Cleanser Druk, zanurzamy ją, później każdy przycisk wciskamy, a następnie suszymy ją suszarką do włosów. W dobrej jakościowo klawiaturze jak IBM / Lenovo nie zeżre druku na klawiaturze.

Jak korzystać z kilku systemów operacyjnych na jednym laptopie? I kiedy się to przydaje?

Można na wiele sposobów, zależy co dokładnie interesuje użytkownika.

Przykładowo możemy korzystać z maszyny wirtualnej, czyli program komputerowy, w którym instalujemy system jaki chcemy. Ten program jest zainstalowany na aktualnie działającym systemie. Przykładem może być VirtualBox.

Inaczej jeśli chcemy mieć dwa systemy lub więcej,

Wtedy jeśli posiadamy np. Windows 7 i zainstalujemy Windows 8 na innej partycji, to nowszy system nadpisze bootloader w taki sposób, że będą do wyboru dwa systemy operacyjne.

By to zrozumieć trzeba wiedzieć, który system jest nowszy, a który starszy. Jeżeli mamy starszy i instalujemy nowszy, to można sobie tak to tłumaczyć.

"Mam starszy system, instaluję nowszy. Ten nowszy wie, że przed nim był inny, więc dopisze go do wyboru. Ale jeśli mam nowszy, i zainstaluję starszy, to starzec nie może wiedzieć, że jest nowszy, więc nadpisze swoim kodem to co jest, przez co uruchomi się tylko ten starszy".

W takim przypadku można skorzystać z aplikacji EasyBCD, która naprawi bootloader.

Jeżeli mamy system Windows i zainstalujemy Linux, to Linux nadpisze bootloader Windows na swój, lecz na taki, gdzie oba systemy będą obsługiwane.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)