Używasz bitcoinów? Uważaj, oskarżą Cię o terroryzm

Bitcoin zaczyna przeszkadzać kolejnym instytucjom. Tym razem wojnę kryptowalucie wypowiedział rosyjski bank centralny, który stosuje przy okazji dość ciekawe argumenty. Dlaczego za bitciona grozi więzienie?

Rosyjski bank centralny ostrzega przed bitcoinem

Rosyjski bank centralny ostrzega przed bitcoinem

Dwa lata temu w artykule „Bitcoin – waluta wolnych ludzi czy pomysłowa piramida finansowa?” zwracałem uwagę, że sukces tej kryptowaluty może być zarazem zwiastunem jego porażki. Powód jest prosty: o ile niszowym systemem wymiany nikt poza garstką nerdów nie zaprząta sobie głowy, to nie ma na świecie ministra finansów spokojnie patrzącego ma błyskawicznie rozrastający się rynek, z którego nie są ściągane podatki.

Gdy skala transakcji z udziałem bitcoina przekroczy jakiś punkt krytyczny, możemy być pewni, że władze poszczególnych krajów upomną się o swoje. Sposobów na to jest bez liku: od uznania bitcoina za konkurencyjną wobec oficjalnej walutę, przez wymuszenie opodatkowania transakcji, po kary za samo używanie tej kryptowaluty.

Mimo to coraz więcej państw prowadzi prace nad uregulowaniem statusu bitcoina. Jego ewangeliści uznają go za walutę, jednak np. według decyzji niemieckiego sądu bitcoin jest jedynie nośnikiem wartości – odpowiednikiem papierosów w więzieniu czy żetonów w kasynie. I czymś takim pozostanie, ponieważ nie można zapłacić nim należnego państwu podatku.

Ubiegłoroczna informacja o zakazie stosowania bitcoinów w Tajlandii narobiła szumu w mediach, jednak okazała się nieprawdziwa. Zakaz dotyczył nie obrotu bitcoinami w ogóle, ale konkretnej firmy prowadzącej bitcoinowy kantor.

Bitcoin już niebawem będzie wrogiem publicznym?

Znacznie ciekawsze wydają się najnowsze doniesienia z Rosji. Według agencji RIA tamtejszy bank centralny wydał komunikat, w którym określa bitcoina jako „substytut pieniądza” i przypomina, że korzystanie z takich substytutów jest zakazane.

To jednak nie wszystko. Komunikat wskazuje również, że kryptowaluty mogą służyć do prania brudnych pieniędzy lub finansowania nielegalnej działalności, w tym również działań terrorystycznych. W związku z tym każdy, kto dokonuje transakcji bitcoinami, może zostać uznany za osobę wspierającą terroryzm. Co więcej, ten sam zarzut może być postawiony w przypadku wydobywania bitcoinów.

W państwie zmagającym się z realnym zagrożeniem zamachami takie oskarżenia trudno zlekceważyć. Oczywiście warto w tym miejscu zastrzec, że bank centralny może sobie mówić co chce na dowolny temat, ale nie stanowi prawa. Mimo to jego opinia, jak również ostrzeżenia kierowane pod adresem obywateli i firm jasno pokazują, że Rosja jest kolejnym państwem usiłującym — na razie dość delikatnie — zniechęcić obywateli do używania kryptowaluty.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Lenovo IdeaPad G500s – czy laptop za 2000 zł może być dobry? [test] Blaze. Laser dla rowerzystów?! Nie ma ucieczki przed NSA. Angry Birds też służyło do inwigilacji!? Apple bez Jobsa. Jak wyglądały urządzenia tej firmy po 1984 roku? SteelSeries Rival – najlepsza mysz optyczna? [test] Rok 1984: 30 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Jeszcze droższy sprzęt elektroniczny? Opłata od piractwa może drastycznie wzrosnąć Nowy sposób inwigilacji: światłowody jako wykrywacz ludzi Lata mijają, a internauci wciąż nie myślą. Najgorsze hasło 2013 roku to... DoorBot pokaże, kto stoi przy twoich drzwiach Brawo Polacy! Firma z Olsztyna dostarczy Dellowi 5 tys. drukarek 3D Chcesz poczuć się jak osoba płci przeciwnej? Oculus Rift ci to umożliwi Będzie nowy podatek od szybkiego Internetu. Sorry, taki mamy rząd Gyrocar. Najdziwniejszy samochód świata powstał w Rosji. Miał tylko dwa koła! 8 najlepszych smartopasek. Co potrafią? Immersion. Headset, który dopasuje poziom trudności w grze do ciebie Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jakie technologie rozpalały przed laty ich wyobraźnię? Amazon i „Raport mniejszości”, czyli jak szukać sensacji tam, gdzie jej nie ma Power Pillow. Poduszka, która naładuje twoje gadżety 12 najciekawszych aplikacji dla Google Glass Mother. Urządzenie podobne do Buki z Muminków zadba o twój dom i jego mieszkańców Zaczęło się od Lisy. Jak Apple wymyślił graficzny interfejs użytkownika?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot