Sprzęt elektroniczny w Polsce może wkrótce zdrożeć. Wszystko przez dolara

Wczoraj mocno w górę poszedł kurs franka szwajcarskiego, ale nie tylko frank może nas zrujnować. Eksperci twierdzą, że za chwilę będziemy płacić nawet 10% więcej za sprzęt elektroniczny. Wszystko przez drożejącego dolara.

Zdjęcie klientów sklepu z elektroniką pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie klientów sklepu z elektroniką pochodzi z serwisu Shutterstock

Martwiliśmy się, że ceny elektroniki pójdą w górę przez "podatek od piractwa", ale są na świecie gorsze rzeczy od opłaty, która wcale nie musi zostać nałożona. Takie jak kursy walut. Dolar drożeje w zasadzie z dnia na dzień – kiedy to piszę, kosztuje już ponad 3,71 zł. A ponieważ sprzęt elektroniczny najczęściej rozliczany jest właśnie w tej walucie, prawdopodobnie czekają nas podwyżki.

Za sprzęt zapłacimy nawet 10% więcej niż w grudniu

Kilka dni temu – kiedy dolar kosztował jeszcze "tylko" 3,62 zł – "Gazeta Wyborcza" zebrała komentarze sprzedawców i ekspertów. Większość z nich jest zgodna: elektronika podrożeje.

Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika, twierdzi, że w lutym, kiedy to sprzedawane już będą towary z nowych dostaw, ceny skoczą o 5–10% w porównaniu z okresem świątecznym. Jeśli polscy sprzedawcy będą chcieli utrzymać swoje marże, nie będą po prostu mieli wyjścia. Buczkowski przewiduje, że najszybciej i najbardziej zdrożeją produkty najtańsze i najbardziej podstawowe – czyli te, których zapasy, zakupione po znacznie niższym kursie – na pewno zdążyły się wyczerpać.

Inny ekspert, Bartosz Zawadzki, mówi, że ceny będą rosnąć do połowy 2015 roku, a potem złoty zacznie się umacniać.

Zdjęcie amerykańskich dolarów pochodzi z serwisu Shutterstock

Kupować teraz, bo taniej nie będzie?

Nie wszyscy jednak są zgodni co do tego, że rzeczywiście za chwilę zrobi się drogo. Dr Maciej Kraus z firmy doradczej Fern Partners, sugeruje, że sprzedawcy straszą wyższymi cenami, bo po prostu chcą podwyższyć ceny. Jego zdaniem klienci na razie nie odczują wzrostu kursu dolara. Ceny nie wzrosną, po prostu przestaną maleć. Bo ostatnio tak właśnie było – gadżety taniały, a nie drożały.

Zamiast więc biec do sklepów w poszukiwaniu sprzętu po niższej cenie, lepiej uzbroić się w cierpliwość. Kurs dolara rzeczywiście wygląda coraz bardziej przerażająco — przynajmniej dla tych z nas, którzy zarabiają w złotówkach, a zdarza im się wydawać w dolarach — ale przecież nie będzie rósł w nieskończoność. Wypowiedzi ekspertów przypominają zgadywankę – każdy mówi co innego, niektórzy mają interes w tym, aby mówić to, co mówią. Być może racji wcale nie ma prezes Komputronika, tylko ci, którzy twierdzą, że najdalej za pół roku sytuacja wróci do normy.

Zobacz również: Asus G74SX

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Smartfon i tablet jako domowe centrum rozrywki SC-ALL8 i SC-ALL3 - pomysł Panasonica na bezprzewodową muzykę AMPL: najlepszy plecak dla gadżetomaniaka? TextBlade: mobilna klawiatura wielkości paczki gum do żucia! Wygodne i poręczne pisanie na tablecie Carbon Wallet: portfel z włókna węglowego. Projekt Polaków ochroni przed porysowaniem kart Klikacie "Lubię to"? Facebook zna Was lepiej niż Wasi bliscy! Przyszłość właśnie nadeszła. Drukarka 3D w częściach w gazetce dla kolekcjonerów KeyMouse: klawiatura i myszka w jednym! Szalony czy genialny pomysł na sterowanie?