Google ujawniło plany nowej siedziby. Jest równie imponująca, jak szklany dysk Apple’a!

Giganci świata technologii prześcigają się w pomysłach na najbardziej zachwycającą siedzibę. Do wielkich firm, które zamierzają zbudować imponującą kwaterę główną, dołączyło również Google. Nowy Googleplex robi niesamowite wrażenie!

Giganci świata technologii rywalizują nie tylko o względy klientów i prymat w rankingach sprzedaży i popularności. Widocznym znakiem ich splendoru są również ich siedziby. Nic dziwnego, że firmy, które zaczynały do skromnych biurowców, z czasem nabierają ochoty na budynki nie tylko funkcjonalne, ale również olśniewające wizualnie.

Drogę tę przeszedł m.in. Facebook, który dwa lata temu przeprowadził się do kompleksu biurowego w Menlo Park, ale najbardziej znaną – choć wciąż jeszcze nieukończoną – siedzibą pozostaje „statek kosmiczny” Apple’a, czyli gigantyczny budynek w kształcie szklanego pierścienia, którego budowę mogliśmy kilka miesięcy temu podziwiać z lotu ptaka, a właściwie drona.

Widoczny znak swojej potęgi postanowiło wznieść również Google, dla którego powszechnie znany Googleplex stał się z czasem zbyt ciasny i mało reprezentacyjny. Google ujawnił niedawno szczegóły nowej siedziby głównej, która powstanie w pobliżu starej centrali w Mountain View.

Pierwszą, poglądową grafikę, pokazującą nową siedzibę Google’a, pokazaliśmy ponad rok temu. Od tamtego czasu projekt bardzo się zmienił. Zamiast wznosić budynki z betonu, Google zdecydował się na ażurowe konstrukcje, zapewniające wewnątrz przestrzeń i dostęp do dziennego światła. Twórcy budynków postawili na kontakt z naturą i zatarcie granicy pomiędzy wnętrzem budynku a przestrzenią wokół niego.

Zobacz również: LG InnoFest

Ciekawym pomysłem jest również całkowite ukrycie prywatnych samochodów – choć kompleks budynków będzie posiadał parkingi, to miejsca parkingowe zostały ukryte pod ziemią. Pracownicy będą za to mieli do dyspozycji liczne ścieżki rowerowe, a komunikację na dalsze odległości mają zapewniać autonomiczne pojazdy.

Ciekawą kwestią jest również zupełnie inne, niż np. u Apple’a, podejście do najbliższej okolicy. O ile nowa siedziba Apple’a, Campus 2, stanowi zamkniętą, odizolowaną od otoczenia całość, to nowy kampus Google’a ma być otwarty na resztę Mountain View, łącząc firmowe tereny z przestrzenią publiczną. Budowa pierwszej z czterech części nowej siedziby ma się zakończyć w 2020 roku.

Biorąc pod uwagę jej wielkość i formę, można się zastanawiać, czy nie jest to jakiś sposób na zrealizowanie marzeń Larry’ego Page’a o mieście przyszłości i poligon doświadczalny dla autonomicznych pojazdów, które – zgodnie z zamierzeniami twórców – odmienią oblicze światowego transportu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Oglądasz filmy w sieci? Sprawdź, co ci grozi Lenovo Yoga Tablet 2 Pro – podsumowanie testów i recenzja Lenovo Yoga Tablet 2 Pro – i do domu, i do pracy Lenovo Yoga Tablet 2 Pro – projektor zawsze pod ręką. Czy to ma sens? Lenovo Yoga Tablet 2 Pro – paszport do świata multimedialnej rozrywki Ładowarka: a komu to potrzebne? IKEA wypuści meble, które naładują nasze gadżety