Facebookowi złodzieje przeginają! Teraz naciągają na żywe ofiary katastrofy Airbusa

Oszuści, którzy naciągają na płatne SMS-y i facebookowe lajki, sięgają po coraz bardziej ohydne metody. Po wmówieniu dzieciakom, że wakacje zostały przedłużone, i uśmierceniu Wardęgi przyszła pora na wskrzeszanie ofiar katastrofy samolotu we Francji.

Zdjęcie kciuka skierowanego w dół pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie kciuka skierowanego w dół pochodzi z serwisu Shutterstock

Katastrofy samolotów w Europie zdarzają się na tyle rzadko, że każda z nich budzi ogromne emocje w Internecie. Portale prześcigają się w dramatycznych nagłówkach, na Facebooku setki tysięcy lajków zbierają strony założone przez osoby, które świetnie wiedzą, co się stało i kogo za to winić, a do tego wszystkiego doszli jeszcze pospolici złodzieje.

Żywa ofiara katastrofy? Nie klikajcie

Antyweb donosi, że na Facebooku pojawiły się linki do fałszywego serwisu z newsami, który służy tylko do tego, aby wyciągnąć pieniądze od nieświadomych internautów.

Mechanizm zawsze jest taki sam: na Facebooku pojawia się zajawka sensacyjnej wiadomości, oczywiście udostępniona przez znajomego, który nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozsyła spam. Klikamy, okazuje się, że aby przeczytać cały artykuł, trzeba podać numer telefonu bądź subskrybować stronę na Facebooku. Jeśli to zrobimy, zostaniemy szczęśliwymi odbiorcami płatnych SMS-ów albo – jak w tym przypadku - spamerami, nieświadomie naciągającymi własnych znajomych na lajki.

Jak wygląda zajawka newsa, którego należy unikać, możecie zobaczyć poniżej. Oczywiście jest to od początku do końca bezczelne oszustwo, żadna z ofiar katastrofy Airbusa nie zmartwychwstała.

Wciąż nabieramy się na ten sam przekręt

O tego typu oszukańczych praktykach pisaliśmy na Gadżetomanii wiele razy. Internauci nabierali się na "zboczone filmiki" nastolatek, dziecko w śmietniku czy największy chyba złodziejski "hicior" - przedłużone wakacje. Zawsze to działa dokładnie w ten sam sposób, to znaczy zaczyna się od podkręconego, tabloidowego nagłówka, a kończy się na subskrypcji niechcianej strony i spamowaniu znajomych lub/i wykupieniu usługi SMS premium. Nic się nie zmienia od miesięcy, a jednak mnóstwo osób wciąż daje się na to nabrać.

Oszuści żerują na naszych najniższych instynktach, podtykając nam to, co lubimy najbardziej, czyli głównie seks, śmierci i wszelkiego rodzaju tragedie. A my nie dość że się sami na to nabieramy, to jeszcze często przekazujemy wirusa znajomym. Kiedy zaś orientujemy się już, co zrobiliśmy, nie ostrzegamy wszystkich dookoła, żeby nie klikali w linki, za których rozprzestrzenianie się jesteśmy współodpowiedzialni. To jest jeden z powodów, dla których ludzie wciąż dają się naciągnąć na ten sam przekręt.

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Oglądasz filmy w sieci? Sprawdź, co ci grozi Gadżetomania TV: Czy wiesz od jak dawna ludzkości towarzyszy wibrator? Spojrzenie w przyszłość - jakie będą media i cyfrowa rozrywka za 20 lat? Powstaje ASPN - następca GPS. Dlaczego DARPA nie ufa nawigacji satelitarnej? Zmiana czasu? Nie zauważyłem! Update algorytmu Google'a. Nadchodzą zmiany! Co to oznacza dla blogerów?