Dark Souls II: właściciele słabszych komputerów kupią grę taniej. Płaćmy za to, z czego korzystamy!

Ulepszona edycja Dark Souls II na pececie dostępna będzie w kilku wariantach cenowych. Tak powinny być sprzedawane wszystkie gry.

Zdjęcie grającego na komputerze pochodzi z serwisu shutterstock.com

Zdjęcie grającego na komputerze pochodzi z serwisu shutterstock.com

Dark Souls II: Scholar of the First Sin w (cyfrowej) wersji obsługującej DirectX 9 kosztuje na pececie 40 dolarów. 10 dolarów więcej trzeba zapłacić za grę, która działać będzie z DirectX11.

Czyli właściciele słabszych komputerów nie zapłacą za funkcję, z której i tak nie skorzystają. Ma to swoje pewne wady, bo grający na DirectX 9 nie zagrają z tymi z DirectX11. Logiczne, ale na pewno wpływające na rozgrywkę, ponieważ chętnych do wspólnej gry może być mniej.

Bez multiplayera płacisz mniej!

Nie zmienia to jednak faktu, że pomysł Namco Bandai jest genialny. I uczciwy. Swego czasu podobnie było na Nintento Wii U. Wersja Batmana na tę konsolę nie posiadała trybu multiplayer, mimo że na innych platformach był. Ale z powodu braku ważnej funkcji gra kosztowała nieco mniej niż na pozostałych konsolach.

I tak powinno być zawsze. Tyle że to klienci mieliby decydować, czy brać wersję bogatą, w pełnej cenie, czy może uboższą o zbędne dla nich dodatki i możliwości. A co za tym idzie — tańszą.

Przez wiele lat, ze względu na kiepski internet, nie korzystałem z multiplayera w wielu grach. Mimo to kupowałem grę w pełnej cenie. Z kolei niektórzy przyznają otwarcie, że w Battlefielda czy Call of Duty biorą wyłącznie dla rozgrywek sieciowych, nawet nie zerkając na singla.

Czyli od lat płacimy za coś, z czego nie korzystamy. Po co?

Mniej = taniej

Chciałbym prostego podziału: gra z multiplayerem i bez. Ta druga wersja o 10, 20 dolarów tańsza. Jestem spokojny o to, że wydawcy by nie stracili, a kto wie, czy nie zyskali — bo niższa cena przyciąga.

Zobacz również: Electrolux PUREi9: co kryje się w pudełku?

To oczywiście raczej się nie stanie, ale wyobraźcie sobie, że na pececie płacimy za grę dopasowaną do ustawień graficznych. Grasz na minimalnych? Kupujesz za 60 zł. Średnich? 80 zł. Maksymalne — pełna cena. A po modyfikacji sprzętu ulepszasz grę, dopłacając różnicę.

Zdrowie, sprawiedliwe, uczciwie podejście.

Zresztą nie jest to takie nieprawdopodobne. Właściwie już tak jest: ta sama gra kosztuje mniej na PlayStation 3 niż na PlayStation 4. Wydawcy wiedzą, że ustawianie tej samej ceny jest nieuczciwe, bo wersje ewidentnie się od siebie różnią. Next-genowe tytuły mają nowe tryby i zdecydowanie lepszą grafikę.

Zdjęcie mężczyzny pochodzi z serwisu shutterstock.com

Szkoda, że wydawcy nie idą za ciosem, bo przecież na pecetach jest dokładnie tak samo. Grający na słabych komputerach też nie oglądają tego samego, co ci na mocnych — a cena wspólna.

Owszem, to nie wina wydawców, że ludzie mają słabe komputery i decydują się na zakup wymagającej sprzętowo gry. Tyle że można wyciągnąć do nich rękę. Z Dark Souls II się dało, więc można, nie jest to nic niemożliwego. Oby ten pomysł się przyjął.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Komputery stacjonarne:

Technologiczne mity. Lądowanie na Księżycu obsługiwał komputer o wydajności kalkulatora? Nowy komputer okazał się zbyt wolny? Unia Europejska zajmie się problemem! Brik Case: klocki na twoim Maku. Świetna obudowa na komputer 7 gier komputerowych, w które Janusz Korwin-Mikke zmasakrowałby wszystkich rywali OneBoard PRO+: był komputer w myszce, czas na pecet w klawiaturze. Z Androidem! Raspberry Pi 2 B, czyli Malina kontratakuje: najtańszy komputer z Windowsem 10 Mouse Box: komputer w myszce. Polacy przepędzą tradycyjne pecety i laptopy? Gadżetomania TV: Historia komputerów Nie mogę się doczekać, kiedy mój laptop przestanie być potrzebny. Intel Compute Stick: bardzo tani komputer w kieszeni